Sayfa 2701/7020 İlkİlk ... 170122012601265126912699270027012702270327112751280132013701 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 21,601 - 21,608 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Rus yazar Arkadi Strugatski’nin dogum yildonumu (28 Agustos 1925)

"Yakinda hayvanat bahcelerinde Mars'tan ve Venus'ten hayret verici hayvanlar da gorunmeye baslanir. Evet, kuskusuz onlara bakacak ve kahkahalar patlatacagiz ama zaten bunlari coktandir bekliyorduk ve ortaya cikmalarini gormek icin de gayet iyi hazirlanmistik. Eger bu hayvanlar ortaya cikmasa ya da bizim kedilerimize ve kopeklerimize benzedikleri ortaya ciksa cok daha fazla etkileniriz. Kural olarak, inandigimiz (ve cogunlukla da koru korune inandigimiz) bilim epeydir bizi yaklasan mucizelere hazirliyor ve ongorulmemis bir seyle karsilastigimizda, ancak o zaman psikolojik bir sok geciriyoruz: yani dorduncu boyutta bir delik ya da biyolojik bir telsiz baglantisi ya da canli bir gezegen gibi bir seyle."

“Soon the zoos and museums will be showing amazing animals, the first creatures from Mars or Venus. Yes of course, we'll gape at them and slap our thighs, but we've been expecting these animals for a long time already and we're well prepared for them to put in an appearance. We'd be far more amazed and disappointed if these animals proved not to exist at all, or to resemble our cats and dogs. s a rule, the science in which we believe (quite often blindly) prepares us long in advance for the miracles that lie ahead, nd we only suffer psychological shock when we come up against the unforeseen, like some hole through into the fourth dimension, or biological radio communication or a living planet.”

2. Italyan asilli Amerikali aktor (Biagio Anthony Gazzarra) Ben Gazzarra'nin dogum yildonumu (28 Agustos 1930)

3. Burt Lancaster, Ava Gardner, Edmond O'Brien’in rol aldigi Katiller (The Killers - I gangsters) 28 Agustos 1946’da New York’ta gosterime girdi.

4. Amerikali bilim kurgu yazari Vonda Neel McIntyre’nin dogum gunu (28 Agustos 1948)

“O, seytanlara inanirdi. Tanriya ve meleklere inanirdi, peki Iblis ve seytanlara neden inanmasin? Sonra soyle dusundu; bu modern gunlerde, seytanlar dunyayi ziyaret etmeyi pek de tercih etmezlerdi. Oyle olsa dahi, neden Majestelerinin filini ya da Majestelerinin Habes maymunlarini ziyaret etmek varken bir deniz canavarini ziyaret etsinler ki?” Ay Ve Gunes

“She believed in demons – she believed in God, and in angels, so how could she not believe in Satan and demons? – but she thought, in these modern days, demons did not often choose to visit the earthly world. Even if they did, why should a demon visit a sea monster, any more than it would visit His Majesty's elephant or His Majesty's baboons?”

“Kadinlarin da ruhlari vardir. Sehrazad bir kadin. Onu oldurmek, olumcul bir gunah islemek demektir.”

”Sherzad a woman with a soul, like yours or mine.If you kill her, you'll commit a mortal sin!”

5. Amerikali sinema filmi ve video klip yonetmeni David Andrew Leo Fincher’in dogum gunu (28 Agustos 1962)

"Marla. Buyuk turist. Onun yalani benim yalanimi yansitiyordu ve birden bire hicbir sey hissetmemeye basladim. Artik aglayamiyordum. Ve bir kez daha uykusuzluk bas gosterdi. / Marla, the big tourist. Her lie reflected my lie. And suddenly, I felt nothing. I couldn’t cry. So once again, I couldn’t sleep. / Marla, la grande bugiarda! La sua bugia rifletteva la mia. All'improvviso non sentii niente. Non riuscivo a piangere e di nuovo non riuscivo a dormire."

Dovus Kulubu (Fight Club, 1999), Yonetmen: David Fincher

https://www.youtube.com/watch?v=tGZ33XA8gxI

6. Kanadali sarkici, sarki sozu yazar ve muzisyen Shania Twain'in dogum gunu (28 Agustos 1965)

https://www.youtube.com/watch?v=iEe3hBXZEyI

7. Rus yazar ve sair Konstantin Simonov'un olum yildonumu (28 Agustos 1979)

Bekle beni, donecegim ben.
    Cok cok, bikmadan bekle!
    Sari yagmurlarin
    Huznu basinca,
    Kar kasip kavururken,
    Kizgin sicaklarda.. bekle.
    Baskalari dunden unutulmusken,
    Beklenmedikleri zaman bekle.

8. Lawrence Kasdan'in yazip yonettigi, William Hurt, Kathleen Turner, Richard Crenna ve Mickey Rourke'un rol aldigi modern kara erotik gerilim film (neo-noir erotic thriller) Body Heat, 28 Agustos 1981 tarihinde vizyona girdi.

Sayfa 2701/7020 İlkİlk ... 170122012601265126912699270027012702270327112751280132013701 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •