Sayfa 2566/7020 İlkİlk ... 156620662466251625562564256525662567256825762616266630663566 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 20,521 - 20,528 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Tatli kasaba, senden aldim
    Gururumu, yuce siirimi
    Nefret ve sevginin tukenmedigi gonlumu
    Seni yeniden gormek hoplatiyor yuregimi.

Hep ayni sicakligi goruyorum sende
    Gulmekle aglamak arasinda bocalayan gozlerimle
    O sicaklikta buluyorum duslerimin izlerini
    Gencligin buyusunde yitik.

Ah sevdigim, dusledigim bosunaymis;
    Hep kostum eremeden hedefe,
    Yarin dusecegim artik. Ama uzaktan

Baris diyor yuregime tepelerin
    Kat kat bulutlari, yesil cayiriyla
    Sabah yagmurlarinda gulerek.

2. Amerikali genc yetiskin kurgu yazari (Judith Rumelt) Cassandra Clare'in dogum gunu (27 Temmuz 1973)

"Birine asik oldugunda o kisi senin bir parcan haline gelir. Yaptigin her seyde o vardir. Icine cektigin havada, ictigin suda, damarlarinda akan kandadir. Dokunusu teninde kalir, sesi kulaklarinda, dusunceleri zihninde. Ruyalarini bilirsin cunku kabuslar yuregini paralar ve guzel ruyalari senin de ruyalarindir. Ve mukemmel olduklarini dusunmezsin, kusurlarini, karanlik sirlarini bilirsin ve bunlar seni korkutup kacirmaz. Aksine, oyle olduklari icin onlari daha da cok seversin, cunku mukemmeli istemezsin. Onu istersin."

“When you love someone, they become a part of who you are. They're in everything you do. They're in the air you breathe and the water you drink and the blood in your veins. Their touch stays on your skin and their voice stays in your ears and their thoughts stay in your mind. You know their dreams because their nightmares pierce your heart and their good dreams are your dreams too. And you don't think they're perfect, but you know their flaws, the deep-down truth of them, and the shadows of all their secrets, and they don't frighten you away; in fact you love them more for it, because you don't want perfect. You want them."

3. "Ah Tanrim, onun guzelligindeki tabiata bir bak ve olmasi gerekene birak yuregini — Ask her seyi talep eder, hakli olarak." Beethoven, Ask Mektubu

"Oh Dio, volgi lo sguardo alle bellezze della natura e rasserena il tuo cuore con ciò che deve essere — l'Amore esige tutto, e a buon diritto." Beethoven, Lettere d'amore

4. Italyan sair ve humanist Jacopo Sannazaro'nun dogum yildonumu (28 Temmuz 1458)

"Biz sehre (Pompeii’ye) yaklasiyorduk ve yuzyillarin dokunmadigi kuleler, evler, tiyatrolar ve tapinaklar gorunuyordu."

"Ci stavamo avvicinando alla città (Pompei) e potevamo già vedere le sue torri, le case, i teatri e i templi intatti da secoli."

"Ey Sixtus! Senin balik gibi insan avladigina inanmamiz icin iste oglunu aglarla sudan cikariyorsun."

”Piscatorem hominum ne te non, Sexte, putemus, Piscaris natum retibus, eece, tuum. / D’uomini pescator non ti crediamo, Papa, fra tutti i preti Poiché il figliuol pescare ti vediamo con le tue stesse reti.”

5. Fransiz yazar, tiyatrocu; Oteki Dunya, Ay Devletleri ve Imparatorluklari ile Oteki Dunya, Gunes Devletleri ve Imparatorluklari kitaplarinin yazari Hercule-Savinien de Cyrano de Bergerac'in olum yildonumu (28 Temmuz 1655)

"Bu adami, bu maymunu ya da bu papagani, geldiği Ay'in dunya oldugunu soylediği icin mahkum edemezsiniz. Zira ister insan olsun, isterse Ay'dan da gelmesin, her insan ozgur olduguna gore, diledigini hayal etmek hakki da yok mudur?" Ay Devletleri ve Imparatorluklari

"Vous ne sauriez condamner cet homme, ce singe ou ce perroquet, pour avoir dit que la lune était un monde d’où il venait ; car s’il est homme, quand même il ne serait pas venu de la lune, puisque tout homme est libre, ne lui est-il pas libre de s’imaginer ce qu’il voudra.?"

"Bizi durduran ilk engel, dunyanin ebediyetidir; insan zekasi bunu kavrayacak kadar guclu ve o kadar guzel, o kadar duzenli bu buyuk evrenin kendi kendine olustugunu hayal edebilecek yetenekte olmadigi icin, insanlar Yaratılis'a basvurmuslardir."

"Le premier obstacle qui nous arrête, c’est l’éternité du Monde ; et l’esprit des hommes n’étant pas assez fort pour la concevoir, et ne pouvant non plus s’imaginer que ce grand univers, si beau, si bien réglé, pût s’être fait soi-même, ils ont eu recours à la création."

6. Italyan barok klasik muzik bestecisi Antonio Lucio Vivaldi'nin olum yildonumu (28 Temmuz 1741)

"Eger bunu begenmediyseniz, bir daha muzik yapmayacagim. / Se questa non piace non farò più musica." (Orlando furioso 1727)

https://www.youtube.com/watch?v=NqAOGduIFbg

7. Fransiz sair, oyuncu ve oyun yazari (Philippe-François-Nazaire Fabre) Fabre d’Églantine’in dogum yildonumu (28 Temmuz 1750)

Yagmur, yagmur, coban kizi,
    Bizim kulubeye gidelim,
    Acele getir beyaz koyunlarini,
    Coban kizi, cabuk, gidelim .
    Duyuyorum cayirlarin ustune
    Su buyuk gurultuyle dusuyor ;
    Kasirga, geliyor iste ,
    Iste yildirim parliyor.

Iyi aksamlar anne,
    Anna, iyi aksamlar, ablam benim !
    Coban kizini getirdim size,
    Misafirimiz olacak bu aksam bizim.
    Kurut ustunu arkadasim,
    Sokul yanina atesin
    Ona yardim et kardesim, ;
    Kucuk koyunlar siz de girin,

Corbamizi icelim, al su iskemleyi,
    Otur yanima ;
    Su cam alevi
    Yansin onunde
    Su sutlactan ye ;
    Neden yemiyorsun?
    Yoruldum desene;
    Hala kasirgayi hissediyorsun .

Pekala, yatagin iste ;
    Gün dogana kadar uyu orada ;
    Dudagindan bir opucuk almama
    Izin ver bana.
    Kizarmasin yuzun guzel kiz :
    Yarin annemle ,
    Babana gidecegiz biz,
    Seni istemeye.

8. Alman barok muzik bestecisi Johann Sebastian Bach'in olum yildonumu (28 Temmuz 1750)

"Caliskan olmakla yukumluyum ben. Esit derecede caliskan olan herkes, esit derecede basari kazanir."

https://www.youtube.com/watch?v=-ywL_zokELE

Sayfa 2566/7020 İlkİlk ... 156620662466251625562564256525662567256825762616266630663566 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •