Sayfa 3649/7020 İlkİlk ... 264931493549359936393647364836493650365136593699374941494649 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 29,185 - 29,192 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Italyan ressam Amos Nattini'nin dogum yildonumu (16 Mart 1892)

Lago di nemi, 1940 - 1943

Due età, ovvero il problema montano, 1970

2. Italyan ressam Antonio Donghi'nin dogum yildonumu (16 Mart 1897)

La canzonettista, 1925

Convento, 1928 ca. (Fondazione Cariplo)

3. Irlandali ressam Frederic William Burton'in olum yildonumu (16 Mart 1900)

The Aran Fishermans Child, 1841 (National Gallery of Ireland)

A Venetian Courtesan, unknown date (National Gallery of Ireland)

4. Fransiz Surrealist yazar ve sair René Daumal'in dogum yildonumu (16 Mart 1908)

Oluyum, cunku hicbir arzum yok,
    Arzum yok cunku sahip oldugumu dusunuyorum,
    Sahip oldugumu dusunuyorum, cunku vermeye calismiyorum;
    Vermeye calistigimizdaysa hicbir seye sahip olmadigimizi goruruz,
    Hicbir seye sahip olmadigimizi gordugumuzdeyse, kendimizi vermeye calisiriz,
    Kendimizi vermeye calistigimizdaysa, bir hic oldugumuzu anlariz,
    Bir hic oldugumuzu anladigimizdaysa, olmayi arzulariz,
    Olmayi arzuladigimizdaysa, yasamaya baslariz.

5. Turk aktor (Nubar Alyanak) Nubar Terziyan'in dogum yildonumu (16 Mart 1909)

6. Almanya dogumlu Ingiliz kurgu olmayan ve yari otobiyografik kurgu romanlarin yazari Sybille Bedford'in dogum yildonumu (16 Mart 1911)

"Dogru ya da yanlis, 'benim ulkem iddiası daima yanlistir. Kisi bir yeri cok sevebilir, kendini oraya ait hissedebilir, ama kisi 'bir ulusu' sevmemelidir. / 'My country right or wrong' was always wrong. One might love a place, feel belonging; one must not love 'a nation'.”

"Insanlar birbirini olduruyor, sakat birakiyor; bu savas olmamaliydi; hicbir zaman, hicbir savas olmamaliydi; savas, ne kadar hakli gorunurse gorunsun amaclara ulasmanin en barbarca yontemidir. / People killing and maiming each other. This war should not be; no war should ever be this war should not be; no war should ever be, war was a barbaric way to obtain one's ends however just they might appear."

"Bir yanlisligi yapildigi veya soylendigi anda unutmayi ogrenmessek, hepimiz -tek tek ve topluca- hayatimizin her gunu gecmise cizgi cekmeyi ogrenmessek halimiz harap. Zaten oyleyiz ya. / If we don’t learn to forget a wrong no sooner than it’s done or said, if we don’t all of us – privately and collectively – draw a line below the past every day of our lives, we’re going to be sunk. We are sunk.”

"Erkeklerin cogu otuz bes veya kirkina geldiklerinde ya hedeflerine varmis ya da yari yolda kalmis olurlar. Iyi yazarlar sanki daha cok calisir, daha az konusurlar. / By thirty-five or forty most men have become what they set out to be or fallen short of it. The good writers seemed to work harder and talk less. The new writers appeared less good."

7. Kanadali ressam Elizabeth Adela Forbes'un olum yildonumu (16 Mart 1912)

Medieval Woodland Scene, 1885

On a Fine Day, 1903 (Guildhall Art Gallery)

8. Federico Fellini, Michelangelo Antonioni, Vittorio de Sica, Marco Bellecchio, Andey Tarkovski gibi unlu yonetmenlerin basarilarinin arkasindaki senaryo doktoru, Italyan sair, senaryo yazari ve yazar Tonino Guerra'nin dogum yildonumu (16 Mart 1920)

Bir evin ne demek oldugunu bilmiyorum.Bir ceket mi? Ya da semsiye eger yagmur yagarsa?
    Siselerle, yirtik pirtik giysilerle, tahta ordeklerle, perdelerle, vantilatorlerle doldurdum icni
    Sanki hic ayrilmak istemiyorum. O zaman bir kafes?
    Ugrayan herkesi esir eden
    Senin gibi bir kusu bile, kardan kirlenmis.
    Ama birbirimize soyledigimiz
    O kadar acik ki sir olarak kalamaz.

Io non so che cos'è una casa. Un cappotto? O è un ombrello se piove?
    L'ho riempita di bottiglie stracci anatre di legno tende ventagli.
    Sembra che non voglia uscire mai. Allora è una gabbia?
    Che chiude tutti quelli che passano
    anche un uccello come te sporco di neve.
    Ma la roba che ci siamo detti
    è così leggera che non resta chiusa qui

"Her gidiste bir donus saklidir."

Sayfa 3649/7020 İlkİlk ... 264931493549359936393647364836493650365136593699374941494649 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •