Sayfa 49/3994 İlkİlk ... 39474849505159991495491049 ... SonSon
Arama sonucu : 31951 madde; 385 - 392 arası.

Konu: Genel sohbet aktualite ve istekler.

1.  Alıntı Originally Posted by lutfu001 Yazıyı Oku
    Bu cevap üzerine hesaplama şeklinizi görmek isterim ben gördüklerimi düm düz kaleme vurdum
    Sadece 2 adayın katıldığı, 2 kutuplu bir seçimde (tarafların 2 ayrı kutupta konsolide olduğu bir seçimde)

%52 oy alan %7 yani 7 milyon oy kaybettiğinde %45 e düşüyor.
    %38 oy alan %52 nin kaybettiği %7 yi alacağından o da %45 e ulaşacaktır.

Adayların eşit oya ulaşmasını sağlayacak oy farkı 7.000.000 ise aslında aralarındaki *efektif* farkta 7.000.000 dur.

Bu tabii ki benim mantığım. Bu mantıkta boş/geçersiz oyların sabit kalacağı kabulü vardır. Bu kabul istatistiki olarak meydana gelme ihtimali yüksek olduğu için seçilmiştir. Zira herhangi bir sebepten bir adaya oy vermekten vazgeçecek seçmenin istatistiki olarak boş oy atmak yerine diğer adaya oy verme ihtimali daha yüksektir.

İlginç durum böyle bir kabulde aradaki oy farkı boş/geçersiz oylardan da düşüktür.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Sadece 2 adayın katıldığı, 2 kutuplu bir seçimde (tarafların 2 ayrı kutupta konsolide olduğu bir seçimde)

%52 oy alan %7 yani 7 milyon oy kaybettiğinde %45 e düşüyor.
    %38 oy alan %52 nin kaybettiği %7 yi alacağından o da %45 e ulaşacaktır.

Adayların eşit oya ulaşmasını sağlayacak oy farkı 7.000.000 ise aslında aralarındaki *efektif* farkta 7.000.000 dur.

Bu tabii ki benim mantığım. Bu mantıkta boş/geçersiz oyların sabit kalacağı kabulü vardır. Bu kabul istatistiki olarak meydana gelme ihtimali yüksek olduğu için seçilmiştir. Zira herhangi bir sebepten bir adaya oy vermekten vazgeçecek seçmenin istatistiki olarak boş oy atmak yerine diğer adaya oy verme ihtimali daha yüksektir.

İlginç durum böyle bir kabulde aradaki oy farkı boş/geçersiz oylardan da düşüktür.
    Böyle derseniz ok ama aradaki fark deyince ben direkt A-B=fark derim

Bu hesaplma şeklini referandum anketlerini değerlendirmek amaçlıyla paylaştınız sanırım ama seçmen geçişkenliği bizim ülkemizde bu kadar yüksek değildir normal şartlarda ama ısmarlama "terörist başı teslimleri" bazı hesapları çok çabuk değiştirir, yada bazı hassasiyetlerin kaşınması
    hissE alMAdan ÖNCE; Aylık, HafTalıK, sonra günlüK grafiğe bakın...
    operasyon yemiş yada fiyatı katlamış hissede MaCeRa ararsanız, Paranızdan OlurSUNUz....

5.  Alıntı Originally Posted by Rüzgar1717 Yazıyı Oku
    Sayın cefaks euyo kademe analizi verir misiniz lütfen,teşekkürker
    Bir kez daha rica ediyorum.Teşekkürler
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir. Her zaman sizin paranız için sizin kararınız geçerlidir.

7. sn cefaks uşak günlük pasata alabilirmiyim Tşk ler

8. syn cefaks vakfn ve vkfyo rica edebilir miyim? tesekkürler simdiden

Sayfa 49/3994 İlkİlk ... 39474849505159991495491049 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •