Sayfa 3275/7020 İlkİlk ... 227527753175322532653273327432753276327732853325337537754275 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 26,193 - 26,200 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Albert Camus’nun Adiller (The Just Assassins - Les Justes) oyunu, promiyerini 15 Aralik 1949’da Paris, Théâtre Hébertot’da yapti.

"Guzelligi seviyorum, mutlulugu seviyorum! Bundandir ya zaten nefretim zorbaliga. Nasil anlatacagim bunu onlara? Devrim diyorlar, elbette devrim, sonuna kadar! Ama devrim hayat icin olmali, hayata bir sans daha vermek icin, sen anliyor musun beni?"

"J'aime la beauté, le bonheur. C'est pour cela que je hais le despotisme. Comment leur expliquer? La révolution, bien sûr! Mais la révolution pour la vie, pour donner une chance à la vie. Tu comprends?"

2. Amerikali aktor, yonetmen ve muzisyen Donald Wayne 'Don' Johnson’în dogum gunu (15 Aralik 1949)

3. Amerikali tiyatro, opera ve film yonetmeni Julie Taymor’in dogun gunu (15 Aralik 1952)

4. Kanadali bilim kurgu yazari Robert Charles Wilson'in dogum gunu (15 Aralik 1953)

"Bilim bakmak demekti—ozel bir tarzda bakmak. Ozellikle de anlamadiginiz seylere dikkatle bakmak. Soz gelimi yildizlara bakmak ve onlardan korkmamak, onlara tapmamak, sadece sorular sormak, bir sonraki ve onun ardindaki sorulara acilacak kapilarin anahtarlani bulmak." Darwinia

"Science meant looking—a special kind of looking. Looking especially hard at the things you didn’t understand. Looking at the stars, say, and not fearing them, not worshiping them, just asking questions, finding the question that would unlock the door to the next question and the question beyond that."

" 'Kollarini ac' derdi, 'yanlara dogru uzat' ve duzgun bir hac bicimine geldiginizde, 'sol isaret parmagindan, sag isaret parmagina, kalbinden de gecen yere Dunya'nin tarihi denir. Peki, insanlik tarihi nedir, biliyormusun? Insanlik tarihi, sag elindeki isaret parmaginin tirnagidir. Butun bir tirnak bile degil, sadece o kucuk beyaz kismi.' " Donus

“ 'Stick out your arms,' he'd say, 'straight out at your sides,' and when he had you in the appropriate cruciform position he'd say, 'Left index finger to right index finger straight across your heart, that's the history of the Earth. You know what human history is? Human history is the nail on your right-hand index finger.' "

5. Buyuk Buhran donemini anlatan kati romanlariyla taninan Amerikali yazar Horace McCoy'un olum yildonumu (15 Aralik 1955)

"Islahcilarin kizlari genelde boyle isler yapar. Onunde sonunda bu yola duserler. Baslarina bir cocuk belasi acmayacak kadar bilgili de degildirler. Kahrolasi namus ve iffet edebiyatinizla onlari evden uzaklastirisiniz. Ve onlara hayatin gerceklerini ogretemeyecek kadar mesgulsunuzdur hep." Atlari da Vururlar

“That’s generally what happens to the daughters of reformers. Sooner or later they all get laid and most of ’em don’t know enough to keep from getting knocked up.You drive ‘em away from home with your goddamn lectures on purity and decency, and you’re too busy meddling around to teach ‘em the facts of life."

"Bana asil tuhaf gelen, insanlarin yasama o kadar onem verip, olumu hic takmamasi. O buyuk bilimadamlari hayati uzatmak icin o kadar ugrasacak yerde, neden daha mutlu bir sekilde olmenin yolunu bulmaya calismazlar ki sanki? Dunyada benim gibi, olmek isteyen ancak yeterli cesareti bulamayan yiginla insan vardir herhalde."

“It's peculiar to me, that everybody pays so much attention to living and so little to dying. Why are these high-powered scientists always screwing around trying to prolong life instead of finding pleasant ways to end it? There must be a hell of a lot of people in the world like me--who want to die but haven't got the guts.”

"Rihtimda balik tutanlar, gunbatimi ile ilgilenmiyordu bile. Ahmaklar. 'Bu gunbatimöina baliktan daha cok ihtiyaciniz var,' dedim icimden onlara."

"Several people were fishing off the pier, not paying any attention to the sunset. They were fools. 'You need that sunset worse than you do fish' I told them in my mind."

6. Amerikali rock ve country muzigini onemli olcude etkileyen gitarist, soz ve muzik yazari Johnny Cash, Johnny Cash With His Hot and Blue Guitar albumunden Folsom Prison Blues sarkisini 15 Aralik 1955’de Sun Records etiketiyle yayinladi.

https://www.youtube.com/watch?v=bDktBZzQIiU

7. Amerikali girisimci, animator, ses sanatcisi, film yapimcisi ve Disney Sirketinin kurucusu Walter (Elias) Disney’in olum yildonumu (15 Aralik 1966)

8. Ingiliz rock grubu Status Quo, 5.studto albumu Piledriver'i 15 Aralik 1972'de Vertigo (Ingiltere) ve A&M (Amerika) etiketleriyle piyasaya surdu.

Sayfa 3275/7020 İlkİlk ... 227527753175322532653273327432753276327732853325337537754275 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •