Sayfa 1374/3976 İlkİlk ... 3748741274132413641372137313741375137613841424147418742374 ... SonSon
Arama sonucu : 31801 madde; 10,985 - 10,992 arası.

Konu: Genel sohbet aktualite ve istekler.

osmanlı seyyahları

fransaya gidecek seyyahin (turistler) dün senagal vapuruyla şehrimizden hareket etmiştir.
    kendilerini teşii için maliye,dahliye,nafıa nazırları ile emniyet-i umumiye müdürü ve fransa sefiri hazretleri ve sefaret erkanı vapura gitmişlerdir.
    seyyahin izmire uğrayacaklar ve orada şereflerine verilecek ziyafette hazır bulunduktan sonra doğruca marsilyaya gideceklerdir.
    3 haziran 1910

tramvaylarda çarik farkı

tramvay kumpanyasının şartname ve mukavelenamasi haricinde olarak ahaliden çarik (çeyrek) mecidiye farkı diyerek bi gayrı hakın el miktar olduğu on paradan dolayı tramvay şirketi aleyhine eczacı nüzhet bey dava ikame etmiş ve davayı kazanması üzerine kumpanya (şirket) tarafından temyiz edilmiştir.
    haber aldığımıza göre mahkeme-i hukuk dairesi karar-ı iptidai'yi tasdik ettiğnden hüküm kesb-i katiyet eylemiştir.
    3 haziran 1910

papanın yevm-i mahsusu

papa hazretlerinin dün yetmiş dokuzuncu sene-i devriye-i veladetine (doğumuna) müsadif olduğundan,
    papalığın dersaadet vekalethanesinde merasim-i mahsusa icra edilmiştir.
    3 haziran 1914

zabıta haberleri

galatada yüksek kaldırımda eskişehir otelinin 12 numerolu odasında beyutet etmekte (kalmakta) olan 32 yaşında varnalı mıgıridiç gülyan efendi evvelki gün akşam üzeri diş ağrısı için istimal etmek üzere bulundurduğu ufak bir şişe kokain mahlulunu intihar kasdıyla içmiş isede vakıadan haberdar olan otel sahibi tarafından zabıtaya ihbar-ı keyfiyet edilmiş ve derhal telefonla beyoğlu etba (doktor) dairesinden celb edilen nöbetçi tabibi bedros bey müntehiri (intihar eden kişiyi) muayne ederek hayatının tehlikeli olduğunu görmüş ve sedye ile beyoğlu zekur (erkek) hastahanesine naklettirmiştir.
    müntehir ifade veremeyecek derecede beyhuş olduğundan esbab-ı intihar meçhuldür.
    tahkikat devam olunuyor.
    3 haziran 1914

kasten ika-i harik

evvelki gece zevali bir raddelerinde makriköyünde (bakırköyünde) eski telgrafhane sokağında bila numero hanede mukim yunanlı yorginin manifatura mağzasında harik (yangın) zuhur ederek yalnız bu mağaza eşyasıyla muhterik olduğu (yandığı) halde itfa edilmiştir (söndürülmüştür).
    zabıtaca icra kılınan tahkikatta mezkur mağza sigortalı olduğu gibi esna-i harikte (yangın anında) benzin kokusu his edildiği anlaşıldığından harikin kasten ika edildiğine dair şüphe hasıl olmuş ve yorgi icticvab edilmiştir (sorguya alınmıştır).
    3 jaziran 1914

tayyare kazası

petersburd 31 mayıs - odesadan alınan bir telgrafnamede tayyareci mülazım (musmeliniski)-nin refakatında mülazım (nostatoniski)-nin bulunduğu halde suud (uçuş) tecrübeleri icra eder iken,
    tayyare ile düştüğü ((musmeliniski)-nin telef,
    (nostatoniski)-nin ise ağır surette mecruh olduğu bildiriliyor.
    3 haziran 1914

ayvansaray

kostantıniyenin sur-u kebirinden (büyük surlarında) bir levha
    3 haziran 1914

beni arayan zevat-ı kirama

otuz seneden beri en büyük konaklarda,
    en meşhur düğünlerde,
    cemiyetlerde,
    hususi ziyafetlerde çalıştığım,
    umumun memnuniyetini celb ettim,
    buda bir muvaffakıyettir.
    çok şükür bir kaç gündür beni aramışlar,
    bulamamışlar.
    bu benim için hem baası müfehheret (iftihar) hem mucib-i teesüftür.
    işte bu sebepten dolayı nerede bulunduğumu ilana mecbur oluyorum.

beni arayan zevat-ı kiram galatada karaköyde abdullah efendi lokantasına müracaat edebilirler.
    ben oranın usta başısıyım,
    ma mafih lokanta sahibi abdullah efendinin müsadesiyle gerek alaturka ve gerek alafranga ma takım sofra vermeye her zaman için hazırım.
    ahçı ve tatlıcı
    mengenli tahir usta
    3 haziran 1914

vay mubarek vay,
    mekanın cennet olsun.

Sayfa 1374/3976 İlkİlk ... 3748741274132413641372137313741375137613841424147418742374 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •