Sayfa 3044/7020 İlkİlk ... 204425442944299430343042304330443045304630543094314435444044 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 24,345 - 24,352 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Ruzgar Gibi Gecti (Gone with the Wind, 1939) filminde Scarlett O’ Hara'nin kucuk kizkardesi Carreen'e hayat veren Kanada asilli Amerikali aktris Therese 'Ann' Rutherford'un dogum yildonumu (2 Kasim 1917)

2. En populer Romali aktorlerden ve ayni zamanda sarkici Gigi Proietti'nin dogum gunu (2 Kasim 1940)

3. Ukraynali ressam Anton (Anatole) P. Solomoukha'nin dogum yildonumu (2 Kasim 1945)

Petit Chaperon Rouge visite Le Grand Louvre, unknown date

The Myths and the Limits, unknown date

http://milenaolesinska.blogspot.com/...moukha_22.html

4. 1950 yilinda Nobel Edebiyat Odulunu kazanan, Irlanda asilli Ingiliz roman ve oyun yazari George Bernard Shaw'in olum yildonumu (2 Kasim 1950)

"Isitiyor musunuz? Su kapiniza dayananlar da oc almaktan, adam bicaklamaktan yana. Sen elebasilarini yok ettin. Seni yok etmek de onlarin hakki. Suphe ediyorsan buradaki dort akil hocana sor. Sonra ben de hak, hukuk adina, Kralicelerini oldurdukleri icin onlari oldurmeyecek miyim? Sira bana gelince, yurttaslari yurtlarini isgal edeni sag birakacak degiller ya. Roma da, ogullarinin ve kirilan gururunun ocunu almayacak mi ele gune karsi? Boylece beni haklayanlar da haklanacak. Cinayet cinayeti doguracak, her zaman hak, onur ve baris adina, tarihin sonuna dek." Sezar ve Kleopatra

"Do you hear? These knockers at your gate are also believers in vengeance and in stabbing. You have slain their leader: it is right that they shall slay you. If you doubt it, ask your four counsellors here. And then in the name of that right [he emphasizes the word with great scorn] shall I not slay them for murdering their Queen, and be slain in my turn by their countrymen as the invader of their fatherland? Can Rome do less then than slay these slayers, too, to show the world how Rome avenges her sons and her honor. And so, to the end of history, murder shall breed murder, always in the name of right and honor and peace, until the gods are tired of blood and create a race that can understand."

"Sen bir seyler gorursun ve 'neden' diye sorarsin. Bense her seyi asla olmadigi bicimde hayal eder ve 'neden olmasin' diye sorarim."

5. Ingikiz yazar D. H. Lawrence'in Lady Chatterley'in Sevgilisi (Lady Chatterley's Lover) romani mustehcenlikten beraat etti ve Penguin Books,yazarin olumunden 30 yil sonra, 2 Kasim 1960 tarihinde Harmondsworth, Middlesex, Ingiltere'de yayimladi.

6. Amerikali karikaturisti, yazar, mizahci, gazeteci, oyun yazari James (Grover) Thurber’in olum yildonumu (2 Kasim 1961)

“Bir gun ogleden sonra, koskocaman bir kurt, karanlik bir ormanda pusu kurmus, buyukannesine sepetle yiyecek goturecek kucuk kizi beklemeye baslamis. Sonunda kucuk kiz karsidan gorunmus. Elinde de gercekten bir sepet dolusu yiyecek varmis. ‘O sepeti buyukannene mi goturuyorsun?’ diye sormus kurt. Kiz da, ‘Evet,’ diye cevap vermis. Kurt bunun uzerine, buyukannenin nerede oturdugunu sormus. Kiz tarif etmis, kurt da donup uzaklasmis.

Kucuk kiz kapiyi acip buyukannesinin evine girince, yatakta gecelikli ve boneli birisinin yatmakta oldugunu gormus. Ama yataga uzakligi sekiz metre kalinca, bunun buyukannesi olmayip kurt oldugunu anlamis. Cunku Metro Goldwyn-Mayer’in aslani, bizim baskana ne kadar benzerse, bir kurt da bir buyukanneye ancak o kadar benzeyebilir. Gecelik giyse bile. Bunun uzerine, kucuk kiz, sepetinden bir Colt otomatik cikarmis ve kurdu hemen vurup oldurmus.”

“Butun sorulari bilmektense bazi cevaplari bilmek daha iyidir.”

7. Friends dizisinde Dr.Ross Eustace Geller karakterine hayat veren Amerikali aktor David Schwimmer’in dogum gunu (2 Kasim 1966)

8. Italyan film yonetmeni, yazar, senarist ve sair Pier Paolo Pasolini'nin olum yildonumu (2 Kasim 1975)

"Ben olume mahkum edilmis bir kisinin
    yasayabilecegi gibi yasadim orada. Onursuzluk, issizlik, sefalet
    Annem bir sure sonra hizmetci olarak calismaya basladi.
    Ve ben bu illetten bir turlu kurtulamadim
    Cunku ben bir kucuk burjuvayim
    ve bilmem gulumsemeyi Mozart gibi..."

"Io vivevo come può vivere un condannato a morte
    sempre con quel pensiero come una cosa addosso,
    disonore, disoccupazione, miseria.
    Mia madre si ridusse per qualche tempo a fare la serva.
    E io non guarirò mai più di questo male.
    Perché io sono un piccolo borghese, e non so sorridere... come Mozart."

Iste buradayim ben de... yoksul, ustumde
    vitrinlerin kaba isigindan yoksullarin
    gozlerini kamastiran giysilerle

Ed ecco qui me stesso... povero, vestito
    dei panni che i poveri adocchiano in
    vetrine

Foto: Herbert List, Pier Paolo Pasolini, Trastevere, Roma, 1963

"Hayati siddetle umitsizce seviyorum. Saniyorum bu siddet ve umitsizlik beni sona tasiyor.Bu hayat aski bende kokainden daha beter bir aliskanlik haline geldi.Sinirsizca, sonsuz bollukta var bu ve hicbir seye malolmuyor.Ve bir nefeste tuketiyorum onu.Nasil sonlanacak bilmiyorum."

"Skandal olmak buyuk bir zevk. Skandal olmanin zevkini reddeden kisi, bildiginiz uzere bir ahlakcidir. / Io penso che scandalizzare sia un diritto, essere scandalizzati un piacere e chi rifiuta il piacere di essere scandalizzato è un moralista. / I think to scandalize is a right, to be scandalized is a pleasure, and those who refuse to be scandalized are moralists."

Binbir Gece Masallari (Il fiore delle Mille e una notte / Arabian Nights, 1974) Yonetmen: Pier Paolo Pasolini

Sayfa 3044/7020 İlkİlk ... 204425442944299430343042304330443045304630543094314435444044 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •