Arama sonucu : 6 madde; 1 - 6 arası.

Konu: Şu an hangi yatırım aracı ucuz ?

1. Şu an hangi yatırım aracı ucuz ?

Merhaba,

Uzun yıllardır tasarruf yaparım ve pandemi sürecinin yarattığı zorunlu boş vakitte, hatalarımı yada doğru yaptıklarımı ciddi olarak sorguladım.

En büyük hatamın yeterince çeşitlendirilmemiş bir portföy olduğunu gördüm. Yatırımları oldukça farklı alanlara dağıtmanın en önemli yatırım prensibi olduğunu yeni yeni anlıyorum. Şu an amacım portföyümü çeşitlendirmek.

Al sat yapmıyorum ama tasarruflarım kendi bütçeme göre, bazen az bazen çok olarak devam ediyor.

Artık yatırım stratejim, geniş bir portföy ve her yeni tasarruf etme imkanı bulduğumda, o esnada nispeten ucun olan yatırım aracına yatırım yapmak.

Genel olarak yatırım yaptığım enstrümanlar ;

Bıst endeksi
    Abd teknoloji endeksi
    Döviz
    Altın - Gümüş
    Eurobond
    Gayrimenkul

Her ay yada elime para geçtikçe bu enstrümanlardan görece ucuz bulduğum enstrümana yatırım yapacağım ve uzun vade tutacağım.

Bu stratejiye başladığımda kısa bir araştırma ile gümüşün ucuz olduğunu tespit etmiştim (sert yükseliş öncesi). Hesabımı yöneten danışman altına yönlendirdiği için altın aldım ve gümüşteki kardan tam olarak faydalanamadım maalesef.

Net ucuz bir enstrüman tespit edemediğimde eurobond fonuna ekleme yapmayı düşünüyorum.

Bu başlıkta o an ucuz olduğu düşündüğünüz enstrüman yada emtia'yı bildirip, açıklamasını paylaşırsanız hepimize faydalı olacağını düşünüyorum.

Saygılar,

2. Şu an altın ucuz diyemeyiz ama orta uzun vade için, usd 'deki muhtemel enflasyonu dikkate alır isek, bu hafta altın-gümüş portföye ekleme yapmaya çalışacağım.

Duhul
    Aug 2020
    İkamet
    İSTANBUL-- BEYKOZLUYUZ
    Gönderi
    434
    Merhaba, bende 30 yıllık kuyumcuyum, birikim yapmaya 2007 yılında altın fiyatı 28 lira iken başladım, en son 252 liradan birikim yapmayı bıraktım, son iki yıldır borsada birikim yapmaya başladım, iki tane temettü veren hisseye, isimlerini yazmam doğru olmayabilir, şuan düşündüğüm sadece uzun vade yatırım olarak platin ve gümüş..

4. Borsanın kaçınılmaz bir şekilde aşağı ineceği dönem yaklaşıyor (pandeminin ciddiyeti). Ucuz bir enstrüman bulamıyorum o yüzden Borçlanma araçlarındaki oranımı arttıracağım biraz. Sanırım herkesin hedefi borsa düştüğünde dibe yakın seviyelerde giriş yapmak.

5. Başlık hayırlı olsun, buna benzer bir konuyu gündeme getirmeyi ben de düşünüyordum.

Şu anki portföyüm aşağıdaki gibi. Stratejimde; Kademeli alımı ve satımı seçiyorum. Bekleme fonlarım hariç hiç bir yatırım türü ağırlık olarak % 30'u geçemiyor. İlgili türde (örn:yerli hisse) hiçbir zaman 3 fondan fazlası olmuyor. Haftalık değerlendirme yapıyorum, ayda bir alım satım yapmaya çalışıyorum. İstisna, eğer bir fon o dönem içerisinde yüzde 10 getiri yapmışsa satış yapabiliyorum.

Bekleme TL dediğim genellikle EIB,SUC,TI7 gibi az riskli fonlar. Ancak çok hareketli durumlarda valörsüzlerde beklemede olabiliyorum.

Şu anda Altın, Emtia ve Hisse için bekleme dönemindeyimdeyim.

Altın için beklediğim kademeler; 1910-1850-1810
    YP Hisse için SP500 ; 3200-3130-2950
    TL Hisse için ; 1085-1020-960
    Emtia için Petrol ; 31 altı şok düşüşler

Adsız.jpg

6. Altın için beklediğim kademeler; 1910-1850-1810
    YP Hisse için SP500 ; 3200-3130-2950
    TL Hisse için ; 1085-1020-960
    Emtia için Petrol ; 31 altı şok düşüşler
    Altında ilk iki destek ve YP hissede ilk destek için alım seviyeme geldiğinden ekleme yaptım. Son durumda portföy dağılımım aşağıdaki gibi oldu.

Altında 1800'lere gelirsek bir bu kadar daha alım planım var. Yurtdışı piyasalar için daha gidecek yolumuz var gibi görünüyor.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •