Sayfa 16/55 İlkİlk ... 6141516171826 ... SonSon
Arama sonucu : 435 madde; 121 - 128 arası.

Konu: Temettü ile ilgili herşey

1. Tabiki yeterince yapamadığım. bana göre yine en az emekli maaşı kadar olması gerek.

2.  Alıntı Originally Posted by mikroyatırım Yazıyı Oku
    ideal aylık temettü geliri sizce ne kadar olmalıdır
    herhangi bir yerden emekliliği olan birisi için
    Bence emeklilik icin gelir bir sepet olmali: aylik, kira, bono/tahvil ve temettu. Risksiz kabul edilebilecek bono/tahvil orani ile temettu geliri orani ayarlanarak ekonomik calkanti zamanlari paniklemeden gecirilebilir. Sepet oranlari ve miktarlari mali guce ve beklentilere bagli. Erken baslandiginda birikim bilesik faiz kuraliyla katlanarak yasliliktaki refah seviyesi saglanabilir.
    Saygilarimla;)

Alıntı Originally Posted by mikroyatırım Yazıyı Oku
    ideal aylık temettü geliri sizce ne kadar olmalıdır
    herhangi bir yerden emekliliği olan birisi için
    Bence prensip, çalışırken kazandığı toplam gelire eşit olan rakamdır.
    Örneğin çalışırken evine 6.000 TL giren kişi, emekli olunca diyelim ki 3000 TL aylık bağlanacaksa,
    kalan miktarı temettü ile beslerse yaşam seviyesinde düşüş olmadan devam eder.
    Aynı şekilde çalışırken 6.000 yerine 16.000 kazanan kişiye de 13.000 TL lık temettü hedefi gerçekçi olur.

Ben yola çıkarken, aylık su parası şu kadar, o zaman ona yetecek temettü için, ne kadar-hangi kağıt gerekli diye hesap yapmıştım.
    O paketi tamamlayınca, yaşam boyu su parasını düşünmemenin verdiği haz ( ya da gaz diyelim) ve motivasyon
    aynı işi elektrik, internet, cep telefonu, özel sağlık sigortası, kurban, aidat, benzin vs diyerek önce rutin ve olmazsa olmaz harcamalarıma karşılık gelecek kağıt adetlerime ulaşmaya çalışarak başardım.
    İlk başta gereken tüm sermayeyi bir anda toparlamak pratikte imkansız ( en azından benim için öyle idi)

Yolun başındaki arkadaşlara tavsiyem, tek bir faturalarını buharlaştıracak bir planla yola çıkmaları.
    Bu bir "şey"'dir ve bir şey, hiçbir şey den iyidir.

4. Warren buffet ın güzel bir sözü var. Herşeyi satın alabilir ama bir tek zamanı alamam. Temmetü geliriyle erken emekli olmak için anı yaşamayı bir kenara borakmayın

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. arkadaşlar yine bana kızacaksınız ama

biraz gerçek dışı hayaller üzerine gidiyorsunuz.

insanlara tavsiye verirken

temettü al kurtul emekli maaşın olsun vesaire cümleleriyle değil.

hesapla kitapla anlatın bu olayı.

bir hisseden senelik beklentiniz %20 temettü mü mesela

önce sana %20 temettü veren hisseyi bulmak değil mesele.

önce %20 yukarı gidecek hisseyi bulmak asıl mesele.

neden cünkü yukarı gitmediği sürece %60 temettüde alsanız boş sizin paranızdan veriliyor.

örnegın hisse %10 yukarı gitti siz aldıktan sonra 1 sene içerisinde, ardında %20 verimlilikle temettü dağıttı.

hesaba yatan %20 portfoyden eksilen -%10 dur.

toplam 1 senelık karınız %10 dur. Nasıl oluyor bu iş %20 temettü aldım ya diyen okuyucular var evet makaleyi okuyunca böyle dediğinizi duyuyorum.

Ama aslolan budur. Haa unutmadan şimdi aranızda şöyle diyende var sen 1 senelık hesaba göre haklısın 2 3 6 senelık hesaba göre haksızsız. Yine değilim ikinci 3 20. seneleride hesap edin değişmez. hisse yukarı gittiği kadar gelir elde edersiniz.

Yani tek kazanç hissenin yukarı gitmesidir. Başka türlü gelir emeklılık maaşı vesaire olmaz.

EE senelık %20 gelir veya emeklilik maaşı için hissenin %20 yukarı gitmesi gerektiğini öğrendiğimize göre...

Geriye ne kalıyor. Tabiki bana her sene %20 yukarı gidecek hisseyi bulmak kalıyor.

Dolayısıyla burada temettüyü düşünüp hayal kurup tartışacağınıza aslında her yıl %20 yukarı gidecek hisseleri bulmaya vakit ayırırsanız emeklılık hayallerinize ulaşabilirsiniz.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    arkadaşlar yine bana kızacaksınız ama

biraz gerçek dışı hayaller üzerine gidiyorsunuz.

insanlara tavsiye verirken

temettü al kurtul emekli maaşın olsun vesaire cümleleriyle değil.

hesapla kitapla anlatın bu olayı.

bir hisseden senelik beklentiniz %20 temettü mü mesela

önce sana %20 temettü veren hisseyi bulmak değil mesele.

önce %20 yukarı gidecek hisseyi bulmak asıl mesele.

neden cünkü yukarı gitmediği sürece %60 temettüde alsanız boş sizin paranızdan veriliyor.

örnegın hisse %10 yukarı gitti siz aldıktan sonra 1 sene içerisinde, ardında %20 verimlilikle temettü dağıttı.

hesaba yatan %20 portfoyden eksilen -%10 dur.

toplam 1 senelık karınız %10 dur. Nasıl oluyor bu iş %20 temettü aldım ya diyen okuyucular var evet makaleyi okuyunca böyle dediğinizi duyuyorum.

Ama aslolan budur. Haa unutmadan şimdi aranızda şöyle diyende var sen 1 senelık hesaba göre haklısın 2 3 6 senelık hesaba göre haksızsız. Yine değilim ikinci 3 20. seneleride hesap edin değişmez. hisse yukarı gittiği kadar gelir elde edersiniz.

Yani tek kazanç hissenin yukarı gitmesidir. Başka türlü gelir emeklılık maaşı vesaire olmaz.

EE senelık %20 gelir veya emeklilik maaşı için hissenin %20 yukarı gitmesi gerektiğini öğrendiğimize göre...

Geriye ne kalıyor. Tabiki bana her sene %20 yukarı gidecek hisseyi bulmak kalıyor.

Dolayısıyla burada temettüyü düşünüp hayal kurup tartışacağınıza aslında her yıl %20 yukarı gidecek hisseleri bulmaya vakit ayırırsanız emeklılık hayallerinize ulaşabilirsiniz.
    erhan bey bazı istisnalar hariç temettü veren hisseler hiç bir zaman yerinde saymaz, temettüye paralel olarak pirim de yapar

olaya şöyle de bakabiliriz
    temettü ağırlıklı bir portföy düşünün (içinde temettü verimi % 1 in altında ama yıllık % 50 prim yapan da var)
    böyle bir portföyün yıllık artışı enflasyonun altında kalmaz
    verilen temettü de en az enflasyon oranında artar
    portföy değerlenmesi daha fazla olmuş ve buna bağlı temettü verimi % 3 lere düşmüş hiç önemli değil

keşke portföy her yıl yüzde yüz değerlense de temettü verimi % 1 veya altında olsa

6 yıl önce 16-17 tl (temettüye göre düzeltilmiş fiyat değil, gerçek fiyat) olan bir hisse 6 yıldır temettüsünü verdi ve şimdi 37 tl

bunun neresi kayıp, hisse enflasyona yenik düşmemiş, 6 yıldır temettü de vermiş
    borsa yatırımcılar içindir.

7. umarım yine yıllar süren temettü tartışmasına dönmez yoksa bu başlığı kaybederiz
    Ağaç dikmek için en iyi zaman 20 yıl önceydi .Sonraki en iyi zaman ise şimdi (20.06.2014) Çin atasözü
    Birileri bugün gölgede oturuyorsa uzun zaman önce birileri ağaç diktiği içindir.(buffet) Zaman herşeyin anlamını değiştirir (ihtiyar balıkçı )

Sevgili Erhan dostumuzun, forumun en ateşli anti-temettücüsü olarak haklı olduğu bir konu var.

Temettü planınız uzun vadede denk bütçe sağlamayabilir. Örneğin 2016 yılını düşününce başa gelmedik kalmadı. Yok meclis bombalandı, yok ordu Suriye'ye girdi. Olmaz denilen bir dolu garip işler yaşandı ve tüm bunlar ekonomiyi etkiledi, son iki çeyrek parametreleri bize aleni stagflasyon içinde olduğumuz gösteriyor ki, bu durum açıkca 2017 yılının da ancak rölantide geçeceğini, işlerin açılmasının en erken 2018 olduğunu söylüyor.

Erhan bey'e cevabım bu kadar güdümsüz bir yılda bile çok şükür diyeceğim bir temettü getiri elde etmeye devam ediyorum.
    Zaten benim de aradığım buydu ve eminim ki Erdemir'in fırınları bu yılda yanacak ve çelik üretmeye devam edecek ve eminim ki, Çimsa inşaat sektörü kriz yaşasa bile beyaz çimentosunu yurtdışına satmaya devam edecek.

Elbette, hiç temettü vermeden yıllar boyu babalar gibi yükselen kağıtlar var ve var olmaya devam edecek.
    Ne var ki, yıllar boyunca ben o kağıdı ya bulamadım, ya da bulamadığımı sandım.

Yediğim kazıklar, kaybettiğim zaman ve kaçırdığım fırsatlar buradan Bağdat'a yol olur. Düşünsenize tarih 20.yüzyıldı, Rahmetli Sakıp Ağa sağdı, elimdeki kağıdın adı bile Brisa değildi (daha bridgestone Türkiye'ye gelip ortak olmamıştı). Bir tek o kağıdı elimde tutup , o zaman hiç beğenmediğim temettüsü için saklasaydım bugün nasıl bir servetim olurdu acaba.. Sattım çünkü temettü denilen parayı 2 seansda alıyordum, sattım çünkü 1'e 16 kazanmıştım.. alemin kralı bendim, hesapta karın üzerine oturup zirveyi bulmuştum.
    Bugün baktığımda "mallığın zirvesini" yaşadığımı anlıyorum.

Erhan kardeşime tek önerim "bari" al-sat yaparken, kazancını kağıtda tutması, diyelim %10 kazandı , satarken ana parasını çeksin karını kağıtta bıraksın.
    Bizden önceki jenerasyon borsa bilmiyordu, kimse bize nasihat edemedi. Şimdiki nesilde bizi dinlemiyor ama biz üstümüze düşeni yapalım.
    Başkaca diyeceğim yoktur.

Sayfa 16/55 İlkİlk ... 6141516171826 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •