Special Days Image
Sayfa 3124/7020 İlkİlk ... 212426243024307431143122312331243125312631343174322436244124 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 24,985 - 24,992 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Akademi Odullu Amerikali aktor James (Harrison) Coburn’un dogum yildonumu (18 Kasim 1928)

2. Kanadali yazar ve sair Margaret (Eleanor) Atwood'un dogum gunu (18 Kasim 1939)

"Hicbir dey bir anda degismez: derece derece isinan bir kuvette farkina varmadan haslanarak olursunuz. Elbette gazetelerde oykuler vardi, hendeklerdeki ya da ormanlardaki cesetler, olesiye dovulmus ya da sakatlanmis, eskiden dedikleri gibi saldiriya ugramis; ancak bunlar baska kadinlar hakkindaydi ve bunlari yapan erkekler baska erkeklerdi. Hicbiri tanidigimiz erkekler degildi. Gazete oykuleri bizim icin ruya gibiydi, baskalarinin gordugu kotu ruyalar. Ne korkunc, derdik, oyleydiler, ancak inanilir olmaksizin korkunctular. Asiri melodramatiktiler, bizim hayatimiza ait olmayan bir boyuta sahiptiler. Gazetelere konu olmayan insanlardik biz. Baski kenarlarindaki beyaz bos alanlarda yasiyorduk. Bu bize daha cok ozgurluk verirdi.Oykuler arasindaki bosluklarda yasardik." Damizlik Kizin Oykusu

"Nothing changes instantaneously: in a gradually heating bathtub you'd be boiled to death before you knew it. There were stories in the newspapers, of course, corpses in ditches or the woods, bludgeoned to death or mutilated, interfered with, as they used to say, but they were about other women, and the men who did such things were other men. None of them were the men we knew. The news paper stories were like dreams to us, bad dreams dreamt by others. How awful, we would say, and they were, but they were awful without being believable. They were too melodramatic, they had a dimension that was not the dimension of our lives. We were the people who were not in the papers. We lived in the blank white spaces at the edges of print. It gave us more freedom. We lived in the gaps between the stories."

3. Michelangelo Antonioni'nin Blowup filminde fotografci Thomas, Gladyator filminde Cassius karakterlerini canlandiran Ingiliz aktor David (Edward Leslie) Hemmings'in dogum yildonumu (18 Kasim 1941)

4. Hanedan (Dynasty) dizisinde Krystle Carrington karakterine hayat veren Amerikali aktris (Linda Evenstad) Linda Evans'in dogum gunu (18 Kasim 1942)

5. Fransiz sair (Eugène Grindel) Paul Èluard'in olum yildonumu (18 Kasim 1952)

Dinlenmekten kaciyoruz,
    uykudan kaciyoruz,
    gunleri ve mevsimleri,
    duslerimize gore
    yeniden yaratacagiz.

Nous fuirons le repos nous fuirons le sommeil
    Nous prendrons de vitesse l'aube et le printemps
    Et nous préparerons des jours et des saisons
    A la mesure de nos rêves.

Tanimadigim butun kadinlar adina seviyorum seni
    Yasamadigim butun caglar adina seviyorum seni
    Enginlerin kokusu sicak ekmegin kokusu adina
    Ilk cicekler adina eriyen kar adina
    Insanin urkmedigi temiz kalpli hayvanlar adina
    Sevmek adina seviyorum seni
    Sevmedigim butun kadinlar adina seviyorum seni

Kim yansiyor bana sen degilsen ben kendimi pek az goruyorum
    Sensiz uzayip giden bir col gorurum yalniz
    Gecmis ile bugun arasinda
    Butun bu oluler vardi atlayip gectigim samanin uzerinde
    Delemedim aynamin duvarini
    Yasami sozcuk sozcuk ogrenmem gerekti bana
    Unutur gibi

Benimki olmayan bilgeligin adina seviyorum seni
    Saglik adina
    Yalniz kuruntu olan her seye karsi seviyorum seni
    Zorla tutmadigim bu olumsu yurek adina
    Sen kusku saniyorsun kendini oysa akilsin
    Sen basimda yukselen gunessin
    Guvendigim zaman kendime.

Ti amo per tutte le donne che non ho conosciuto
    Ti amo per tutti i tempi che non ho vissuto
    Per l’odore del mare aperto e l’odore del pane fresco
    Per la neve che si scioglie per i primi fiori
    Per gli animali puri che l’uomo non spaventa
    Ti amo per amare
    Ti amo per tutte le donne che non amo

Chi mi riflette se non tu stessa io mi vedo così poco
    Senza di te non vedo che un vasto deserto
    Tra il passato e il presente
    Ci sono state tutte queste morti superate in silenzio
    Non ho potuto attraversare il muro del mio specchio
    Ho dovuto imparare parola per parola la vita
    Come si dimentica

Ti amo per la tua saggezza che non è la mia
    Per la salute
    Ti amo contro tutto quello che è illusione
    Per questo cuore immortale che io non possiedo
    Tu credi di essere il dubbio e non sei che ragione
    Tu sei il sole forte che dà alla testa
    Quando sono sicuro di me.

6. Ingiliz yazar ve cizgi roman yazari Alan Moore’un dogum gunu (18 Kasim 1953)

“Timarhaneye kapatilmis iki deli, bir gece kacmaya karar verir. Catiya cikarlar ve bir tanesi karsidaki evin damina atlayiverir. Ancak digeri atlamaktan korkmaktadir. Ilk atlayan deli korkmakta olan arkadasina; ‘Yanimda fenerim var, onu sana dogru tutarim. Sen de isiga basarak karsiya geciverirsin’ der. Atlayamayan deli kafasini sallar ve ‘Sen beni deli mi sandin? Ya yari yoldayken feneri sondurursen ne olacak?’ der.” Batman-Olduren Saka

“See, there were these two guys in a lunatic asylum... and one night, one night they decide they don't like living in an asylum any more. They decide they're going to escape! So, like, they get up onto the roof, and there, just across this narrow gap, they see the rooftops of the town, stretching away in the moon light. Stretching away to freedom. Now, the first guy, he jumps right across with no problem. But his friend, his friend didn't dare make the leap. Y'see.Y'see, he's afraid of falling. So then, the first guy has an idea.He says 'Hey! I have my flashlight with me! I'll shine it across the gap between the buildings. You can walk along the beam and come with me!' But the second guy just shakes his head. He suh-says.He says 'Wh-what do you think I am? Crazy? You'd turn it off when I was half way across!”

"Bazen bircok insanin kotu olmayip da iyi olmasinin tek sebebinin hapse, cehenneme ya da baska bir yerlere gitmekten korkmalari oldugunu dusunuyorum. Adamin biri zamaninda sunu demis: 'Korku yuzunden yapilan herhangi bir seyin ahlaki degeri yoktur.' Bence dogru soylemis. Bana gore gercekten iyi olabilmenin tek yolu, hem iyi olmayi hem de kotu olmayi denemek ve iyi olmanin daha afir bastigini hissetmektir."

"Sometimes I think most people are good and not bad only because they're scared they might go to jail or hell or someplace. Some guy once said: 'Anything done out of fear has no moral value.' Well, I think that's right. I figure the only way you can be truly good is if you've tried been good, and you've tried being good, and you've tried being bad, and being good feels better.”

7. 1960 yilinda En Iyi Film Akademi Odulu alacak olan, William Wyler'in yonettigi, Charlton Heston, Jack Hawkins ve Stephen Boyd'un rol aldigi macera-drama-tarih Ben-Hur, 18 Kasim 1959 tarihinde New York'ta gosterime girdi.

8. Ingiliz pop sarkicisi, yazar, DJ ve televizyon sunucusu (Kimberly Smith) Kim Wilde’in dogum gunu (18 Kasim 1960)

https://www.youtube.com/watch?v=xJZF-skCY-M

Sayfa 3124/7020 İlkİlk ... 212426243024307431143122312331243125312631343174322436244124 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •