Sayfa 13/189 İlkİlk ... 311121314152363113 ... SonSon
Arama sonucu : 1510 madde; 97 - 104 arası.

Konu: Sistem Karşılaştırma

1.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Sizin Bistech HFT için en yakın yer ücretlerinin kiralama ve kullanım ücretlerinden haberiniz yok galiba. HFT de en hızlı olan kazanır onun için de servera en yakın yeri kiralamanız gerekir. Geçen hesaplamıştık yılda 500 bin TL nin üzerinde fiyat çıkıyordu.
    haklısınız ama tr dan bahsediyorum sadece, bildiğim başka bir şey var lakin paylaşamayacağım.
    bundan başka yakınlık dışında kalan konularda var ve tr da bunların farkında olan devops cu sayısı bir elin parmaklarını geçmez.
    Keçiyi yardan uçuran bir tutam ottur..

2.  Alıntı Originally Posted by Keçi Yazıyı Oku
    haklısınız ama tr dan bahsediyorum sadece, bildiğim başka bir şey var lakin paylaşamayacağım.
    bundan başka yakınlık dışında kalan konularda var ve tr da bunların farkında olan devops cu sayısı bir elin parmaklarını geçmez.
    Cok farkli strateji ve yaklasim mevcut, bu iste sinir yok emek verildigi zaman ve ciddi bir is olarak meslek olarak algilanip disiplinli bir sekilde calisildigi zaman bir cok sey mumkun. Herkesin bildigi gibi dunyada bir cok ornegi var ama net olan baska bir gercekte piyasa bu ise baslayanlarin yüzde doksanini yutuyor.

3. borsada kendi hesabınıza işlem yapıyosanız son derece gerçekci ve bilgiye dayalı olmalısınız . sağdan soldan duyduklarınızlarla pala efsaneleriyle saçma komplo teorileriyle tahminlerle iş yaparsanız anında karşılığını piyasada görürsünüz.

ana fikri yazdıktan sonra bilgileri vereyim .500 binler nasıl bulundu bilmem doğru gelmedi ,
    4000 dolar/ay a imkb size 6u yer verir , kendi datacenterında . 100 dolar/ay a data satar , data ham data yada data sağlayıcılara verdiği olabilir. üstüne bu serverabağlanmak için internete çıkış almanız gerekir
    hft stratejileri genelde basittir. hıza optimize olmanız gerekir, hız için c++ gibi bir dilde yazılım yaparsınız .
    birde datacentera koyacağınız makine maliyeti var 1000 dolarlık i7 işlemili makineden 50000 dolarlık k10 ekran kartıyla yürüyen makinalara kadar fazlasıyla seçiminiz var.

lewisin kitabını okuyan arkadaş bi noktada raslayacaktır , yukarıda bahsettiğim ham data alma işi order book a erişim vermek anlamındadır. bizim sorumlular uyanınca suç haline gelecek olan muhtemelen bu. yani borsa emri aldığında sizin makina da alır , borsa kademelere nereye yerleştireceğini hesaplarken siz işleminizi yapabilirsiniz.

şöyle düşünün büyük sahranın ortasında bir dükkan var , siz önünde oturup etrafa bakıyosunuz , çölde kalmış susuzluktan ölmek üzere olan birinin yaklaştığını gördüğünüz anda dükkana girip tüm suyu satın alıyosunuz , varsayalım 1 liradan.
    sonra susuz adam dükkanda suyu bulamayınca 10 liradan satıyosunuz .

4.  Alıntı Originally Posted by NUTCRACKER Yazıyı Oku
    Cok farkli strateji ve yaklasim mevcut, bu iste sinir yok emek verildigi zaman ve ciddi bir is olarak meslek olarak algilanip disiplinli bir sekilde calisildigi zaman bir cok sey mumkun. Herkesin bildigi gibi dunyada bir cok ornegi var ama net olan baska bir gercekte piyasa bu ise baslayanlarin yüzde doksanini yutuyor.
    iş edinmek dedim ama biraz daha açayım.
    daha somut yazmak gerekirse hft için gerekenler;

1-Sunucuya yakınlık
    2-Özel Sunucu yada sunucular
    örneğin:https://software.intel.com/en-us/art...l-architecture
    doğru örneği hazır vermiyorum.
    3-optimize edilmiş bir işletim sitemi(önemli noktalar var.)
    4-optimize edilmiş bir veri terminali (bu bizim elimizde değil. extrem düşücülerim var bu konuda o ayrı..)
    5-emiri en hızlı ileten aracı kurum, yada siz olacaksınız bu kurum
    6-tıkır tıkır işleyen bir algoritma.

1,2,3 system&network işidir.
    4. maddeyi kimse ele alamayacak.
    5. madde deneme yamulma ile anlaşılır.
    6 ise algoritma sistemini geliştiren yazılımcının işidir.

bu 6 maddeyi bir bütün olarak ele almak "devops" işidir.
    1 i yapıp 2,3,4 ve 5 i doğru şekilde ele alamayanlar (bak 6 i hiç katmıyorum dahi) hft yaptığını zannedip yaya kalacaktır.
    Son düzenleme : Keçi; 28-03-2017 saat: 14:03. Sebep: aracı kurumu unutmuşuz bak..

5.  Alıntı Originally Posted by Keçi Yazıyı Oku
    iş edinmek dedim ama biraz daha açayım.
    daha somut yazmak gerekirse hft için gerekenler;

1-Sunucuya yakınlık
    2-Özel Sunucu yada sunucular
    örneğin:https://software.intel.com/en-us/art...l-architecture
    doğru örneği hazır vermiyorum.
    3-optimize edilmiş bir işletim sitemi(önemli noktalar var.)
    4-optimize edilmiş bir veri terminali (bu bizim elimizde değil. extrem düşücülerim var bu konuda o ayrı..)
    5-tıkır tıkır işleyen bir algoritma.

1,2,3 system&network işidir.
    4. maddeyi kimse ele alamayacak.
    5 ise algoritma sistemini geliştiren yazılımcının işidir.

bu 5 maddeyi bir bütün olarak ele almak "devops" işidir.
    1 i yapıp 2,3,4 ü doğru şekilde ele alamayanlar (bak 5 i hiç katmıyorum dahi) hft yaptığını zannedip yaya kalacaktır.
    Söylediklerinize katılıyorum, ben HFT özelinde değil genel olarak algoritmik trading için konuştum.

6. özellikle bu amerikadan örnek alırken dikkat etmek lazım . onlarda 1 den fazla borsa var , orada hft stratejilerinin önemli kısmı bu borsalararasında arbitraja dayanıyo.
    mesela akbankda istanbul borsasında 7.02 den satıcı konya borsasında 7.03 den alıcı var gibi durumu yakalayıp para kazanıyosunuz . bu durumda bunu en erken haber almak işlem yapmak için mesela tam ortada eskişehirdeki serverdan çalıştırmanız lazım.
    bizde borsa tek olduğundan datayı en hızlı alacağınız yer bist datacenter alternatifi yok.

7.  Alıntı Originally Posted by kenten Yazıyı Oku
    özellikle bu amerikadan örnek alırken dikkat etmek lazım . onlarda 1 den fazla borsa var , orada hft stratejilerinin önemli kısmı bu borsalararasında arbitraja dayanıyo.
    mesela akbankda istanbul borsasında 7.02 den satıcı konya borsasında 7.03 den alıcı var gibi durumu yakalayıp para kazanıyosunuz . bu durumda bunu en erken haber almak işlem yapmak için mesela tam ortada eskişehirdeki serverdan çalıştırmanız lazım.
    bizde borsa tek olduğundan datayı en hızlı alacağınız yer bist datacenter alternatifi yok.
    bizde de viop arbitrajcıları sayılmaz mı hocam.

birde yakınlık yeterli değildir.
    2. ve 3. maddeleri gerçekleştirmeyen birisinden ceteris paribus sunucuya uzak kalıp daha hızlı işlem yapmak mümkündür.
    yani bist datacenter da olmayan birisinin daha iyi bir config ile bist datacenter da olan birisinden daha hızlı işlem yapması mümkündür..

8. hayattaki diğer birsürü şey gibi körler ülkesinde tekgözlü kraldır prensibi geçerli,

mesela 1 sene öncesine kadar ideal robotları 100 ms de bir çalıştırıyodu
    halen peşpeşe giden 2 emir arasında ideal 40-50 ms duruyo, http bilmemnesinden cevap beklerken
    hala her robot bir çekirdekde dönsün gibi bi mantık yok

rakipler bu kafada çalışıyo olunca antartikada server tutsan daha hızlı olursun . hem soğutma sıkıntısı kalmaz.

biste telefon açıp istediğiniz fiyatı alın gizlilik anlaşmasında hizmetin fiyatının anlamı ne

bu arada senin c++ bilgin nasıl keçi hocam

Sayfa 13/189 İlkİlk ... 311121314152363113 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •