Sayfa 14/189 İlkİlk ... 412131415162464114 ... SonSon
Arama sonucu : 1510 madde; 105 - 112 arası.

Konu: Sistem Karşılaştırma

konu neden buralara gelmiş, yahu baştan bizim algoritma taş devrinden kalma, zaten kar yazamıyor, yavaş -hızlı gönderse çok fazla fark yaratmıyor.

2. Slm,
    Bizde yapıldığı sanılan hft sanırım biste gelen emri görüp onu havada yakalama şeklinde algılanıyor.
    1. Bu mümkünmüdür. Benim emrim piyasaya ulaşmadan birisi yolda takas edebilirmi?
    2. Diyelimki bu böyle değil. Hft benim gönderdiğim emrin, lot sayısını ve fiyatını görüyor, sonra değerlendiriyor ve benden önce gidip o kademede temizlik mi yapıyor.
    3. Yada bu hft aslında farklı borsalar arası veya farklı enstrümanlar arası oluşabilecek anlık arbitajları yakalayıp kazanç sağlamaya mı çalışıyor?
    4. HFT denilen yazılım, kendi iç mantığını kendi kendine geliştirebilirmi? Yok yazarının yazdığı gibi kalır mı?
    Syg.
    Hedefin yok ise yardım edecek rüzgarı bulamazsın.

3. Bazı arkadaşlar yıllık 500 Bin TL ücreti çok fazla bulmuşlar. Neyse haberin en altında geçen yazıyı aynen kopyalayıp yapıştırıyorum

-----------------------------

"OLDUKÇA MALİYETLİ BİR İŞ

Kolokasyon maliyetleri ise oldukça yüksek. Aylık 5 bin dolar artı 16 bin 500 lira ve buna ilave olarak 5 bin lira ekleniyor. Bu rakamlar KDV hariç. Bitmedi, 4 bin dolar artı KDV de kabin ücreti. Bin Dolar artı KDV de internet hattı için ilk etapta kolokasyon adına ödeniyor.
    Bunlara ek olarak da +100 emir zorunluluğu mevcut. Server ve yazılım için ilk etapta 45-50 bin dolar civarında maliyet getiriyor."

KAYNAK: http://www.borsagundem.com/haber/yat...kasyon/1005816
    --------------

Şimdi bunları kabaca hesaplayalım

(Doları 3,6 hesapladığımızda)

AYLIK;

5,000* 3,6= 18.000 TL

+ 16.500 TL

+ 5,000 TL

+ 4,000* 3,6= 14,400 TL

+ 1,000* 3,6= 3,600 TL

Tüm bunları topladığımızda KDV HARİÇ AYLIK 57,500 TL gerekiyor

Yani Yıllık 57,500*12 = 690,000 TL mizin olması gerekiyor bir de üzerine KDV yi ekleyin. Benim az bile hesapladığımı görürsünüz

Zaten buna benzer bir hesabı yanılmıyorsam geçen yıl sn. modidedo ile birlikte forumda yapmıştık.
    Sonuç olarak biz Küçük yatırımcıların bu ücretlerle HFT yatırımı yapması neredeyse hayal.

4. ne işe yarıyosa ,para kazandırıyosa o yapılıyodur hocam
    turk hft kurumundan lisanslı olması gerekmiyo , sonuçta bu bir tanım

5.  Alıntı Originally Posted by razer Yazıyı Oku
    @Keçi, HFT konusunda @kenten arkadaşımızın da dediği gibi önemli olan emir defterine en önce erişmek, bu da 1 dakikalık stratejide HFT yapanları bu konuda geçemeyeceğiniz anlamına gelir çünkü veri size ulaştığında (Borsa > İdeal / Matriks vb > sizin sisteminiz > emir gönderme) adam çoktan emri göndermiş oluyor çünkü sistemi FPGA üzerinde çalışıyor. Bu şuna benziyor, ben saniyede 10 metre koşabiliyorum, siz 1 metre koşabiliyorsunuz. Kaç defa yarıştığımızın önemi yok, her zaman ben kazanırım. Durum böyle olunca kaybedeceğimin kesin olduğu bir oyunu oynamam ben, diğer insanları bilemem. Daha doğrusu HFT yapanları HFT yapmaya çalışarak yenemezsiniz. Kısa zamanlı stratejiler ile kazanamazsınız demiyorum, ancak durum böyle.
    ilk attığım linklerde strateji örnekleri vardı.maddeleri sıralarken işin strateji ve yazılım kısmını en sona attım ve hiç bahsetmedim aslında.
    son karşılatırmada da herkesin aynı stratejiyi izlediğini varsaymıştım.
    HFT de dert 1 mikrosaniye nin altına nasıl düşerim iken 1 dk lık stratejiyi konuşmak dediğiniz gibi anlamsız birşey.bunu hiç düşünmedim zaten.
    Fakat şöyle bir gerçek var, HFT için strateji zaten en basit olan kısım gibi duruyor.
    yüksek sharpe oranı sağlayan basit bir algoritma.
    bizim kullandığımız sistemlere kıyasla amacı ve mantığı gayet açık olduğu için basit.
    işin strateji tarafında söylediğim şey buradaki herkesin bunu yazabileceğidir. 1 dk lık değil tamam ama bu yazılamayacak anlamına gelmiyor ki.
    neden srateji kısmının sorun edildiğini tam anlayamadım ben. bunu açıklayan olursa sevinirim.
    mesela idealin sistemi kaç mikrosaniyede kontrol ediyor olduğumudur? kast edilen bu ise evet bu bir sorun.
    sadece kaç mikrosaniyede kontrol ettiğide değil, genel anlamda performansı.yoksa 1 dk lık bara mahkum değiliz ki idealde dahi.
    önceki gönderide attığım intel linkini inceledi iseniz "Application processing" gecikme noktasının herkes de 1 mikrosaniye altında olduğu varsayılıyor.(Typically the latency (c) is less than a microsecond.)
    sizde zaten bundan bahsetmişsiniz.fakat anlamadığım FPGA programlamayı başarsanız devamını nasıl yapacaksınız?
    sunucu koyduk bist e, ham datayı biz aldık, ideali yerine gayet ilkel ama sratejiyi uygulayan bir yazılım da yaptınız. sonra? emiri siz direk iletemeyeceksiniz aracı kurumun dandik serverında dönecek işlem
    yanlış anlamadım değil mi izlenecek yol bu.

birde hft de stratejinin sadece arbitraja dayanması gerekmiyor bence, haliyle emir defterine en önce erişmek de tek amaç değil.bu tartışılır bence.
    sharpe ratio yu yüksetebilecek her strateji HFT nin ilgi alanına girer gibi geliyor. HFT yapıp farklı sratejileri uygulayanlar bunları açıklıyor olamazlar

sunucuya yakınlıkda eşit şartlarda yarışmanın mümkün olduğu konusunda ise zaten hem fikiriz..
    potansiyel sorun noktaları; stratejinin koştuğu yazılım ve emiri ileten aracı kurum.
    pratikde bu işi aracı kurum olup kendi veri yazılımını yapmış şirketler uygulayabilir gibi.

intelden attığım linkde öneml bir detayı hatırlatmakda fayda var!
    bir hft çözümünde gecikme noktalarını sıralamış adamlar;

As the diagram shows, in the forward path of an HFT solution, the main areas of latency are:
    (a) Data path from exchange to server
    (b) Data feed from network port to application within the server
    (c) Application processing

ve bu gecikme alanlarında a ve c yi yok saymış!
    çünkü a ve c gecikmelerinin herkes de 1 mikrosaniye altında olduğu varsayılıyor şimdi dağılabiliriz evet.
    bizdeki karşılığı a- sunucuyu borsaya koymak c- ideal yada herhangi bir yazılım ile strateyiji uygulayıp emiri iletmek.
    asıl önemli noktanın b olduğundan bahsediliyor. adamların derdi b iken biz daha a ve c de takılmış durumdayız

"When an order is created, the process executes in reverse i.e. from the client server back to the Exchange where the order is processed. As this is a very competitive market, most companies are co-located within the exchange. Hence the latency (a) is the same for all the co-located traders. The application processing latency (c) is also very small due to the high speed servers with some variation depending on the algorithm and calculations that the traders decide to use. Typically the latency (c) is less than a microsecond. The main area of concern is the latency (b). Without using feed handlers, the feeds take up to double-digit latencies coupled with jitter to reach the application"
    Keçiyi yardan uçuran bir tutam ottur..

6. Hftyi bistechle beraber arastirmistik maliyeti cok fazla girecehiniz sermayenin bu tum masrafi karsilamasi zor once bir araci kuruma ihtiyac var bir program yazmak bir algoritma yazmak bunlarin testini mecbur gercek para ile yazmak yapmak gerekecek biz hftnin kabaca nasil calistigini biliyoruz ancak alt yapisinda daha binlerce strateji ve kodlama mevcut.

Ozmanlar eski forma aylik maliyetini yazmistim bu sadece hizli veri almak icin odenen maliyetti sanirim 10 bin tl uzerindeydi.

Bunun kodlanmasi alt yapisi ayri bir sermaye

Hadinherseyi yaptiniz piyasaya koydunuz birde orada test ederken yiyeceginiz sermaye kaybi derken ortada para pul kalmayacak.

Hepimiz birleserek hftye el atabiliriz 1 kisinin yapacagi birnis degil bence hft isi

Onun haricinde klasik sistemlerde hala abdde dahil kazananlar var. İlla hftye ihtiyacimiz yok.

Piyasaya gelince bungun bir piyasa var bizim sistem tik barlarla yani anlik islem yapmakta alirken kademe kontrolu yaptigi icin ortalama kayma maliyeti ve komisyonla beraber longdan shorta donuste 40 45 puan araliginda kalmakta.

Fakat bu bile malesef yeterli olamiyor nr kadar maliyetsiz alirsak alalim piyasa yeterli marji vermiyor bizim sistrm aylik 50 islrm acmakta ve otomatik kaldirac ayarlamakta bu haliyle bile bu piyasada zor zahmet dayaniyoruz.

Ne kadar sabredecegiz bilmiyorum ama baya bir canimiz sikilmisa benziyor

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    9,242
    arkadaşlarlar hft falan neden bu kadar takılıyorsunuz? bizim borsada korkunç bir işlem hacmi ve katılım yok ki...yani mal almak veya satmak için insanlar ya da makinelerin birbirinin ezdiği bir ortam yok.baksanıza yine sinekli bakkala döndü son 15 gündür mesela.şimdi benim burada sistemim atıyorum 15 milisaniye evvel emir gönderse ne olur 15 milisaniye sonra emir gönderse ne olur? ne kadar fark yaratır bizim piyasa için bu kadar bir fark? vob için konuşuyorum ben sistem emirlerini manuel kendim gönderiyorum robot falan kullanmıyorum...nerdeyse tüm emirleri grafikte sinyalin oluştuğu fiyattan yapma imkanınız var belki 15 işlemden 3-5 tanesinde 1 kademe kaydırırsınız.hadi bilemedin ayda 500 puan kaydırırsınız.bu ne kaybettirir ne kazandırır? bizler küçük yatırımcılarız en baba işlem yapan 100-150 kontratla dönüyordur ki sistem işini bilinçli yapıyorsa bu kadar kontratla işlem yapmak için bunun en az 3-4 katı boşta nakitinin olması gerektiğini de biliyordur.sorarım size ülkemizde vobta sistemle işlem yapan kaç kişinin hesabında 500-600 bin TL nakiti vardır? burada işlem yapan küçüklerin ortalama kontrat sayıları 10-30 arasıdır.az ensesi kalın olanın 70-100 kontratı olur...

bunlar için bu kadar data center, fpga, collacation falan düşünmeye gerek var mı sizce?

algoritmanız iyi ise zaten her ay size 4-5 bin puanı bırakır.zaten piyasanın çapı çeperide belli yani günlük hareket marjı 1000-1500 puan arası birşey.ayın büyük kısmı yatayda geçen sıradan sığ bir piyasayız burada milisaniyelerin falan hiç önemi yok bence...

bu söylediklerim bizim için yani küçük küçük yatırımcılar için...fonlardan bize ne? onların teknik donanımına, insider bilgi alışverişlerine, politik güçlerine, nüfuz etkilerine, sermaye gücüne sahip olmamız mümkün mü? bırakın milisaniyeleri falan onlar düşünsün yav. ortalama işlemde 10-30 kontrat hatta 100 kontrat işlem yapan adamın ne işi olur data centerla, colocationla, fpga v.s. ile?

en fazla robota bağlar bir de server kiralarsınız budur daha ötesi ne olacak? bu noktaya geldiyseniz tamamdır zaten algoritmanız iyiyse bitmiştir.biz sığ ötesi noel zamanı gelince günlük 100-200 puanlık ralli ve şelalelerin olduğu bir piyasayız biz yav...

8. Arkadaşlar haklısınız, ben zaten bunlara takılalım demedim, kendimce bilgi paylaşımında bulundum, öğrenmek isteyen olur diye işin teknik kısmını açıklamaya çalışmıştım.

Mesajımı sildim.

Sayfa 14/189 İlkİlk ... 412131415162464114 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •