Sayfa 3257/7020 İlkİlk ... 225727573157320732473255325632573258325932673307335737574257 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 26,049 - 26,056 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. "Bugun artik tum varligimin kucuk iskalamalardan olustugunu hissediyorum. Sevmeyi bilmedigim kadinlar, hissedemedigim firsatlar, kacip gitmesine izin verdigim mutluluk anlari. Sonucunu onceden bildigim ama kazanani secemedigim bir yaris. Kor ya da sagir miydim ya da gercek dogami bulmam icin bir felaketin isigi mi gerekiyordu? / Aujourd'hui, il me semble que toute mon existence n'aura été qu'un enchainement de petits ratages, des femmes qu'on a pas su aimer, des chances qu'on a pas voulu saisir, des instants de bonheur qu'on a laissé s'envoler, une courses dont on connait le résultat mais on est incapable de toucher le gagnant. Etais-je aveugle et sourd ou bien fallait-il nécessairement la lumière d'un malheur pour m'éclairer sur ma vraie nature ?"

Kelebek ve Dalgic (Le scaphandre et le papillon, 2007) Julian Schnabel

2. "Size karsi tamamen durust olamadigim icin ozur dilerim. Gercek duygularimi yansitmadigim icin ozur dilerim. Sizin yozlasmis sadist bir yasli oldugunuzu daha önce soylemedigim icin ozur dilerim... / I apologize for not being completely honest. I apologize for not showing my true feelings. I apologize for not telling you sooner that you're a sick, degenerate, heartless, sadistic old man... / Chiedo scusa di non essere stato del tutto franco con lei. Chiedo scusa di non aver rivelato prima i miei veri sentimenti. Le chiedo scusa, signore, per non averle detto prima che lei è un vecchio sadico e degenerato..."

Zafer Yollari (Paths of Glory - Orizzonti di gloria,1957) Stanley Kubrick

3. "Olaylari karsindakinin bakis acisindan degerlendirmeden hic kimseyi anlayamazsin, derisinin altina girip dolasana dek. / You never really understand a person until you consider things from his point of view, climb into his skin and walk around in it. / Non capisci mai veramente una persona finché non consideri le cose dal suo punto di vista … fino a quando non ti metti nei suoi panni e ci vai in giro."

Bulbulu Oldurmek (To Kill a Mockingbird - Il Buio Oltre La Siepe, 1962) Robert Mulligan

4. Italyan ressan (Bernardino di Betto Betti) Pinturicchio'nun olum yildonumu (11 Aralik 1513)

Libreria Piccolomini, 1507 - 1508

L'Annunciazione, 1500 - 1501

5. Voltaire'in 5 perdelik trajedisi Brutus, ilk kez 11 Aralik 1730 tarihinde Paris, Théâtre-Français'da sahnelendi.

6. Ingiliz bassair, oyun yazari, tiyatro oyuncusu ve yonetmeni Colley Cibber'in olum yildonumu (11 Aralik 1757)

"Cay! Ey yumusak, ey ilimli, bilge ve muhterem icecek; ey sabahlari iki cinsin fenaligini bir araya getiren masum numaraci; ey muhtesem yavanligina hayatimin en mutlu anlarini borclu oldugum, disinin dilinde kayan, gulucugunu yumusatan, yuregini acan, gozlerini kirpistiran mesrubat; birak mest olayim da, tapinayim sana."

7. Fransiz besteci, yazar ve muzik elestirmeni Hector Louis Berlioz'un dogum yildonumu (11 Aralik 1803)

"Zaman buyuk bir ogretmendir. Ne yazik ki butun ogrencilerini oldurur. / Le temps est un grand professeur mais malheureusement il tue ses élèves."

8. Fransiz oyun yazari ve sair Alfred de Musset’nin dogum yildonumu (11 Aralik 1810)

Gucum, hayatim, nem varsa kaybettim;
    Kaybettim, ah, dostlarimi, nesemi;
    Kalmadi hatta kibrim, azametim;
    Oydu vehmettiren dahiligimi.

‘Hakikat budur' dedikleri zaman,
    Karsimda sahiden bir dost zanettim.
    Hakikati anlayip duydugum an;
    Coktandir galip gelmisti nefretim.

Ama iste hakikat ebedidir;
    Yasarsa bir kimse ondan bihaber,
    Alemde omrunce gafil kisidir.

Tanri soruyor, cevap vermek ister,
    Iyi ki aglamisim ara sira;
    Elimde kalan servet bu, dunyada.

Pepa'cigim, gece ilerleyip de
    Annen odasina cekildigi an
    Sen lambanin altinda yari uryan
    Duaya baslarsin ya, egilip de;

Hani rahati kacmis ruhun, seni
    Gecenin koynuna terk ettigi an;
    Basligini atarsin da basindan
    Yatagina bir bakarsin ya hani;

Evin butun insanlarini saran
    Agirlik yaklasir ya, adim adim;
    Guzelim, sevgilim, Pepita'cigim,
    Ne dusunursun acaba o zaman?

Pépa, quand la nuit est venue,
    Que ta mère t'a dit adieu ;
    Que sous ta lampe, à demie nue,
    Tu t'inclines pour prier Dieu ;

A cette heure où l'âme inquiète
    Se livre au conseil de la nuit ;
    Au moment d'ôter ta cornette
    Et de regarder sous ton lit ;

Quand le sommeil sur ta famille
    Autour de toi s'est répandu ;
    O Pépita, charmante fille,
    Mon amour, à quoi penses-tu ?

Sayfa 3257/7020 İlkİlk ... 225727573157320732473255325632573258325932673307335737574257 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •