Sayfa 2828/7020 İlkİlk ... 182823282728277828182826282728282829283028382878292833283828 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 22,617 - 22,624 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Italyan oyun yazari, cevirmen ve Portekiz dili ve edebiyati ogretim uyesi Antonio Tabucchi'nin dogum yildonumu (23 Eylul 1943)

(Portekizceye ve bu dilin edebiyatina yonelmesindeki en buyuk etken, Fernando Pessoa'nin yapitlarina olan hayranligi ve onu ana dilinden okuma arzusu oldu.)

"Ya sonra diye sordu Pessoa.

Sonra gercegi cozme hevesine kapildim. Sanki gercek cozulebilirmis gibi.Ardindan cesaretimi yitirdim.Cesaretimi yitirince de nihilizm geldi.Daha sonra hicbir seye inanmaz oldum, kendime bile.Bugun gereksiz bir pacavra gibi senin basucundayim.Hicbir yere gitmemek uzere topladim bavullarimi ve yuregim artik bos bir saksidan ibaret."

"E poi?, chiese Pessoa.

E poi ho cominciato a voler decifrare la realtà, come se la realtà fosse decifrabile, ed è venuto lo sconforto. E con lo sconforto, il nichilismo, poi non ho più creduto a niente, neppure a me stesso. E oggi sono qui al tuo capezzale, come uno straccio inutile, ho fatto le valigie per nessun luogo, e il mio cuore è un secchio svuotato."

"Kendinizi gecmise yansitarak yasiyorsunuz, hala otuz yil oncesinde Coimbra' daymissiniz, kariniz da yani basinizdaymis gibi, boyle yapmayi surdururseniz, bir cesit ani fetisisti olursunuz, belki de karinizin resmiyle konusmaya baslarsiniz. Pereira peceteyle agzini sildi, sesini alcaltarak lafa karisti: Yapmaya basladim bile Doktor Cardoso. Doktor Cardoso gulumsedi."

"Lei vive proiettato nel passato, lei è qui come se fosse a Coimbra trent'anni fa e sua moglie fosse ancora viva, se lei continua così diventerà una sorta di feticista dei ricordi, magari si metterà a parlare con la fotografia di sua moglie. Pereira si asciugò la bocca col tovagliolo, abbassò la voce e disse: lo faccio già, dottor Cardoso. Il dottor Cardoso sorrise."

2. Ispanyol sarkici, soz yazari ve aktris (Julio José Iglesias de la Cueva) Julio Iglesias'in dogum gunu (23 Eylul 1943)

3. Amerikali sarkici, soz yazari ve gitarist "The Boss" Bruce (Frederick Joseph) Springsteen'in dogum gunu (23 Eylul 1949)

https://www.youtube.com/watch?v=EPhWR4d3FJQ

4. Hanna-Barbera'nin ilk renkli animasyon dizisi Jetgiller (The Jetsons) , 23 Eylul 1962 tarihinde ABC kanalinda yayinlanmaya basladi.

5. W. Somerset Maugham'in romanindan uyarlanan, Kim Novak ve Laurence Harvey'in basrollerini paylastigi Ask Kolesi (Of Human Bondage - Schiavo d'amore), 23 Eylul 1964'de New York'ta gosterime girdi.

6. George Roy Hill'in yonettigi, Paul Newman, Robert Redford, Katharine Ross'in rol aldigi biyografi-suc-drama Sonsuz Olum (Butch Cassidy and the Sundance Kid) 23 Eylul 1969 tarihinde vizyona girdi.

https://www.youtube.com/watch?v=sA0BqrYFd4o

7. 1971 yilinda Nobel Edebiyat Odulu'nu kazanan Silili sair (Ricardo Eliécer Neftalí Reyes Basoalto) Pablo Neruda’nin olum yildonumu (23 Eylul 1973)

Burada seviyorum seni.
    O kasvetli camlarda arastiriyor ruzgar kendini.
    Ay firlatiyor soluk savkini devinen sulara.
    Gunler tekduze geciyor, izliyor birbirini.
    Raks eden bicimlerde ozgurlestiriyor sis kendini.
    Balikcil marti cakiliyor aksamin gogune.
    Bazen bir yelken. Yuksekte, yuksekte yildizlar.
    Ah, kara haciyla bir gemi.
    Yalniz.
    Erken kalktigim oluyor, ve ruhum bile nemli.
    Yankilanan sesler uzak denizden.
    Bir limandir burasi.
    Burada seviyorum seni.
    Burada seviyorum seni, ve bosuna sakliyor ufuk seni.
    Bu soguk seylerin arasinda seviyorum seni hala.

Qui io ti amo.
    Tra pini scuri si srotola il vento.
    Brilla fosforescente la luna su acque erranti.
    Passano giorni uguali, inseguendosi l'un l'altro.
    Si dirada la nebbia in figure danzanti.
    Un gabbiano d'argento si stacca dal tramonto.
    A volte una vela. Alte, alte stelle.
    O la croce nera di una nave.
    Solo.
    A volte mi alzo all'alba e persino la mia anima è umida.
    Suona, risuona il mare lontano.
    Questo è un porto.
    Qui io ti amo.
    Qui io ti amo e invano l'orizzonte ti occulta.
    Ti sto amando anche in mezzo a queste cose fredde.

Butun gece seninle yattim
    denizin yakininda, adada.
    Yabanil ve uysaldin
    sevincle uyku arasinda,
    atesle su arasinda.
    Belki cok gec
    birlesti duslerimiz
    dorukta ya da dipte,
    ayni ruzgarla kimildayan dallar gibi yukarida

8. Bob Marley, son konserine 23 Eylul 1980 tarihinde Pittsburgh, Stanley Theatre'da cikti.

Sayfa 2828/7020 İlkİlk ... 182823282728277828182826282728282829283028382878292833283828 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •