Sayfa 741/3937 İlkİlk ... 24164169173173974074174274375179184112411741 ... SonSon
Arama sonucu : 31493 madde; 5,921 - 5,928 arası.

Konu: Genel sohbet aktualite ve istekler.

CEM'İYET-İ HAYRİYEYE TEBERRUÂT

Ebnâ-yı cinsinin âlâm ve ikdârına çâre olmak üzere Cem'iyet-i Hayriye Müessese-i İslâmiyesinin tberruâtda (bağışta) bulunan hamiyyetmendân zevâtın isimleri ber-vech-i zîr derc olunur (okunacak isimler)

520 İbrâhim Ağazâde Tahsin Efendi
    520 Kalyoncu Ağazâde İsmail Efendi
    50 Osman Deli Ahmed oğlu
    50 Şahvadze Mustafa

18 kasım 1919
    saday-ı millet gazetesi
    batum

Mustafa Kemâl Paşa hazreleri bil'umûm bakâyânın taht-ı silâha celbine vesâtat olunması içün mülhakâtdaki müdâfaa-i hukûk cem'iyetlerine ta'lîmât-ı lâzıme göndermişdir.
    13 aralık 1919
    benim notum:
    bu talimat sivas kongresi esnasında gönderilmiştir.

KAHİRE'DE İSYAN

Kahire'de büyük nümâyişler başlamışdır. Asker ve ahâli yekdiğerine ateş etmişlerdir. İskenderiye'de vâki' olan nümâyişe 16 bin müslüman iştirâk etmişdir.

AMERİKA HEYECANDADIR
    Bahr-i muhîtde (pasifik okyanusunda) Japonya donanması nümâyişler icrâsına başlamışdır. Bundan dolayı Amerika büyük heyecân içindedir.
    San Fransisko'daki Amerika donanmaını takviye etmek üzere bir kısım Amerikan donanması mahall-i mezkûra müteveccihen hareket etmişdir.

20 aralık 1919

BOA Arşiv Fon Kodu: HR.İD.. Dosya No: 1153, Gömlek No: 55, Tarihi: (08.05.1862), Konusu: Paris’e askeri giyim siparişi. (Adliye)

Daire-i Askeriye
    Hariciye Nezaret-i Celilesi Canib-i Âlisine
    Ma’ruz-i çaker-i kemineleridir ki;

Elbise-i askeriye (askeri elbise) masarif-i hayatiyesinin taksit-i sanisi (ikinci taksiti) bulunan yüz kırk iki bin beş yüz üç santim içün Sa’adetlü Abdi Efendi üzerine olarak alınan kambiyalin (poliçe senedinin) leffiyle (gönderilmesiyle) Miralay İzzetlü Es’ad Beğ’e yazılan tahrirat-ı çakeri leffen (ekinde) takdim kılınmağla bunun Paris sefaret-i seniyyesine irsaliyle (yollanmasıyla) mir-i muma-ileyhe isali (gönderilmesi) hususunun iş’arına müsaade-i celile-i daveraneleri sezâvar buyurulması babında emr ü ferman hazret-i men-lehü’l-emrindir.

Fi 21 Rebiü’l-evvel Sene (1)282 ve fi 2 Ağustos Sene (12)81 (14 Ağustos 1865)
    Bende Hasan

Arşiv Fon Kodu: DH.İ.UM, Dosya No: 84-2, Gömlek No: 50, Tarihi: 8 Mayıs Sene (1)332 (21 Mayıs 1916), Konusu: Çanakkale muharebelerinde şehid düşen biraderi Antakyalı makinalı tüfekçi ustası İsmail Efendi’nin, hayatta iken mevcut parasını Der-saadet bankalarından birine yatırdığına dair kendisine göndermiş olduğu mektupta ibare olduğundan bunun tesbit ettirilerek kendisine ödenmesi talebini havi adı geçen şehidin kız kardeşi Azize’nin arzuhali.

Huzur-ı Sami-i Hazret-i Kaim-makam-ı Ekremiye
    der-i devlet mekine
    Ma’ruz-i çaker-i kemineleridir ki,

Çanakkale meydan muharebesinde şehiden vefat eden tüfenkçi ustası biraderim İsmail Efendi’den hal-i hayatında aldığım mektubda mevcud parasını Der-saadet bankasına teslim eylediği anlaşılmış olduğundan meblağ-ı mezkûr hangi bankaya teslim edilmiş ise zahire ihracıyla tarafıma tesliminin icab edenlere iş’arına müsaade buyurulmasını afak-gir-i alem olan merhamet-i âli-i kaim-makam-ı ekremilerine delaleten istirham eylerim. Ol-babda emr ü ferman hazret-i men-lehü’l-emrindir.

Müteveffa-yı merkûmun hemşiresi Azize

7. Sayın cefaks rica etsem ostim için takas paylaşırmısınız? Hayırlı akşamlar emeğiniz için tşk ediyorum

cümleten selamla hayırlı sabahlar ve cumalar

Sayfa 741/3937 İlkİlk ... 24164169173173974074174274375179184112411741 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •