Sayfa 1104/3994 İlkİlk ... 1046041004105410941102110311041105110611141154120416042104 ... SonSon
Arama sonucu : 31951 madde; 8,825 - 8,832 arası.

Konu: Genel sohbet aktualite ve istekler.

türkiye idman mecmuası

bu namla ilk bir spor mecmuasının intişarını idaremize gönderilen nüshalarından anladık,
    memleketimizde büyük bir ihtiyaca tekabül eden türkiye idman mecmuası etrafında birleşen gençlerimizi tebrik ederiz.
    12 ocak 1923

(musul) meselesi hal edilmek üzere

londrada musul etrafında ceryan eden müzakerat nokta'i nazarımıza müsaid bir şekil almıştır

istanbul : 10 (a.a) - lozan 8 tarihiyle tevhid-i efkar gazetesine bildiriliyor:
    londradan gelen haberlere göre tehir-i müzakerede musul hakkında ceryan eden müzakerat nokta'i nazarımıza (bizim görüşlerimize) müsait bir şekil hal edilmek üzeredir.
    bu mesele hakkındaki müzakeratın süratle intaç edilmekte olması lozan mahfil-i siyasiyesinde son derece hüsnü tesir hasıl etmiştir.
    12 ocak 1923

fransa (bugün) işgal hareketine başlıyor

fransız ren ordusu pazartesi gününden itibaren harekete başlamıştır.
    (essen'in) işgali bir gün meselesidir.

istanbul : 9 (a.a) - londradan 9 tarihiyle liyfeld ajansına bildiriliyor:
    (dail mail) gazetesinin kolonya muhabiri gazetesine bildiriyor:
    rever havzasını işgal edecek fransız askerlerini hamil (taşıyan) ilk katar dün kolonyadan geçmiştir.
    zan olunuyorki,
    fransız ordugahı düseldorf civarında tesis olunacaktır.
    kıtaat burada yeni emirler bekleyeceklerdir.
    fransız hareket-i askeriyesi gayri muntazır olduğu için ingiliz ve alman makamatını hayrette bırakmıştır.
    (essen) bugün veya yarın işgal olunacaktır..
    12 ocak 1923

amerikanın providenans şehrinde münteşir (yayınlanan) deil niyur gazetesinin 11 kanunuevvel 1922 tarihli nüshasında münderiç fıkrasının suret-i mütercimesi bervece atidir.
    amerikada tomas aş kavisnel irlanda cumhuriyeti cemiyeti aş hol'de her hafta muntazaman akd ettiği içtimaların
    son haftadaki içtimaında atideki telgrafnamenin istanbulda mustafa kemal paşaya keşide edilmesine müttefiken karar vermişlerdir.

irlanda cumhuriyeti ve irlanda halkını hıristiyan (!) ingilterenin vahşetinden ve ingiltereye satılan serbest hükümetinin irlandalı mürted (dönek) katillerinden kurtarmanızı istihram ederiz.
    12 ocak 1923.

benim notum:
    dünyada bu kadar devlet varken,
    irlandalılar (ira) irlanda kurtuluş ordusu niye türkiyeden (atatürkten yardım istiyor).
    ira kimin tarafından kurulmuş,
    kim destek vermiş,
    bu husuta abdulhamidin çeşitli hatıratlarında bulabilirsiniz.
    ayrıca kuşçu başı eşrefin ırakta ingilizlere esir düşütüğünde,
    ingiliz genaraline söylediği sözleride araştırabilirsiniz.
    kuşçu başı eşref teşkilatı mahsusanın kurcularındandır.

musul etrafında müzakerat inkişaf ediyor

musul ve havalisi üzerinde türkiye hakimiyetinin la yezal (vaz geçilmez) bulunduğu hakkındaki iddamız nazar-ı itibara alınmıştır.
    13 ocak 1923

harik
    dün gece saat yedi buçuk raddelerinde kadıköyünde ermeni kilisesi sokağında iraksiye kadının mutasarrıf ve ermeni cemaatinden karabetin müstacir (kiracı) bulunduğu sigortalı kargir meyhaneden ateş zuhur ettiği mahali memurin zabıtası tarafından haber alınarak edilen sui ve gayret üzerine yalnız mezkur meyhane muhterik olduğu halde itfa edilmiştir.
    mezkur dükkan empersiyal kumpanyasına (şirketine) yüz elli liraya sigortalı olduğundan kasdi olduğu rivayet edilmektedir.
    zabıtaca tahkikata devam olunmaktadır.
    13 ocak 1903

benim notum:
    yangının olduğu yerde 8 senelik iş hayatım var.

panama kanalı
    panama kanalının hafrinde (harfiyatında) görülen tehirat ve müşkülat evvelce yazılmış idi.
    kolombiya hükümetinin vaşington sefiri mösyö konşa hükümet metbuasından aldığı talimata amerikanın matlubunu (taleplerini) tervic edememiş (kabul ettirememiş) ve amerika hükümeti panama ve nikaraga kanallarından hangisini tercih edeceğini tayinde mütehrir ve mütereddid bırakmıştır.
    13 ocak 1903

Sayfa 1104/3994 İlkİlk ... 1046041004105410941102110311041105110611141154120416042104 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •