Sayfa 1000/3947 İlkİlk ... 50090095099099899910001001100210101050110015002000 ... SonSon
Arama sonucu : 31573 madde; 7,993 - 8,000 arası.

Konu: Genel sohbet aktualite ve istekler.

cümleten selamlar hayırlı sabahlar

şey sunusi hazretleri

şeyh sunusi hazretleri evvelki gün trenle ankaraya vasıl olmuşlar ve istasyonda bir çok zevat tarafından istikbal olunmuşlar müşarün'ileyh daire-i hümemette ihzar edilen mahale misafir edilmişlerdir.
    17 kasım 1920

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
    Sabah-ı şerifleriniz hayrolsun üstadım.
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

Alıntı Originally Posted by jmk99 Yazıyı Oku
    Sabah-ı şerifleriniz hayrolsun üstadım.
    eyvallah hocam

suriyede fransız mezalimi

avrupanın emperyalist hükümetleri tevsi-i memalik (geri kalmış ülkeleri düzeltmek) için her tarafa kol atarken,
    bu hareketlerini mağdur göstermek için asya ve afrikada istila ettikleri hataları vazife-i temeddün'ü (bu ülkeleri medenileştirmeyi) ifa için işgal ettiklerini ileri sürüyorlar.
    italya trablusgarbı işgal ettiği zaman aynı nakaratı tekrar etmiş idi.
    fransa,ingilterede suriye ve ırak'ı medenileştirmek için işgal ettiklerini ilan edip duruyorlar.
    son aldığımız (xmaniyet) gazetesi zavallı suriyelileri nasıl temeddün ediyoruz (medenileştiriyoruz) ünüvanıyla neşr ettiği fıkrada (yazıda) fransızların medeniyet perdesi altında suriyede icra ettikleri rezaletlerden bahs etmekte
    17 kasım 1920

benim notum:
    100 sene geçmiş,
    bugünde değişen bişey yok.

uzun bir yazı,
    ingilizlerin,fransızların suriye,ırak ve türkiyede yaptıkları mezalimi yazıyor.
    ıraktan türkiye büyük millet meclisi reisine (atatürke) gönderilen mektup ve diğer durumları anlatıyor.
    baş tarafından biraz yazayım.

suriyede,ırakta,anadoluda düşmanlara karşı şiddetli bir mücadele devam ediyor.
    ırak hükümeti mevkutesinden (matbaasından - gazetesinden) gönderilipte büyük meclisin evvelki günkü celsesinde parlak tezahurrat içinde okunan mektuplar ve malumat - karailerimiz (okuycularımız) bunları diğer tarafta aynen bulacaklardır. (gazetenin başka bir yerinde mektubun tamamı yayınlanmış onu kast ediyor).
    gösteriyorki ırakta ingilizler aleyhine şiddetli bir mücadele vardır?.
    bundan başka suriyelilerinde fransızlara karşı aynı şiddetle mücadele ettiklerine dair hergün alınan haberler oradada işgalciler aleyhine pek kati ve pek kuvvetli bir isyan vardır.
    17 kasım 1920

yazı çok uzun,
    bu minvalde devam ediyor.

yukarıdaki yazıda bahs edilen atatürke gönderilen mektup.

mektup sureti

türkiye büyük millet meclisi reis-i mustafa kemal paşa hazretlerine.

yazı uzun,
    ıraktaki mezalim ve durumlar anlatılıyor.

istiklal cidaline kalkan milletler ne yapıyorlar
    ırak araplarıda türkler ve suriyeliler gibi ingilizlere karşı mücadele için necef'te bir hükümet-i müstakile tesis ediyorlar..

yazı çok uzun başlığını koydum

Sayfa 1000/3947 İlkİlk ... 50090095099099899910001001100210101050110015002000 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •