Sayfa 1362/7020 İlkİlk ... 3628621262131213521360136113621363136413721412146218622362 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 10,889 - 10,896 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Fransiz sair Charles-Pierre Baudelaire'in olum yildonumu (31 Agustos 1867)

Bir tapinaktir doga, sutunlari canli;
    Anlasilmaz sozler duyulur zaman zaman.
    Sembol ormanlari icinden gecer insan;
    Tanidik bakislar suzer gibidir sizi...

Hayat, cigirtkan ve densiz,donuk bir isik altinda.
    Kosar, dans eder, sebepsiz,guler, ve derken ufukta
    Yukselir haz dolu gece,acligi alıp goturur,
    Ve siler utanci bile,Sair söylenir : "Cok sukur!"
    Ruhum, omurlarim gibi, gel artik, der huzura;Kalbimde olum dusleri,
    Sırtustu yatarim orda,sarinirim perdenize,
    Serin karanliklar, size.

Ask bagdas kurmus insanligin
    Kafatasina,
    Dil uzatıyor uzerinden bu tahtin,
    Siritarak kustahca,

Baloncuklar ufuruyor nese icinde
    Havaya yukselen,
    Kavusturmak ister gibi o alemlere
    En ince tozden gelen.

Isiltili ve narin bir kuredir bu
    Atilir ileri,
    Catlar ve sacar o kirilgan ruhunu
    Altin bir dus gibi.

Her boncukta duyarim kafatasinin
    Yalvarisini inleyerek :
    - "Bu, acimasiz ve gulunc bir oyun,
    Ne zaman sona erecek?

Zira budur iste havaya savurdugu
    Zalim agzinin,
    Katil canavar, benim beynimdir bu,
    Etim ve kanim!

2. Cocuk egitiminde Montessori Metodunu kuran, Italyan bilim insani ve egitimci Maria (Tecla Artemisia) Montessori'nin dogum yildonumu (31 Agustos 1870)

"Tek basima yapabilmem icin bana yardım et. Ve nasil yapildigi bana goster. Bunu benim icin yapma. Kendim yapabilirim ve yapmak isterim. Bana nasil yapacagimiı ogretirken sabret, bu belki uzun surebilir, belki daha uzun zamana ihtiyacim var. Hata yapabilme ihtimalim oldugunu da dusunmelisin."

"Aiutami a fare da solo. Mostrami come farlo. Non farlo per me. Posso e voglio farlo da solo. Abbi la pazienza di capire la mia modalità di farlo. Forse ci metto di più, forse mi servirà più tempo, perché desidero fare più tentativi. Aspettati da me errori e fatiche dai quali potrò imparare."

3. Ermeni asilli Amerikali roman, kisa oyku ve oyun yazari William Saroyan'nin dogum yildonumu (31 Agustos 1908)

“Herkesin her zaman bir burnu olmustur. Burun insan soyu icin daima bir utancvesilesi olmustur. Bazilari burnundan konusur. Cogu insan burnundan horlar, parmakla sayilacak kadari da burnuyla islik calar ya da sarki soyler. Bazilari burnundan suruklenir, baskalariysa merakini tatmin amaciyla oraya buraya burnunu sokar. Kuduz kopeklerce ve atesli ask sahnelerinde film kahramanlarinca isirilan burunlar da vardir.Kimi burunlara kapi kapatildigi gibi, kimi de yumurta cirpma telinin ya da otomatik pikabin arasina SIKISIR.Burun bir agac gibi sabittir, ama hareketli bir nesnenin, yani basin uzerinde yer aldigindan, engel teskil ettigi yerlere tasinmaktan dolayi agir cezalara maruz kalir.Burnun asil amaci havada bulunan seyleri koklamaktir.Oysa kimileri baskalarinin fikirlerine, davranislarina ya da gorunusune burun kivirir.Burunla ilgili, akildan cikarilmamasi gereken en onemli sey, bela getirdigi, savaslarin cikmasina, dostluklarin bozulmasina, pek cok mutlu yuvanin yikimasina yol actigidir.” Insanlik Komedisi

“People have always had noses. It has always been a source of embarrassment to the human race. Some people talk through their noses. A great many people snore through their noses, and a handful of people whistle or sing through them. Some people are led around by their noses, others use the nose for prying and poking into miscellaneous places. Noses have been bitten by mad dogs and movie actors in passionate love stories. Doors have been slammed on them and they have been caught in egg-beaters and automatic record changers. The nose is stationary, like a tree, but being on a movable object— the head— it suffers great punishment by being taken to places where it is only in the way. The purpose of the nose is to smell what’s in the air, but some people sniff with the nose at other people’s ideas, manners, or appearances. The most important thing about the nose is that it makes trouble, causes wars, breaks up old friendships, and wrecks many happy homes”

"Bazi insanlar bir sey anlatmak istediklerinde konusurlar, bazilarinin bir sey anlatmak icin konusmaya ihtiyaclariı yoktur." dedi annem.

"Hicbir sey soylemezsen nasil konusursun ki?" diye merakla sordum.

"Sozsuz konusursun. Biz daima sozsuz konusuyoruz."

"Oyleyse kelimeler ne ise yariyor?"

"Cogu zaman hicbir seye. Cogu zaman da asil soylemek istediklerini gizlemeye ya da bilinmesini istemediklerini saklamaya yararlar."

"Some people talk when they have something to say", my mother said, and "some people don't."

"How can you talk if you don't say anything," I said.

"You talk without words. We are always talking without words."

"Well, what good are words, then?"

"Not very good, most of the time. Most of the time they're only good to keep back what you really want to say, or something you don't want known."

4. Bertolt Brecht'in Uc Kurusluk Opera (Die Dreigroschenoper - L'Opera dei Tre - The Threepenny) operasi ilk kez 31 Agustos 1928 tarihinde Berlin'de sahnelendi.

5. Akademi Odullu Amerikali aktor James Coburn'in dogum yildonumu (31 Agustos 1928)

6. Rus sair Marina Ivanovna Tsvetayeva'nin olum yildonumu (31 Agustos 1941)

Hayatimda oyle erken, oyle erken yazildi ki siirlerim
    Kendimin henuz bir sair oldugunu bilmiyordum daha.
    Pinarin damlaciklari misali cebren ayrilirlar benden,
    Bir roketin devinmesine benzer gene de.

Ansizin saldirir siirler benden, isgal eder, uykunun ve tutsunun
    Sarmaladigi tapinaktaki bazi minicik iblisler misali.
    Genclik ve olumdur ele aldigikonular. Siirlerim,
    Her daim okunmadan kalan dizelerim!

Degisik kitapciların tozu arasinda firlatilmis buraya ve oraya,
    Dokunulmamis simdiye dek herhangi bir okurun parmaklarinca!
    Degil mi ki siirlerim, degerli saraplar gibi saklanir derinlerde,
    Bilirim, zamani gelir onlarin bir gun.

7. Amerikali aktor Richard Gere'in dogum gunu (31 Agustos 1949)

8. Pablo Picasso ile Kubizm akimini baslatan Fransiz ressam Georges Braque'un olum yildonumu (31 Agustos 1963)

Porto in Normandia (Harbor in Normandy, 1909)

Sayfa 1362/7020 İlkİlk ... 3628621262131213521360136113621363136413721412146218622362 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •