Sayfa 14/55 İlkİlk ... 4121314151624 ... SonSon
Arama sonucu : 435 madde; 105 - 112 arası.

Konu: Temettü ile ilgili herşey

Temettü ile geçinen emeklilerden birisi de benim, al-sat derdi yok, seans izle, stres sinir derdi yok.

Üç aşağı beş yukarı gördüğüm kadarı ile temettü politikasında "stil" sahibi hisseler çok belirgin.
    Burada tek tavsiyem uzun vade temettücü olmak isteyenlerin kendilerini hisse sayısı ile sınırlandırmamaları.

Genelde "eğer takip edebiliyorsan" diye başlayan senet sayı tavsiyesi, uzuncu için çok da önem taşımıyor.
    15-20 yıl taşıyacağın hisse için neredeyse aylık bakmaya bile gerek yok. Benim sepetimde 20 farklı ortaklık var.

Seçim yaparken :
    -önce sahibine bakarım, adam mı değil mi ( bu eşik geçilmiyorsa kalan parametrelere bakmaya gerek yok)
    -sektörüne bakarım ( Koskoca Delta airlines Libya da bir roketatarla bitti.. Havayolu mu, gübre mi sorusu burada sorulacak)
    -siyasi mi değil mi ? (hükümetin adamı olduğu için prim yapanlar beni bağlamaz. kimler geldi, kimler geçti o tezgahlardan)
    -Üretiyor mu, al satcı mı ? (diyelim sektör otomotiv.. galerici mi, üretici mi ? Her zaman üretici kıymetlidir)
    -Zamana direnç gösterebilecek mi ? (Otomotiv örneğinden gidersek 100 yıl önce Detroit'de yazılan otomobil hikayesi, bugün Kaliforniya'da elektrikli araçlarla yeniden yazılıyor. Bunlar farklı lastik ya da oto camı mı kullanıyor? yoksa konvansiyonel diye beğenilmeyen bir yan sanayi bu araçlara da tedarik sağlamaya devam edecek mi ?

Sonuç olarak temettücü olmak dünyanın en rahat yatırımıdır. Sen yatarsın, ortak olduğun yerde binlerce kişi "it gibi" çalışır..
    İlerde çocuklarına miras bırakacağın, hiç yıpranmamış, kira geliri hiç düşmemiş, gayrimenkuldür.

Genç arkadaşlara tavsiyem iphone telefon yerine, iphone parası kadar işyat almalarıdır.
    4000 tL lık işyat sizin aylık 40 liralık telefon faturasını yıllarca öder.
    Yok illa da o telefonu almam lazım diyenlere başka topiklere göz gezdirmelerini tavsiye ederim.

Şahsım adına 37 yıl ben de "it gibi" çalıştım, son 10 yıl hariç hep al-sat yaptım, keşke hep biriktirseydim.
    Allahtan jetonum düştü de direkten döndüm.
    Saygı ve selamlarımla

2.  Alıntı Originally Posted by scantek Yazıyı Oku
    Temettü ile geçinen emeklilerden birisi de benim, al-sat derdi yok, seans izle, stres sinir derdi yok.

Üç aşağı beş yukarı gördüğüm kadarı ile temettü politikasında "stil" sahibi hisseler çok belirgin.
    Burada tek tavsiyem uzun vade temettücü olmak isteyenlerin kendilerini hisse sayısı ile sınırlandırmamaları.

Genelde "eğer takip edebiliyorsan" diye başlayan senet sayı tavsiyesi, uzuncu için çok da önem taşımıyor.
    15-20 yıl taşıyacağın hisse için neredeyse aylık bakmaya bile gerek yok. Benim sepetimde 20 farklı ortaklık var.

Seçim yaparken :
    -önce sahibine bakarım, adam mı değil mi ( bu eşik geçilmiyorsa kalan parametrelere bakmaya gerek yok)
    -sektörüne bakarım ( Koskoca Delta airlines Libya da bir roketatarla bitti.. Havayolu mu, gübre mi sorusu burada sorulacak)
    -siyasi mi değil mi ? (hükümetin adamı olduğu için prim yapanlar beni bağlamaz. kimler geldi, kimler geçti o tezgahlardan)
    -Üretiyor mu, al satcı mı ? (diyelim sektör otomotiv.. galerici mi, üretici mi ? Her zaman üretici kıymetlidir)
    -Zamana direnç gösterebilecek mi ? (Otomotiv örneğinden gidersek 100 yıl önce Detroit'de yazılan otomobil hikayesi, bugün Kaliforniya'da elektrikli araçlarla yeniden yazılıyor. Bunlar farklı lastik ya da oto camı mı kullanıyor? yoksa konvansiyonel diye beğenilmeyen bir yan sanayi bu araçlara da tedarik sağlamaya devam edecek mi ?

Sonuç olarak temettücü olmak dünyanın en rahat yatırımıdır. Sen yatarsın, ortak olduğun yerde binlerce kişi "it gibi" çalışır..
    İlerde çocuklarına miras bırakacağın, hiç yıpranmamış, kira geliri hiç düşmemiş, gayrimenkuldür.

Genç arkadaşlara tavsiyem iphone telefon yerine, iphone parası kadar işyat almalarıdır.
    Yok illa da o telefonu almam lazım diyenlere başka topiklere göz gezdirmelerini tavsiye ederim.

Şahsım adına 37 yıl ben de "it gibi" çalıştım, son 10 yıl hariç hep al-sat yaptım, keşke hep biriktirseydim.
    Saygı ve selamlarımla
    Abi yazın harika. Yazını iki defa okudum abi. İyi istifade ettik. Ufuk açıcı. Özelden bi soru sordum abi. Bakarsan memnun olurum.

Mülk Allah(c.c)'ındır. Biz sadece kiracıyız...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
     Alıntı Originally Posted by scantek Yazıyı Oku

sn.scantek

20 farklı hisseye odaklanmak ve biriktirebilmek kolay olmamalı, bunun yerine temettü getirisi yüksek 2 hisseyle yola çıkanların hedeflerine daha çabuk ulaştıklarına bizzat şahidim.

mesela 20 senedir sadece adana ve mardin biriktiren bir büyüğüm bu gün hatırı sayılır bir yıllık temettü getirisi elde ediyor ve mükellef bir hayatı var. yani yıllık temettü gelirinin 100 binl irayı bulduğunu biliyorum hisse adedini gördüm.

tabiiki herkesin özel durumuna göre değişir.

saygılarımla
    “Kalbimizde Tanrı'nın ışığı vardır, onun adı da vicdandır." Lev Nikolayeviç Tolstoy

4.  Alıntı Originally Posted by scantek Yazıyı Oku

Seçim yaparken :

Saygı ve selamlarımla
    Dediklerinizin hepsi de doğru ekonomi haberlerini dinle bunların hiçbirinden bahsetmiyor tutturmuşlar takip edebileceğiniz kadar hisse alın 6 7 çeşit halbuki satmadiktan sonra sayısı önemli değil

5. Bende de 15 çeşit hisse var hepsi de temettü veriyor ama henüz geçinebilecek kadar değil.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
     Alıntı Originally Posted by Mustafa5899 Yazıyı Oku
    Bende de 15 çeşit hisse var hepsi de temettü veriyor ama henüz geçinebilecek kadar değil.
    sn.üye

elbette sizin tercihiniz, ancak 15 çeşit hisse yerine bir kaçına odaklanmak daha hızlı yol aldırmaz mı size ? yani son 20 senedir hangi şirket hisselerinin ne kadar temettü getirisi ve verimi ortaya koyduğu rahatça görülebiliyor işyatırımın sayfasında.

mesela adana A grb - adana B grb - mardin - ttrak ilk 4 hisse ve bunlar hep kafada olmuş ardından 2000 li yıllarda işyat bu beşliyi tamamlamış

bunun dışında son bir kaç yıldır crdfa ve lidfa iyi temettüler ödüyor ve tahta fiyatlarına göre temettü verimleri mevduat faizinin üzerine çıkabiliyor.

demek istediğim çekirdek bir portföyle yol alabilmek hedefe daha hızlı ulaştıracak gibi. şahsi görüşümdür saygı duyarım

iyi akşamlar
    “Kalbimizde Tanrı'nın ışığı vardır, onun adı da vicdandır." Lev Nikolayeviç Tolstoy

7. Öyle yola çıktım ama ama adana güzel mardin ondan güzel ünye ondan aşağı kalır yani yok aygaz vazgeçilmez Tüpraşı ne yapacan her Eve bir araba lazım froto isyat hektaşı Akçansa derken çoğaldı vazgeçemedik

8. Birde şu var çukurova ve Kepez in temettüsu ile geçinenler vardı 90 lı yıllarda duyardim adamların elindeki hisseler ne durumda bilemiyorum o yüzden çeşit iyidir diye düşünüyorum. Bu şirketlere el konuldu.

Sayfa 14/55 İlkİlk ... 4121314151624 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •