Sayfa 2671/7020 İlkİlk ... 167121712571262126612669267026712672267326812721277131713671 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 21,361 - 21,368 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Pulitzer Odullu Amerikali roman-kisa oyku yazari ve gazeteci E. Annie Proulx’nun dogum gunu (22 Agustos 1935)

"Keske senden nasil vazgecebilecegimi bilseydim. / I wish I knew how to quit you.”

“Hicbir zaman yeterli vaktimiz olmayacak. / We will never have enough time.”

2. Kariyerine 1960 yilinda 12 yasindayken, Sophia Loren'in kizi rolunu canlandirdigi Kizim ve Ben (La ciociara - Two Women) filmiyle baslayan Italyan aktris Eleonora Brown'in dogum gunu (22 Agustos 1948)

3. Kral (Elvis Presley), 22 Agustos 1956’da Umutsuz Ask (Love Me Tender / The Reno Brothers) filminin cekimlerine basladi.

4. 1937 yilinda Nobel Edebiyat Odulu'nu kazanan, Fransiz yazar Roger Martin du Gard'in olum yildonumu (22 Agustos 1958)

"Kucucuk bir kirlangic olsaydim ben. Ah! nasil kosardim sana bilsen! / Si j'étais un petit oiseau-hirondelle. Ah, comme vers toi je m'envolerais!"Les Thibault

"Bir kadini aglatacak sebepler yaratmak cirkin bir sey. Babam diyordu: 'Kadinlar baskadir, cogu zaman insan bunu unutur.' Hakki varmis, bizi onlardan ayiran seye goz yummali. Evet insanlar mumkun oldugu kadar birbirini sevmeli... Sevmeli."

"C'est monstrueux de laisser pleurer une femme! Mon père disait : 'Les femmes sont autres, on l'oublie trop sou- vent. ' Il avait raison; voilà ce qu'on obtient à vouloir les traiter en égales : de la souffrance inutile...' Oui, oui : mais, pour que ce soit possible, il faudrait... il faudrait encore s'aimer."

5. 22 Agustos 1972'de John Stanley 'Sonny' Wortzik (Al Pacino), ve Salvatore Antonio 'Sal' Naturale (John Cazale) Chase Manhattan bankasinin Brooklyn subesini pompali silahla soymaya kalkistilar. (Kopeklerin Gunu - Dog Day Afternoon filmi)

6. Akademi ve Golden Globe Odul adayliklari bulunan Amerikali aktris, komedyen, senarist ve yapimci Kristen Carroll Wiig'in dogum gunu (22 Agustos 1973)

7. Skynet cyborg Marcus Wright, 22 Agustos 1976'da dogdu.(Los Angeles, California. Terminator 4: Kurtulus - Terminator Salvation filmi)

"Olumun tadi boyleymis demek." (Serena Kogan'i optukten sonra soyledigi cumle)

8. Polonya asilli Ingiliz matematikci, biyolog, bilim adami, tiyatɾo yazaɾi, saiɾ ve mucit Jacob Bronowski'nin olum yildonumu (22 Agustos 1974)

"Insan olaganustu bir yaratiktir. Kendisini canlilar arasinda essiz kilan bir dizi yetenege sahiptir: Digerlerinden farkli olarak, manzarada yer alan bir figur degil, manzaranin bir sekillendiricisidir. Bedende ve zihinde dogayi kesfedendir; her kitada yuvasini bulan degil, yuvasini yapan, her yerde yasayabilen canlidir." Insanin Yukselisi

"Man is a singular creature. He has a set of gifts which make him unique among animals, so that, unlike them, he is not a figure in the landscape- he is a shaper of the landscape. In body and in mind he is the explorer of nature, the ubiquitous animal who did not find but has made his home in every continent."

"Kesin bilgi diye birsey yok, ve kesin bilginin var oldugunu iddia eden herhangi biri ister bilim insani ister dogmatist olsun, trajediye kapi aciyor."

"Bilim, sanat gibi doganin bir kopyasini degil, onu yeniden yaratmadir."

"Bugune kadar bilim adamlarinin en onemli kesfi, bilimin kendisi olmustur."

Sayfa 2671/7020 İlkİlk ... 167121712571262126612669267026712672267326812721277131713671 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •