Sayfa 10/233 İlkİlk ... 891011122060110 ... SonSon
Arama sonucu : 1862 madde; 73 - 80 arası.

Konu: Mustafa Kemal ATATÜRK

“Sen bilmezsin. O bilmez. Hiç kimse bilmez, bilemez. Hatta ben bile. Bir tek paşa gönlüm bilir.”
    Aşık Veysel Şatıroğlu

3. NEDEN GENÇLİK?

Gençlik kavramının özünde “gelecek” saklıdır. Özgür düşünme yeteneği
    dogmaların etkisi altında olmayan her genç, ufkun ötesini görme becerisine
    sahiptir. Toplumların çağdaşlaşmasında gençlerin büyük katkıları vardır.
    Değişimlerin hazırlayıcısı ve öncüsü çoğu kez gençler olmuşlardır. ATATÜRK;
    onların bu özelliklerinden dolayıdır ki, yüzü geleceğe dönük olan Türk
    devriminin korunması ve çağdaş değerlerle beslenerek geleceğe taşınması
    görevini gençliğe vermiştir. Onun aşağıdaki sözleri gençlerden beklentilerini
    yansıtması açısından son derece önemlidir:
    Başımıza neler örülmek istenildiği ve nasıl karşı koyduğumuz ve daha
    doğrusu milletin arzu ve emellerine uyarak ve onun yardımıyla nasıl
    çalıştığımız görülmeli ve gelecek kuşaklar için ibret ve uyanış nedeni
    olmalıdır. Zaten her şey unutulur. Fakat biz her şeyi gençliğe bırakacağız, o
    gençlik ki hiçbir şeyi unutmayacaktır; geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır.
    Bütün ümidim gençliktedir.
    Siz genç arkadaşlar, yorulmadan beni takibe söz vermişsiniz. İşte ben
    özellikle bu sözden çok duygulandım.
    Yorulmadan beni takip edeceğinizi söylüyorsunuz. Fakat arkadaşlar,
    yorulmadan ne demek ? Yorulmamak olur mu? Elbette yorulacaksınız. Benim
    sizden istediğim şey yorulmamak değil, yorulduğunuz zaman dahi durmadan
    yürümek, yorulduğunuz dakikada da dinlenmeden beni takip etmektir.
    Yorgunluk her insan, her canlı için doğal bir durumdur. Fakat insanda
    yorgunluğu yenebilecek manevî bir kuvvet vardır ki, işte bu kuvvet yorulanları
    dinlendirmeden yürütür.
    Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlâtları, yorulsanız dahi beni takip
    edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeğe karar verenler asla ve asla
    yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan
    yorulmadan yürüyecektir

ATATÜRK'TEN ANEKDOTLAR
    Tarih göstermiştir ki bilge herşeyi bilmez,sadece ahmaklar herşeyi bilir...

4. Mustafa Kemal, Samsun’a çıktığı gün ülkenin içinde bulunduğu durumu şöyle anlatıyor: "1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım. Genel durum ve görünüş: Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu topluluk, Genel Savaşta (Birinci Dünya Savaşında) yenilmiş, Osmanlı ordusu her yanda zedelenmiş, koşulları ağır bir ateşkes anlaşması (mütarekename) imzalanmış[ii]. Büyük Savaşın uzun yılları boyunca, ulus, yorgun ve yoksul bir durumda…Ordunun elinden silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta…İtilâf donanmaları ve askerleri İstanbul’da. Adana ili Fransızlar; Urfa, Maraş, Antep İngilizlerce işgal edilmiş. Antalya ile Konya’da İtalyan birlikleri, Merzifon’la Samsun’da İngiliz askerleri bulunuyor…15 Mayıs 1919’da İtilâf Devletlerinin uygun bulmasıyla Yunan ordusu İzmir’e çıkarılıyor…Bundan başka, yurdun dört bir bucağında Hıristiyan azınlıklar, gizli, açık, özel istek ve amaçlarının elde edilmesine, devletin bir an önce çökmesine çaba harcıyorlar…

http://www.mahfiegilmez.com/2017/05/yasak-bayram.html

Yasaklanmaya çalışılan 19 mayıs 1919 da ülkenin durumu...
    "İyi insanlar cennete gider değil, İyi insanlar nereye giderse orası cennet olur."

“Sen bilmezsin. O bilmez. Hiç kimse bilmez, bilemez. Hatta ben bile. Bir tek paşa gönlüm bilir.”
    Aşık Veysel Şatıroğlu

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,104
    Blog Entries
    12

Atatürk, Ankara Halkevi’nde yaptığı bir konuşmasında, 19 Mayıs 1919 gününü ve Gençlik Marşı’nın tarihsel anlamını şu sözlerle değerlendirmişti:

"Ben 1919 senesi Mayıs'ı içinde Samsun’a çıktığım gün, elimde hiç bir maddi kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milleti'nin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk milleti’ne güvenerek işe başladım. Samsun’dan Anadolu içlerine kırık bir otomobille gidiyordum ... O kırık otomobil Anadolu içlerinde ilerlerken ben daima düşünür ve yaverime "Dağ Başını Duman Almış" marşını söyletirdim. Ben Türk ufuklarından bir gün behemahal bir güneş doğacağına, bunun hareket ve kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan bize bir güç çıkacağına o kadar emindim ki, bunu âdeta gözlerimle görüyordum. O marşı okutup tekrar ettirmekteki maksadım, Türk’ün bu güneşi doğunca, muvaffak olacağını anlatmaktı."

Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, C.II, s.284.

HisseNet arşivinden alntıdır ...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
    başka türkiye yok, türkün türkten başka dostu yok,

anadolu toprakları çok kıymetli, biz türklerin eline geçtiğinden beri dünyanın gözü 1000 yıldır burada, tek karış toprak vermeyeceğiz avrupanın gözü israilin gözü ermenistanın gözü bu topraklarda uyanık olacağız,

19 mayıs kutlu olsun türk gençliği uyanık olsun milli ve manevi değerlerine tarihine atalarına kültürüne sahip çıksın

Atatürk ü değerli silah arkadaşlarını çanakkalede ve istiklal harbinde yitirdiğimiz aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz

Ne Mutlu Türküm Diyene
    “Kalbimizde Tanrı'nın ışığı vardır, onun adı da vicdandır." Lev Nikolayeviç Tolstoy

Aşık Veysel Şatıroğlu

Sayfa 10/233 İlkİlk ... 891011122060110 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •