Sayfa 3694/7020 İlkİlk ... 269431943594364436843692369336943695369637043744379441944694 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 29,545 - 29,552 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Ben Stiller ve Patricia Arquette'in basrollerini paylastigi komedi Tatli Bela ile Flort (Flirting with Disaster) 22 Mart 1996'da vizyona girdi.

2. Mustafa Kemal Ataturk’un sekiz manevi evladindan biri,Turkiye'nin ilk kadin pilotlarindan ve dunyanin da ilk kadin savas ucagi pilotu Sabiha Gokcen'in olum yildonumu (22 Mart 2001)

“Hicbir devlet adami, hicbir lider kendi ulkesinin kadinlarini Ataturk kadar takdir etmemis, yuceltmemis, layik oldugu yeri almasi icin insanustu bir caba gostermemistir… O bizim kadinlarimizin, genc kizşarimizin dunyanin en yetenekli, en iyi ve en erdemli insanlar olduklarina yurekten inaniyordu.”

"Aucun homme politique, aucun leader n’a jamais autant qu’Ataturk honoré et élevé les femmes de son pays ni déployé autant d’efforts pour les faire parvenir à la place dont elles étaient dignes... Il croyait du fond du cœur que nos femmes, nos jeunes filles, étaient les êtres du monde les plus doués, les meilleurs et les plus respectables."

“1925’lerde Bursa’da baslayan kutsal yolculuk 1938’lerde puslu bir Kasim sabahinda Istanbul’da bitiverdi”

"Le voyage sacré commencé à Bursa en 1925 s’est achevé dans un brumeux matin d’Istanbul en 1938."

3. Amerikali animator, yonetmen, yapimci, ses sanatcisi ve karikaturist William (Denby Bill) Hanna'nin olum yildonumu (22 Mart 2001)

4. Kanadali sarkici Celine Dion, 7. Ingilizce studyo albumu A New Day Has Come'i 22 Mart 2002'de Columbia Records etiketiyle piyasaya cikardi.

5. Guillermo del Toro'nun yonettigi, Wesley Snipes, Kris Kristofferson ve Ron Perlman'in basrollerini paylastigi aksiyon-gerilim Blade II, 22 Mart 2002'de vizyona girdi.

6. Lady Gaga, Poker Face ile 22 Mart 2009'da Ingiltere'de muzik listelerinin zirvesine oturdu ve orada 3 hafta kaldi.

7. "Biri kalkip suruleri asirir, otekisi kadin calar, baska birisi mihraptan hac calar, samdan calar, daha baska birisi de canak calar ve bununla da kalmayip kollarini sallaya sallaya ortalikta dolasir ve yillarca yaptiklariyla ovunur. Suradaki yaptigi rezalet ve hiyanetleriyle ovunuyor, digeri sucu ortagina atiyor ve ancak kendinden baska savunacak kimsesi olmayan bir masum suclu ilan ediliyor. Boylece herkes her seyi darmadagin etmek ve elinin altina gelen seyleri yok etmek istiyor. Bu son derece kotu sartlar altinda bizi hakka goturecek tek yol olan akil, nasil gorevini yapsin? Sonunda iyi bir adam, bir riyakarin veya bir rusvet kahyasinin eline duser ve ceza veremeyen bir hakim de sucluyla ortak olur. Ben manzarayi boyle simsiyah tasvir ettim elbette, bir gulistan olmasini arzu ederdim." Johann Wolfgang Von Goethe, Faust

"Der raubt sich Herden, der ein Weib, Kelch, Kreuz und Leuchter vom Altare, Berühmt sich dessen manche Jahre Mit heiler Haut, mit unverletztem Leib. Jetzt drängen Kläger sich zur Halle, Der Richter prunkt auf hohem Pfühl, Indessen wogt in grimmigem Schwalle Des Aufruhrs wachsendes Gewühl. Der darf auf Schand' und Frevel pochen, Der auf Mitschuldigste sich stützt, Und: Schuldig! hörst du ausgesprochen, Wo Unschuld nur sich selber schützt. So will sich alle Welt zerstückeln, Vernichtigen, was sich gebührt; Wie soll sich da der Sinn entwickeln, Der einzig uns zum Rechten führt? Zuletzt ein wohlgesinnter Mann Neigt sich dem Schmeichler, dem Bestecher, Ein Richter, der nicht strafen kann, Gesellt sich endlich zum Verbrecher. Ich malte schwarz, doch dichtern Flor Zög' ich dem Bilde lieber vor."

8. Seni dusunuyorum, gunesin isiklari denizden aksedince
    Seni dusunuyorum, ayin piriltilari kaynaklara vurunca.
    Seni dusunuyorum, uzak bir yol ustunde tozlar havalanirken,
    Karanlik bir gecede, dar bir tahta koprude bir yolcu urperirken.
    Seni dusunuyorum, boguk ugultularla orda yukselirken dalgalar.
    Kulak kesilmek icin koruluktayim, SIK SIK her seyin sustugu anlar.
    Uzakta olsan bile ben senin yanindayim, sende yakinimdasin.
    Gunes batiyor, biraz sonra, beni isitacak yildizlar ne olurdu burda
    Yanimda olsaydin.

Johann Wolfgang Von Goethe

Sayfa 3694/7020 İlkİlk ... 269431943594364436843692369336943695369637043744379441944694 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •