Sayfa 451/4029 İlkİlk ... 3514014414494504514524534615015519511451 ... SonSon
Arama sonucu : 32232 madde; 3,601 - 3,608 arası.

Konu: Genel sohbet aktualite ve istekler.

cümleten selamlar hayırlı sabahlar,
    ortalık iyi gözükmüyor.

İŞKODRALI HOCA VE PAPAZ:
    Soldaki hocanın başında beyaz bir sarık var. Sarığın içindeki fesin püskülü dışarı çıkmış. Belinde beyaz şaldan bir kuşak var. Şalvar giysiyi tamamlamış. Ortodosk papazının başında bir fes var.Sırtında da bir cüppe. Cüppenin içinde kruvaze bir yelek.

İŞKODRALI HANIMLAR:
    Sağ baştaki İşkodralı bir Müslüman kadın.Başında altın örme bir başlık var, Başlığın tepesinde gümüşten bir tepelik dikkat çekiyor. Ortadaki İşkodralı bir Hıristiyan bayan. Sol baştaki hanım ise bir köylü kadın

Kocakarı ilacı öldürdü (20 haziran 1900)

Aksaray sakinlerinden polis Halil İbrahim Efendiyle zevcesi Kaniye Hanıma mübtela oldukları hastalıklarının tedavisi içün ilac virerek işbu ilacdan Kaniye Hanımın vefatına sebebiyet virdiği iddia olunan Çaharşanba’da Dragman mahallesinde turşucunun karşusundaki hanede sakine Atiye Hanım hakkındaki evrak Müddei umumiliğe (savcılığa) tevdi’ kılındığı (verildiği) gibi mezburenin (adı geçen kadının) hanesinde elde edilmiş olan ilacların dahi terkibatının (oluşumunun) neden ibaret bulunduğunun anlaşılması zımnında (amacında) bera-yı tahlil (incelenmesi için) Mekteb-i Tıbbıye-i Şahaneye irsal kılınmışdır (gönderilmiştir).
    20 Haziran 1900 Sabah Gazetesi

Medreset’ül-Hutut (Hat Okulu)
    Sanayi-i Nefisenin (Güzel Sanatların) en kıymettarlarından olup adem-i dikkat ve rağbet (ilgi ve rağbet yokluğu) yüzünden nedret peyda eden (azalma gösteren) hutut-ı osmaniye-i atikada (eski Osmanlı hatlarında) mütehassıs (uzman) yetiştirmek üzere Medreset’ül-Hutut (Hat Okulu) namıyla bir mektep güşad edileceği (açılacağı) ve burada hatt-ı talik, sülüs, nesih, siyakat, divani, kufi, rika ve sair (diğer) hutut-ı atikanın (tarihi hatların) ta’limi (ögrenimi) ile erbab-ı ihtisas (uzman kişiler) yetiştirilmesinin takarrür ettiği (kararlaştığı) müstahberdir (haber alınmaktadır).
    1 Şubat 1915 Tercüman-ı Hakikat Gazetesi

Duhul
    Jun 2018
    İkamet
    tekirdağ
    Gönderi
    77
    Herkese merhaba bu forumda yeniyim adım fatih Tekirdağ'da yaşıyorum ekonomistim herkese iyi forumlar dilerim.

Alıntı Originally Posted by fatihtura Yazıyı Oku
    Herkese merhaba bu forumda yeniyim adım fatih Tekirdağ'da yaşıyorum ekonomistim herkese iyi forumlar dilerim.
    hoş geldiniz.

Sayfa 451/4029 İlkİlk ... 3514014414494504514524534615015519511451 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •