Special Days Image
Sayfa 3856/7020 İlkİlk ... 285633563756380638463854385538563857385838663906395643564856 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 30,841 - 30,848 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. The Sopranos dizisinde Phil Leotardo karakterine, SIKI Dostlar (Goodfellas) filminde Billy Batts karakterine, Kizgin Boga (Raging Bull) filminde Salvy Batts karakterine hayat veren Amerikali aktor Frank Vincent Gattuso Jr'in dogum yildonumu (15 Nisan 1937)

"Simdi git su kahrolasi boyalarini getir."

2. Perulu sair, yazar, oyun yazari ve gazeteci César Vallejo’nun olum yildonumu (15 Nisan 1938)

Kimse gelmedi bugun bana sorular sormaya;
    kimse bir sey istemedi benden bu ikindi.
    Bir tek mezarlik cicegi gormedim
    butun o neseli fener alayinda.
    Affet beni, tanrim: ne kadar az oldum!
    Herkes, herkes gecip gidiyor bu ikindi
    sorular sormadan bana, beni sormadan.
    Bilmiyorum ne unuttular, ellerimde
    kalan bu fenalik yabanci bir nesne gibi.
    Kapiya cikip,
    bagirmak istiyorum herkese:
    Aradiginiz biri varsa, iste burada!
    Butun ikindilerinde hayatimin,
    anlatamam ne kapilar kapandi yuzume,
    ve ruhum yabanci bir seyle doldu.
    Kimse gelmedi bugun;
    ve cok az oldum bu ikindi.

Oggi nessuno mi ha fatto domande;
    né questa sera mi hanno chiesto nulla.
    Neanche un fiore di cimitero ho visto
    in un corteo così allegro di luci.
    Dio, perdono: son morto così poco!
    In questa sera tutti, tutti passano
    e non domandano o chiedono nulla.
    E non so cosa scordano e mi resta
    appena in mano, come cosa d’altri.
    Sono andato alla porta,
    e mi vien voglia di gridare a tutti:
    Se vi manca qualcosa, qui è rimasto!
    Perché tutte le sere in questa vita,
    non so che porte sbattono su un viso,
    e cosa d’altri prende la mia anima.
    Nessuno oggi è venuto;
    oggi son morto poco in questa sera!

3. Italyan aktris (Claude Joséphine Rose Cardinale) Claudia Cardinale'nin dogum gunu (15 Nisan 1938)

Claudia Cardinale. Sekiz Bucuk filminin setinde.(Otto e mezzo, 1963) Federico Fellini.

4. Ingiliz yazar ve eski politikaci Jeffrey Howard Archer’in dogum gunu (15 Nisan 1940)

“Ranzasindan, bir an icin bile kararindan pismanlik duymadan gozleri tavana dikili uzandi. Sebeplerini acikladiktan sonra, Bolchenkov yorum yapmadan, hatta basiyla kisaca selam vererek cikmisti hucreden. Bu Mudur'un bir adamin cesaretine hayranliginin en buyuk gostergesiydi.”

“He lay on his bunk staring up at the ceiling, not for one moment regretting his decision. Once he had explained his reasons, Bolchenkov had accepted them without comment, even nodding curtly as he left the cell. It was the nearest the Chief would ever get to admitting that he admired a man’s moral courage.”

5. Ispanyol ressam José Moreno Carbonero'nun olum yildonumu (15 Nisan 1942)

Entrada de Roger de Flor en Constantinopla (The Entry of Roger de Flor in Constantinople, 1888) Palacio del Senado de España

Encuentro de Sancho Panza con el Rucio (Sancho Panza meets his donkey, 1894) Museo del Prado

6. Avusturyali roman, hikaye ve deneme yazari Robert Edler Von Musil’in olum yildonumu (15 Nisan 1942)

“Nietzsche’nin deyisiyle ‘hakikat ugruna ruhsal aclik cekemeyen’ insanlardan nefret ediyordu; hep yari yoldan geri donen, duraklayan, zayifliktan kurtulamayan bu insanlar, ruhlarini ruha iliskin gevezeliklerle avuturlar ve, akil ruha sozde ekmek yerine yalnizca tas verdiginden, sutte yumusatilmis coreklerden farksiz dini, felsefe ve kurmaca duygularla beslerlerdi.” Niteliksiz Adam

"Er haßte die Menschen, die nicht nach dem Nietzsche- Wort 'um der Wahrheit willen an der Seele Hunger leiden' können; die Umkehrenden, Verzagten, Weichlichen, die ihre Seele mit Faseleien von der Seele trösten und sie, weil ihr der Verstand angeblich Steine statt Brot gibt, mit religiösen, philosophischen und erdichteten Gefühlen ernähren, die wie in Milch aufgeweichte Semmeln sind."

“Simdi, gerceklik duygusunun insanlari ile olasilik duygusunun insanlari arasinda bir ayrim yapilmak istendiginde, yalnizca belli bir miktar parayi dusunmek yeterlidir. Ornegin bin Markin olasiliklar baglaminda icerdigi her sey, insan bu paraya sahip olsun ya da olmasin o bin Mark icindedir; bu paranin Bay Ben'in veya Bay Sen'in elinde bulunmasi olgusu, bir gule ya da bir kadina fazladan ne getirirse, o paraya da o kadar getirir. Fakat, derler, gerceklik duygusu insanlari, bir kacik bu parayi corabina saklarken becerikli biri onunla bir seyler yapar; bir kadinin guzelligi bile, o kadina sahip olana gore, yadsinamaz bir bicimde bir seyler kazanir veya yitirir. Olasiliklari uyandiran, gercekliktir ve bunu yadsimaktan daha ters bir sey dusunulemez."

“Wenn man nun in bequemer Weise die Menschen des Wirklichkeits- und des Möglichkeitssinns voneinander unterscheiden will, so braucht man bloß an einen bestimmten Geldbetrag zu denken. Alles, was zum Beispiel tausend Mark an Möglichkeiten überhaupt enthalten, enthalten sie doch ohne Zweifel, ob man sie besitzt oder nicht; die Tatsache, daß Herr Ich oder Herr Du sie besitzen, fügt ihnen so wenig etwas hinzu wie einer Rose oder einer Frau. Aber ein Narr steckt sie in den Strumpf, sagen die Wirklichkeitsmenschen, und ein Tüchtiger schafft etwas mit ihnen; sogar der Schönheit einer Frau wird unleugbar von dem, der sie besitzt, etwas hinzugefügt oder genommen. Es ist die Wirklichkeit, welche die Möglichkeiten weckt, und nichts wäre so verkehrt, wie das zu leugnen.“

7. Rus ressam Aristarkh Vasilyevich Lentulov'un olum yildonumu (15 Nisan 1943)

Woman with Guitar, 1913

Portrait of Artist's Wife and Daughter, 1915

8. Akademi ve BAFTA Odullu Ingiliz aktris ve senaryo yazari Dame Emma Thompson'in dogum gunu (15 Nisan 1959)

Sayfa 3856/7020 İlkİlk ... 285633563756380638463854385538563857385838663906395643564856 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •