Sayfa 2664/7020 İlkİlk ... 166421642564261426542662266326642665266626742714276431643664 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 21,305 - 21,312 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Ne yapacagim ben bu tarlalarda
    yuvalar ve dallar arasinda
    safakla kusatilmis olarak
    ve ruhum geceyle dolu?
    Ne yapacagim ben olurse gozlerin
    bu parlak isiklar altinda
    ve bedenim duyamazsa
    senin bakislarinin atesini?
    Neden o aydinlik aksamda
    yitirdim seni sonsuza dek?

¡Qué haré yo sobre estos campos
    Cogiendo nidos y ramas
    Rodeado de la aurora
    Y llena de noche el alma!
    ¡Qué haré si tienes tus ojos
    Muertos a las luces claras
    Y no ha de sentir mi carne
    El calor de tus miradas!
    ¿Por qué te perdí por siempre
    En aquella tarde clara?

Federico García Lorca

2. "Bir yeri terk ettigimizde orada bizden bir seyler kalir. Gitmis olsak da orada kaliriz. Ve icimizde bazi seyler vardir ki sadece oraya donerek bulabiliriz."

Lizbon'a Gece Treni (Night Train to Lisbon, 2013) Yon: Pascal Mercier

3. 19 Agustos Dunya Fotografcilik Gunu

4. Ilk Roma Imparatoru (Gaio Giulio Cesare Ottaviano Augusto) Augustus'un olum yildonumu (MS 19 Agustos 14)

"On dokuz yasimda, kendi girisimimle ve masraflarini kendim ustlenerek bir ordu kurdum. / All’età di diciannove anni, di mia iniziativa e a mie spese, misi insieme un esercito."

Sehri (Roma) tuglalar icinde buldum, mermerler icinde birakiyorum. / Marmoream relinquo, quam latericiam accepi. / I found Rome a city of bricks and left it a city of marble.”“

5. Hollanda Altin Cag'inin Barok ressami ve Rembrandt'in favori ogrencisi Gerbrand van den Eeckhout'un dogum yildonumu (19 Agustos 1621)

Boaz and Ruth, 1655

The Magnanimity of Scipio, 1658

6. Osmanli gezgini Evliya Celebi, elli yil surecek seyahatlerine 19 Agustos 1630'da basladi.

"Yemis iskelesi yakinlarinda Ahi Celebi Camii denilen bir cami vardi. Bir gece ruyamda kendimi o camide gordum [...] Namazlari kildiktan sonra Hazreti Ebi Vakkas beni Resulullah'in huzuruna getirdi ve: 'Ya resulullah evliya kulun sefaat diler' buyurdular. Bana da 'mubarek ellini op!' dediler. Ben, aglayarak Resulullah'in mubarek eline sarildim ve opmek uzereyken heyecandan kendimden gecmistim. 'Sefaat Ya Resulallah» diyecegim yere, 'Seyahat Ya Resulallah' demisim. Hemen Hazret tebessum edip, 'Sefaati, seyahati, ziyareti, sihhat ve elametle kolay eyle Ya Rabb!' buyurdular ve 'elfatiha' dediler... Butun eshap ve orada bulunanlar fatiha okudular, ben de teker teker hepsinin elini operek oradan ayrildim."

"Evliya Celebi began his famous travels after a dream in 19 August 1630. He saw a huge crowd in a mosque at his dream. Evliya Celebi saw Prophet Mohammad. His master friends Saint Ebu Bakir, Saint Omar, Saint Osman, Saint Ali and other friends of Prophet Mohammad were also there. Evliya Çelebi wasn’t encourage enough but he decided to talk with Prophet Mohammad. He wanted to say that 'Please wish forgiveness for me' but he was excited and he said that 'I want to travel'. The Prophet Mohammad smiled and he said that 'We hope that you will travel and blessed by the way'. Another friend of Prophet Mohammad adviced to write about cities which he would visit."

Sayfa 2664/7020 İlkİlk ... 166421642564261426542662266326642665266626742714276431643664 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •