Sayfa 253/7020 İlkİlk ... 1532032432512522532542552633033537531253 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 2,017 - 2,024 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Benim olsaydilar altin ve gumus isigin
    Islemesiyle nakisli gogun ortuleri,
    Gece ve aydinligin ve alaca isigin
    Mavi renkli ve solgun ve koyu ortuleri,
    Onlari ayaklarinin altina sererdim;
    Yoksulum fakat, sahibim yalniz duslerime;
    Ayaklarinin altina duslerimi serdim,
    Uzerindesin zira usul bas duslerime.

2. Italyan asilli Amerikali Futurist ressam Joseph Stella'nin dogum yil donumu (13 Haziran 1877)

(La voce della citta' di N.York interpretata (Voice of the City of New York Interpreted, 1920 -22)

Luna Park, 1913

3. Portekizli sair, yazar, edebi elestirmen, cevirmen, yayinci ve filozof veYirminci yuzyilin en iyi sairlerinden Fernando Pessoa'nin dogum yil donumu (13 Haziran 1888)

"Basimiza gelen seylerin degeri, surece uzunluklarıyla degil yogunluklariyla ilgilidir. Bu yuzden unutulmaz anlar, aciklanamayan seyler ve bizim icin essiz insanlar vardir."

Numaracı biridir sair.
    Oyle ustaca numara yapar ki,
    Gercekten aci cekerken bile
    Rol yapiyormuş gibi gorunur.

4. Fransiz forografci Jacques Henri Lartigue'nin dogum yil donumu (13 Haziran 1894)

Paris to Aix-les-Bains, 1931

5. Oyun teorisine buyuk katkida bulunan Amerikali Nobel Odullu matematikci John Nash'in (John Forbes Nash Jr.) dogum yil donumu (13 Haziran 1928)

"Hayatimin en onemli kesfini yaptim. Gercek mantik, sadece askin gizemli denklemlerinde bulunabilir."

6. Amerikali Psikoanalitiker, Psikiyatrist, Psikoterapist ve yazar Irvin D. Yalom'in dogum yil donumu (13 Haziran 1931)

"Tek kiside odaklanan guclu sevgiden sakinin; bu, insanlarin bazen sandigi gibi, askin safliginin kaniti degildir. Boyle her seyi disarida birakarak bir kapsule hapsedilmis -kendi kendisiyle beslenen, baskalarini umursamayan ve onlara bir sey vermeyen- bir ask, kendi uzerine cokmeye mahkumdur. Ask, iki insan arasinda parlayan bir tutku kivilcimi degildir yalnizca; aska dusmekle, askin icinde ayakta durmak arasinda sonsuz fark vardir. Ask, bir varolus bicimidir. Vurulmak degil, vermektir. Bir tek insanla sinirlanmis bir eylem degil, genel anlamda bir iliski kurma bicimidir." Askin Celladi ve Diger Psikoterapi Oykuleri

"Beware the powerful exclusive attachment to another; it is not, as people sometimes think, evidence of the purity of the love. Such encapsulated, exclusive love - feeding on itself, neither giving to nor caring about others - is destined to cave in on itself. Love is not just a passion spark between two people; there is infinite difference between falling in love and standing in love. Rather, love is a way of being, a "giving to," not a "falling for"; a mode of relating at large, not an act limited to a single person."

7. "Pekala Carlos, hayal ettigin ve savundugun su ideal toplumu dusunelim - tecavuzun yasallastigi toplumu-. Simdi birkac dakika icin kendi kizini dusun. Onun icin bu toplumda - yasal tecavuze acik durumda, cinsel aclik duyup on yedi yasindaki kizlara zor kullanarak sahip olmaya kalkisan herkes icin bir tatmin araci olarak - yasamak nasil bir sey olurdu?"

Carlos ansizin siritmaktan vazgecti. Gozle gorulur bicimde irkildi ve, "Bunu onun icin istemezdim," dedi yalnizca.

"Ama kurdugun bu dunyada onun yeri ne olacakti? Manastirami kapanacakti? Ona yasayabilecegi bir yer saglamak zorundasin: babalarin yaptigi budur - cocuklari icin bir dunya kurarlar. Sana daha once hic sormamistim - kizin icin gercekten ne istiyorsun?"

"Onun bir erkekle sevgi dolu bir iliskisi ve sevgi dolu bir ailesi olmasini istiyorum."

"Ama babasi bir tecavuz dunyasini savunurken bu nasil olabilir? Onun sevgi dolu bir dunyada yasamasini istiyorsan o dunyayi kurmak da sana duser - ve bunun icin ise kendi davranislarinla baslaman gerekir. Kendi yasanin disinda kalamazsin, her ahlak sisteminin temelinde bu vardir."

"All right, Carlos, let's consider this ideal society you're imagining and advocating - this society of legalized rape. Think now, for a few minutes, about your daughter. How would it be for her living in the community - being available for legal rape, a piece of ass for whoever happens to be horny and gets off on force and seventeen-year-old girls?"

Suddenly Carlos stopped grinning. He winced visibly and said simply, "I wouldn't like that for her."

"But where would she fit, then, in this world you're building? Locked up in a convent? You've got to make a place where she can live: that's what fathers do - they build a world for their children. I've never asked you before - what do you really want for her?"

"I want her to have a loving relationship with a man and have a loving family."

"But how can that happen if her father is advocating a world of rape? If you want her to live in a loving world, then it's up to you to construct that world - and you have to start with your own behavior. You can't be outside your own law - that's at the base of every ethical system."

8. Fransiz Akademik ressam Jules-Élie Delaunay'nin dogum gunu (13 Haziran 1828)

Ritratto di Jacques Bizet (Portrait of Jacques Bizet as a child, 1878)

Sayfa 253/7020 İlkİlk ... 1532032432512522532542552633033537531253 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •