Sayfa 1116/3945 İlkİlk ... 1166161016106611061114111511161117111811261166121616162116 ... SonSon
Arama sonucu : 31553 madde; 8,921 - 8,928 arası.

Konu: Genel sohbet aktualite ve istekler.

et fiatı
    şu bir kaç gün içinde et fiatı yedi otuz paradan sekiz kuruşa kadar fırlamıştır.
    geçen senenin bu zamanında ise et fiatı altmış para fazla idi.
    ma mafi fiatın artacağı muhakkak ad ediliyor.
    bunada sebep geçen sene ekseri yerlerde hükmü ferma olan kuraklıktan dolayı memalik-i osmaniyeden harice pek çok hayvan ihtac edilmiştir.
    binan eleyh merci-i aidi harice hayvan ihrac edilip şehrimize sevki zımmında vilayet-i şahaneye o emr-i lazime iata eyler ise et fiatının terakkisinin önü alınmış olur.
    18 ocak 1903.

o tarihte etin fiyatı 8 kuruşmuş,
    paradan 6 sıfır atılmadığını var sayarsak,
    bugün etin kilosu 50 milyon lira civarıda olduğunu kabul edersek kaç misli arttığını ben hesap edemedim.

2.  Alıntı Originally Posted by cefaks Yazıyı Oku

et fiatı
    şu bir kaç gün içinde et fiatı yedi otuz paradan sekiz kuruşa kadar fırlamıştır.
    geçen senenin bu zamanında ise et fiatı altmış para fazla idi.
    ma mafi fiatın artacağı muhakkak ad ediliyor.
    bunada sebep geçen sene ekseri yerlerde hükmü ferma olan kuraklıktan dolayı memalik-i osmaniyeden harice pek çok hayvan ihtac edilmiştir.
    binan eleyh merci-i aidi harice hayvan ihrac edilip şehrimize sevki zımmında vilayet-i şahaneye o emr-i lazime iata eyler ise et fiatının terakkisinin önü alınmış olur.
    18 ocak 1903.

o tarihte etin fiyatı 8 kuruşmuş,
    paradan 6 sıfır atılmadığını var sayarsak,
    bugün etin kilosu 50 milyon lira civarıda olduğunu kabul edersek kaç misli arttığını ben hesap edemedim.
    Ciddi matematik istiyor üşenmedim hesapladım yaklaşık 1 liraya 12.5 kg et olduğuna göre 50 milyon TL ye 625 milyon kg et demek oda 625 bin ton et yani 619 bin groston et eder...
    şaka gibi.

3. Paranın ne kadar değersizleştiğine mi dikkat etmek gerek , malın ne kadar değerlendiğine mi ) geçen yüz yılda..

Alıntı Originally Posted by svilengrad Yazıyı Oku
    Ciddi matematik istiyor üşenmedim hesapladım yaklaşık 1 liraya 12.5 kg et olduğuna göre 50 milyon TL ye 625 milyon kg et demek oda 625 bin ton et yani 619 bin groston et eder...
    şaka gibi.
    harikasınız,
    elinize emeğinize sağlık.

5.  Alıntı Originally Posted by cefaks Yazıyı Oku
    yaklaşık 22 ay evvelki takası istiyorsunuz,
    açtım göstermiyor.

2018 martından,
    2019 ocağına kadarki takasa bakarak ne elde edeceğinizi gerçekten merak ediyorum.
    ortalama bir buçuk sene evvelki takas.

kütahya topiğine baktım 2017 senesinden bu yana çeşitli zamanlarda gerek ben,
    gerek diğer arkadaşlar takas koymuşlar,
    ne aradığınızı her ne kadar bilmiyorsamda sanırm geçmişe bakarsanız bir fikir sahibi olursunuz.
    Sn Cefaks sormamda ,söylememde sakınca olur mu ! bilmem ama bu erdem nereden geliyor ... !?
    Saygı duyuyorum . Bu platformda değerli şahsiyetler arasında olduğunuzu düşünüyorum.
    Pasta istemeyeceğim , yanlış anlaşılmasın

6.  Alıntı Originally Posted by cefaks Yazıyı Oku
    harikasınız,
    elinize emeğinize sağlık.
    Ben bişey yapmadım, sizin elinize sağlık ...her gün her daim.

istanbuldaki ingiliz zabitan ve efradının bir tecavüzü

istnbul: 17 (muhabiri mahsusamızın telgrafıdır) - iki ingiliz zabiti idaresindeki sekiz nefer dün gece galata sokaklarnda silah taharrisi (araması) bahanesiyle ahali tevkif edilerek (durdurularak) üzerleri yoklanmış ve üzerlerinde çakı çıkanları tevkif edilmiştir (tutuklanmıştır).
    hadiseden haberdar olan zabıtamızın protestosu üzerine tevkif edilenler tahliye olunmuşlardır.
    18 ocak 1923

resmi tebliğ

16-1-39-on altı ocak 1923:
    tarihli resmi tebliğdir:
    1-cephelerde şayan-ı iş'ar (yazı ile bidirilecek) bir hadise olmamıştır.
    2-yunanlılar mudanya mukavelenamesine muhalif olarak meriçi geçtiklerine ve meriçin şark sahiline yerleşmeye çalıştıkları görülmüştür.
    18 ocak 1923

Sayfa 1116/3945 İlkİlk ... 1166161016106611061114111511161117111811261166121616162116 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •