Sayfa 693/705 İlkİlk ... 193593643683691692693694695703 ... SonSon
Arama sonucu : 5634 madde; 5,537 - 5,544 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. TCD fonu Mart portfoyunu açıklamış bu ay fona deva hissesi almış oran olarak yüksek değil ama fonların ilgisi için olumlu diye düşündüm .

MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by RLC44 Yazıyı Oku
    Yaw sutesgo noldu diyom? Kimseden ses yok ne uzun vadecisiniz, maşallah.bilançoya kadar 36 test edilmeli. Zirve. Mala yatsanda yatacak yerin yok
    O mesajınızı atlamışım ben. Siz yazınca tekrar baktım. Tebrikler öngörü için

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    O mesajınızı atlamışım ben. Siz yazınca tekrar baktım. Tebrikler öngörü için

Eywallah sn pit. Ne naif insansın....

4.  Alıntı Originally Posted by RLC44 Yazıyı Oku
    Eywallah sn pit. Ne naif insansın....
    Estağfurullah katkısı olan herkese saygımız sonsuz. Bu topikte insan kendini çok rahat hissediyor. Bilgi paylaşımı çok ileri seviyede

Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    https://www.winally.com/2021/04/biyo...nin-yukselisi/

Sadece uzun vadeli yatırımcı arkadaşlarımız için anlam ifade eden bir yazıdır. KV için bir değeri yoktur.

Bizim (UVY) için kritik soru: Devanın geliştirmekte olduğu biyoteknolojik ürünlerden bu yazıdaki listede görülen 20 ürün içinde olan kaç tane biyoteknolojik ürünü vardır? Hangileridir?..

Not: listedeki 3.sıradaki ürün rivelimedir (kimyasal ürün; biyoteknolojik değil) ve Devanın yeni amiral gemisidir.
    Sayın Maslak1
    Listeye baktım ve biraz araştırdım..Biyoteknolojik ürünlerden "monoklonal antikor" "L1xC17" sınıfında 5 ürün var..
    Bu ürünlerden 3,4, ve 5. ürünlerin biyoeşdeğerleri var. 3 ve 5 Abdi İbrahim tarafından üretilmiş. 4 nolu ürün ise Türkiye bağlantılı
    bir firmada var.(TRPHARM) Burda mı üretiyor yoksa disrtübitör mü anlayamadım,fakat onu da eledim.

Geriye 1 ve 2 kaldı..
    Bunların biyoeşdeğeri yok..
    1.Pembrolizumab ..KEYTRUDA ismiyle Merck üretiyor ..
    2.Nivolumab.. OPDIVO ismiyle Bristol Myers üretiyor..

Acaba...Tübitak-9 eylül üniv.-Deva tarafından 2015 ten beri çalışılan ilaç... bu ikisinden biri olabilir mi.. (Ah keşke bunlar olsa ve İnşallah)

Size zahmet olmazsa ve vaktiniz varsa... bunların patent sürelerine bakabilir misiniz..

Son düzenleme : seltek; 08-04-2021 saat: 22:36.
    Yatırım tavsiyesi değildir,subjektif ve yanılma olasılığı da bulunan şahsi fikirlerimdir.

6.  Alıntı Originally Posted by seltek Yazıyı Oku
    Sayın Maslak1
    Listeye baktım ve biraz araştırdım..Biyoteknolojik ürünlerden "monoklonal antikor" "L1xC17" sınıfında 5 ürün var..
    Bu ürünlerden 3,4, ve 5. ürünlerin biyoeşdeğerleri var. 3 ve 5 Abdi İbrahim tarafından üretilmiş. 4 nolu ürün ise Türkiye bağlantılı
    bir firmada var.(TRPHARM) Burda mı üretiyor yoksa disrtübitör mü anlayamadım,fakat onu da eledim.

Geriye 1 ve 2 kaldı..
    Bunların biyoeşdeğeri yok..
    1.Pembrolizumab ..KEYTRUDA ismiyle Merck üretiyor ..
    2.Nivolumab.. OPDIVO ismiyle Bristol Myers üretiyor..

Acaba...Tübitak-9 eylül üniv.-Deva tarafından 2015 ten beri çalışılan ilaç... bu ikisinden biri olabilir mi.. (Ah keşke bunlar olsa ve İnşallah)

Size zahmet olmazsa ve vaktiniz varsa... bunların patent sürelerine bakabilir misiniz..

sayın seltek, öncelikle araştırmacılığınızı gerçekten takdir ediyorum ve ortaklar adına da teşekkür ediyoruz. çok sağolunuz.

yazdıklarınızı inceledim (ürün, marka ve marka sahiplerine baktım). Abdi İbrahimdekiler Bevax markası; 3 numara, Arjantinden ithaldir. Yine Abdi İbrahimin 5 numaradai Canghera Hindistandan ithaldir. ben böyle görüyorum. Siz Abdi İbrahimin ürettiğini nereden gördünüz acaba? Trpharm (no 4) da ithaldir.

bu 5 ürünün hiç biri yerli üretilmiyor.. molekülü keşfededenler Roche, BMS, MSD..

Bu Deva için avantaj.. ayrıca bunların hiç birinin yerlisi yoksa; hepsi deva için potansiyeldir. Benim görüşüm: TÜBİATK bu kritik ürünlerde destek verirken, aynı ürüne çok sayıda firmaya destek vermiyor ve bence ürünleri firmalara dağıtıyor ki daha çok sayıda ürün Türkiyede üretilebilsin.

ola ki bizdeki ürünler 1 ve 2 ise; tahminime göre mevcut pazar potansiyeli tablodaki 20 milyarın %1 - %1.5i olur (Tüm pazar toplamında TR pazarı dünya pazarının %0.7sidr. ancak yeni moleküllerde bu oranı daha yüksek tahmin ediyorum). Biyobenzer girişi ile fiyat düşer ve pazar da küresel büyüklüğün %1i civarı olur. yani bugünkü değerle 200 milyon USD.. deva ilk 1-2yılda %30-40 rahat ulaşabilir. üstüne bu ürünlere makul fiyatla ulaşmayı bekleyen dünya pazarı var. umalım ruhsat aşamasına gelmiş olalım..

patent konusuna bakmaya çalıştım. bana ilaç işinde en karmaşık gelen konu budur .. molekül patenti ve üretim (sentezleme) yöntemi patenleri ayrı şeylerdir ve ayrı patentlenir. üretim yönteminin patenti dolmadıysa jenerik firma bu kez patenti ihlal etmeyen yöntemle sentezleme yapmaya çalışır. ayrıca coğrafi sınırlamalar da var. ortakları yanıltmış olmayayım. 1 ve 2 noda benim gördüğüm süreler uzak (yanılıyor olabilirim de biraz daha inceleyeceğim).. ancak, 1den fazla ürün olan diğerlerinde patent süresi dolmuş ki biyobenzerler var. hepsinin ithal olması da deva gibi yerli üreticiler için avantajdır. bu 2 ürünü biraz daha inceleyeceğim. ancak, diğer ürünler tamamen ithal olduğuna göre bence diğer ürünler de hala potansiyel bir yerli ürün üretimine adaydır.

7.  Alıntı Originally Posted by seltek Yazıyı Oku
    Bahsettiğiniz uyarı SGK ödeme ekranında var Sn Maslak1..Çok eminim bundan..Hatta temin edebilirsem bir caps temin edip
    yarın atarım buraya..Hekim reçeteyi tamamlayıp SGK ödeme ekranında elektronik imzayı atmadan önce..Kırmızı yazıyla " reçete ettiğiniz ilaçların daha uygun fiyatlı muadili vardır,tercih ettiğiniz takdirde TC Hazinesine xxx TL katkıda bulunmanız mümkündür " şeklinde bir uyarı oluşturuluyor diye biliyorum..

Ayrıca SGK nın da şöyle bir ödeme kuralı var diye biliyorum ,eczacı arkadaşımdan dinlemiştim :
    Diyelim ki bir etken maddenin çeşitli firmalar tarafından 10 farklı muadili üretilmiş olsun. SGK en ucuz olan 3 ya da 4 tanesinin
    fiyat ortalamasını alır ve der ki "Ben sadece bu ortalama fiyatın en fazla % 10 yukarısına kadar olan fiyatlardaki ürünlere ödeme yaparım,daha pahalı olanları ödemem" Eğer fiyatı yukarda olan firmalar da % 10 sınır içine gelirse hepsini öder. Fiyatını aşağı çekmeyen olursa ve ilaç hekim tarafından reçete edilirse, ödeme dışı olduğu için hasta ilacı cebinden ödeyerek alır.
    Bizim şu anki güncel sutesgo örneğimizde ise sadece 2 ilaç olduğu için nasıl uygulanır bilmiyorum ama..tahminimce eğer arada % 10 dan fazla fiyat farkı olursa SGK fiyat kırması için ödeme kapsamından bile çıkarabilir Pfizer ın ilacını..veya Pfizer bunu beklemeden ilacın fiyatını Devanın ilacına yaklaştırabilir.
    sayın seltek, çok teşekkürler. "geri ödeme bandı" denen mekanizma şöyle işliyor. SGK en fazla en ucuz +% 10 kadar olan kısmı geri öder. daha ucuzu var diye firmayı geri ödeme dışına atmaz. yani, bizim örneğimize göre; sutent 130 tl ise, sutesgo 100 tl ise, sgk en fazla 110 tl öder ve sutent reçeteletip kullananlar 20 tl (130-110) cepten (fark) öder. mevzuat böyle.

tahminim ise şudur: fiyatlamaya ilişkin mevzuat dolaysıyla sutent zaten jenerik gelince fiyatını %40 inip, sutesgo ile aynı yapmalıdır. bilgim böyledir. nadiren istisnası da vardır.
    Son düzenleme : Maslak1; 09-04-2021 saat: 00:18.

8. iyiki en çok satan 20 listesini buraya linkledim.. gönderdiğim linkteki en çok satan ürünler listesinden yaptığı araştırma ile bir ortağımızdan şu bilgi gelmiştir:

https://www.onscope.com/ipowner/fr/i...018050761.html

kendisine hepimiz adına müteşekkiriz. Devayı daha iyi anlamamıza yardımcı olan UVY ortaklarımızdan biridir. birlikten kuvvet (bilgi) doğuyor..

yukarıdaki linkteki ürün (molekül) ibrutinibdir.

"...Said compounds are important intermediates in the synthesis of ibrutinib. The method provided for preparing intermediates of ibrutinib has the advantages of a simple operation, high yield and low costs."

bu molekül şu linkteki 15. sırdaki üründür (küresel yıllık ciro 5.7 milyar usd):

https://www.winally.com/2021/04/biyo...nin-yukselisi/

Ürünün markası İmbruvicadır. TR fiyatları:

https://www.ilacabak.com/imbruvica-1...0-kapsul-18686

bir de 90 kapsülü var:

https://www.ilacabak.com/imbruvica-1...0-kapsul-18685

ürün, ilk olarak janssen cilag firması tarafından geliştirilmiş.

biyokteknolojik ürünleri de doğru teşhis ettiysek (en azından olasılıkla da olsa tahminliyoruz) önümüzdeki yıllarda ilk 20deki listeden portföyde epey ürün olacak ..

Sayfa 693/705 İlkİlk ... 193593643683691692693694695703 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •