Sayfa 3522/7020 İlkİlk ... 252230223422347235123520352135223523352435323572362240224522 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 28,169 - 28,176 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Silili-Fransiz aktor, besteci, cizgi roman yazari, produktor, psikoterapist, yonetmen Alejandro Jodorowsky Prullansky'nin dogum gunu (17 Subat 1929)

“Uyanis bir ‘sey’ degildir. Bir hedef degildir, bir kavram degildir. Erisilen, elde edilen bir durum degildir. Bir metamorfozdur. Eger tirtil olusum halindeki kelebegi dusunseydi ve deseydi ki ‘ve benim sonra kanatlarim ve antenlerim olacak’, asla kelebek olamazdi. Tirtil donusumunde kendi kaybolusunu kabul etmelidir. Ihtisamli kelebek kanatlarini actiginda, tirtila dair hicbir sey kalmamistir.”

“Awakening is not a thing. It is not a goal, not a concept. It is not something to be attained. It is a metamorphosis. If the caterpillar thinks about the butterfly it is to become, saying ‘And then I shall have wings and antennae,’ there will never be a butterfly. The caterpillar must accept its own disappearance in its transformation. When the marvelous butterfly takes wing, nothing of the caterpillar remains.”

Kostebek (El Topo, 1970)

Kutsal Dag (La montaña sagrada, 1973)

2. Polisiye ve gerilim romanlari yazari Ingiliz Ruth Rendell’in dogum yildonumu (17 Subat 1930)

"Evlilige inanmiyorum ama aklim celindi bir kere. Evlilik, gercekten de bir olum makinesi tarafindan yutulmanin ilk asamasi." Timsah Kusu

“I don't believe in marriage but I allowed myself to be persuaded. Marriage is really the first step in getting swallowed up in the killing machine.”

"Tedavisi olan, ya da en kotu ihtimal ilerlemesi durdurulabilecek bir hastaligin var. Disarida bir yerlerde seni iyilestirecek ilac, serum ya da her neyse mevcut ve hatta belki her yerde ve erisimi cok da kolay. Ama bulamiyorsun iste. Sanki senden saklaniyor, sokakta yanindan gectigin bir suru insanin icinde var, ama ulasamiyorsun." Sokagin Anahtarlari

"That's a very unpleasant feeling, it throws you into a panic, knowing you've got something that can be cured, or at any rate arrested, and the drug, serum, whatever, is everywhere, maybe even quite common, but you can't find it, it's hidden away, it may be inside lots of people you see in the street buy you can't get at it."

3. Turk akademisyen, oyku, roman ve denem yazari, elestirmen ve cevirmen Tahsin Yucel'in dogum yildonumu (17 Subat 1933)

"...on alti, on yedi yaslarinda, kasabanin tum delikanlilari gibi o da bir kaytan biyik birakmisti ya, o gunlerde biyik birakmak sirta gomlek, ayaga corap giymek kadar dogal bir seydi. Oysa simdi, yirmi uc aylik askerlik suresince biyiksizliga alismisti, hatta biyiksizligi biyikliliga yegledigini bile soyleyebilirdi: biyik duzeltecegim diye ayna onunde zaman yitirmiyordun, jileti bastin mi sakalla birlikte kazinip gidiyordu. Soylenenlerin tersine, erkeklige de fazla bir katkisi yoktu." Biyik Soylencesi

"...vers seize ou dix-sept ans, comme tous les jeunes gens du bourg, il s'était lui aussi laissé pousser une fine moustache, ce qui à cette époque paraissait tout aussi naturel que de porter une chemise ou de mettre des chaussettes. Mais après vingt-trois mois de service militaire, il s'était habitué à ne plus en avoir, il aurait même pu dire qu'il se préférait sans : pas de perte de temps devant la glace à arranger sa moustache, une fois la lame posée sur le visage, celle-ci disparaissait en même temps que la barbe. Et contrairement à ce que l'on disait, cela n'ajoutait rien à la virilité."

" 'Herkesin kendince bir borcu vardir, efendim', dedim. Sirf bir sey soylemis olmak icin, dusunmeden soylemistim bu sozu. Ama camurlar icinde yavas yavas uzaklasan arabanin arkasindan bakarak, 'Yoksa cok mu sacma konustum?' diye dusunurken, borc bilincim bir top isik gibi doguverdi icime: uzaklarda bir yerlerde, gecmisin derinlerinde, bir cift kucuk yemeni gordum, sana sozunu ettigim, kirmizi yemenileri. Kirmizi yemenilerle hersey aydinlaniverdi: 'Benim borcum da bu iste!' dedim kendi kendime." Vatandas

" 'Chacun a une dette liée à son histoire, monsieur', lui ai-je dit. J'avais dit cela sans réfléchir, juste pour dire quelque chose. Mais en regardant la voiture s'éloigner lentement dans la boue, tout en me demandant si 'je n'avais pas parlé stupidement', mon sentiment de dette a fait surgir un halo de lumière dans ma conscience : au loin, quelque part, dans les profondeurs du passé, j'ai vu une paire de sabots, celle dont je t'avais parlé, une paire de sabots rouges. Tout m'a paru soudainement clair, je me suis dit à moi-même : 'Voilà, c'est ça ma dette!' "

4. Danimarkali ressam Julius Paulsen'in olum yildonumu (17 Subat 1940)

Picture shows some of the Skagen Painters eating lunch at Brøndum's Hotel in 1883

Round dance in Græsted, 1909

5. Amerikali aktris Rene (Marie) Russo’nun dogum gunu (17 Subat 1954)

6. Cinli yazar (Guan Moye) Mo Yan’in dogum gunu (17 Subat 1955)

“Koyumuz aslinda sazlik ve calilarin bol oldugu, icinde tilki ve yabani tavsanlarin gezindigi bir oyun bahcesiymis, daha sonra cobanlar icin birkac kulube yapilmis, ardindan bu kulubeler azili katillerin, sefil sarhoslarin, umutsuz kumarbazlarin yuvasi olmus. Ev yapip toprak surerek koyu kendi oyun bahcelerine cevirmisler, buradan zorla surulen tilki ve yabani tavsanlar, ayrilirken insan irkini kinayan cigliklar atmis. Koy simdi harabe halindeymis, onu insanlar insa etmis ve yine insanlar yikmis. Simdi gercekten de yikintilarin uzerine insa edilmis, aci ve nesenin birbirine karistigi, uzgun bir oyun bahcesiymis.” Kizil Dari Tarlalari

“At one time the site had been a wasteland covered with brambles, underbrush and reeds; it became a paradise for foxes and rabbits. Then a few huts appeared and it became a haven for escaped murderers, drunks, gamblers, who built home, cultivated the land and turned it into a paradise for humans driving away the foxes and wild rabbits, who set howls of protest on the eve of their departure. Now the village lay in ruins; man created it and man had destroyed it. It was now a sorrowful paradise, a monument to both grief and joy, built upon ruins.”

7. Dogum Gunu Cocugu

Michael Jeffrey Jordan (17 Subat 1963)

(Mike, Air Jordan, M.J., His Airness, Money, Black Cat, Mr. June, G.O.A.T., Superman, Captain Marvel)

8. Ingiliz sarkici ve soz yazari John Lennon, 6.studyo albumu Rock 'n' Roll’u 17 Subat 1975’de Apple Records etiketiyle piyasaya surdu.

Sayfa 3522/7020 İlkİlk ... 252230223422347235123520352135223523352435323572362240224522 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •