Sayfa 121/233 İlkİlk ... 2171111119120121122123131171221 ... SonSon
Arama sonucu : 1859 madde; 961 - 968 arası.

Konu: Mustafa Kemal ATATÜRK

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,078
    Blog Entries
    12

2. Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    Türk, öğün, çalış, güven...

Atatürk'ün bu sözü ben yaşındakilerin her gün okula girişte (ilkokul) gördüğü bir söz idi..

Şimdi hala var mıdır okullarımızda bilmem..

Ama..

Bu sözün ne anlama geldiğini hiç anlayamadı Türk. Özellikle de "öğün" kelimesinin ne anlama geldiğini hiç çözemedi.. Ve zaman zaman "öğün" kelimesindeki "ğ" harfini "v" harfiyle değiştirip, kelimeyi "övün" diye değiştirdi.

Şöyle ki;

Öğün kelimesi öz Türkçe'de "Öğ" (ye da Oğ) kökünden türemiş fiilin emir kipidir..

Öz Türkçede "Öğ" aklı kullanmak fiilinin köküdür.. Aynı zamanda akıl (us) anlamına da gelir.. Günümüz Türkçesindeki öğrenmek, öğretmek, öğretmen, öğretim vb.. gibi kelimeler de bu kökten gelmektedir.

Yani, ulu önder Atatürk, "Türk öğün, çalış, güven derken", önce aklımızı kullanmamzı-öğrenmemizi, öğretmemizi- , sonra çalışmamızı, aklımıza ve çalışmalarımıza güvenmemizi telkin etmiştir..

Konunun doğrusu böyledir..

Ne mutlu Türk'üm diyene.

4. “Sen bilmezsin. O bilmez. Hiç kimse bilmez, bilemez. Hatta ben bile. Bir tek paşa gönlüm bilir.”
    Aşık Veysel Şatıroğlu

5. Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. “Sen bilmezsin. O bilmez. Hiç kimse bilmez, bilemez. Hatta ben bile. Bir tek paşa gönlüm bilir.”
    Aşık Veysel Şatıroğlu

8. “Sen bilmezsin. O bilmez. Hiç kimse bilmez, bilemez. Hatta ben bile. Bir tek paşa gönlüm bilir.”
    Aşık Veysel Şatıroğlu

Sayfa 121/233 İlkİlk ... 2171111119120121122123131171221 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •