Sayfa 3413/7020 İlkİlk ... 241329133313336334033411341234133414341534233463351339134413 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 27,297 - 27,304 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Kanadali progressive rock grubu Rush, 7.studyo albumu Permanent Waves'i 14 Ocak 1980'de Anthem etiketiyle piyasaya surdu.

2. Amerikali oyun yazari Eugene O'Neill'in dort perdelik Anna Christie oyunu, Natasha Richardson ve Liam Neeson'in basrollleriyle 14 Ocak 1993'de Criterion Theater'da perdeyi acti.

3. Ilk kez verilen Uluslararasi Nazim Hikmet Siir Odulu, 14 Ocak 1995 Cumartesi Cemal Resit Rey Konser Salonu'nda duzenlenen bir torenle Lubnan'li sair Adonis'e verildi.

4. Julia Roberts, Jude Law, Natalie Portman ve Clive Owen'in rol aldigi Daha Yaklas (Closer), 14 Ocak 2005'te Avusturya, Ingiltere, Meksika ve Guney Afrika'da vizyona girdi.

5. Reese Witherspoon, Romola Garai, James Purefoy ve Romola Garai'in rol aldigi Gurur Dunyasi (Vanity Fair), 14 Ocak 2005'te Ingiltere, Irlanda ve Tayvan'da vizyona girdi.

6. Arjantinli sair Juan Gelman'in olum yildonumu (14 Ocak 2014)

Eger secme sansim olsaydi,
    cok hasta oldugumuzu bilme sagligini secerdim ben,
    cok mutsuz oldugumuzu bilme mutlulugunu.
    su masum olmama masumiyetini secerdim ben,
    kan ter icinde yurumenin getirdigi bu kirlenmemisligi.
    ben su nefret ettigim aski secerdim,
    umutsuzluktan beslenen bu umudu.
    Iste boyle efendiler,
    olumle oynuyorum ben.

Kim demis susuzluk buraya kadardir,
    buradan sonrasinda gayri sular akar?

Kim demis hava buraya kadardir,
    diye, ates de buraya kadar?

Kim demis ask buraya kadardir,
    buradan sonra nefret baslar?

Kim demis insan buraya kadardir,
    sonrasi, artik insanliktan cikar?

Yalnizca umudun dizleri beresizdir.
    Ama yine de kanarlar.

7. Ingiliz aktor ve yonetmen Alan (Sidney Patrick) Rickman'in olum yildonumu (14 Ocak 2016)

8. “Biz ucumuz Ortacag'a aitiz. Bizim bu kahramanliga gereksinimimiz var; ve cagdas yasamda boyle seylere yer yok. Bu bizim trajedimiz. Bir zamanlar evliya olmak isterdim. Yapilabilecek en mutlak davranis bu gibi gelmisti, cunku bende en guclu olan sey saflik ve buyukluk arayisiydi. Ben yeryuzunde yasamiyorum. Kardeslerim de oyle. Biz oluyuz. Sevgide oyle bir doruga ulastik ki, bu bize sevdiklerimizle birlikte olmek istegi verdi; biz de olduk. Biz baska bir dunyada yasiyoruz. Bedenlerimizin olmasi bir sacmalik, bir tarih yanilgisi. Ustelik biz hic dogmadik. Siradan tensel duygulara sahip degiliz, gercekle iliskimiz de yok. Evliligim bir sacmalikti, kardeslerimin evlilikleri ise anlamsiz.” Anaïs Nin, Cam Fanusun Altinda

“We three belong to the Middle Ages. We have this need of heroism, and there is no place for such feelings in modern life. That is our tragedy. Once I wanted to be a saint. It seemed the only absolute act left to do, for what is most powerful in me is the craving for purity, greatness. I am not living on earth. Neither are my brothers. We are dead. We reached such heights in love that it made us want to die altogether with the loved one, and so we died. We are living in another world. Our having bodies is a farce, an anachronism. We were never even born. We have no ordinary sensual life, no contact with reality. My marriage was a farce, my brothers' marriages meaningless.”

Sayfa 3413/7020 İlkİlk ... 241329133313336334033411341234133414341534233463351339134413 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •