Sayfa 4056/7020 İlkİlk ... 305635563956400640464054405540564057405840664106415645565056 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 32,441 - 32,448 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Amerikali tiyatro ve sinema oyuncusu James Maitland Stewart'in dogum yildonumu (20 Mayis 1908)

2. Alman sair, oyun ve oyku yazari Wolfgang Borchert'in dogum yildonumu (20 Mayis 1921)

"Ve bankin uzerinde oturmus Evelyn, hummali bir sesle hasta bir sarkiyi mirildaniyor, bir usume aliyor beni. Gel sevgili Mayis ve parildat yeniden gozleri, diye sarki soyluyor Evelyn ve dizleriyle elimi tutuyor. Soyle Evelyn, soyle, sarkilarinla bira sisesince yesil otlar altina yatir beni, kum ve balcik ve toprak oldugum otlarin altina. Soyle Evelyn, soyle ve sarkilarinla yikinti denizlerinin ve savas alanlarinin ve toplu mezarlarin uzerinden senin o tatli, sicak, genc kizsi ve mahrem, aysi sarhosluguna gotur beni. Soyle Evelyn, soyle, binlerce boluk, geceler icinden yuruyuse koyuldu mu, soyle, binlerce top, tarlalari surdu ve kanla gubreledi mi. Soyle, Evelyn, duvarlar saatlerini ve resimlerini yitirdiler mi, sarkilarinla o icki yesili sarhosluklar icerisine ve senin o dunyanin tatli yok olusu icerisine koy beni. Soyle Evelyn, soyle, sar sarkilarinla o genc kiz yasaminin icerisine al beni, o mahrem gecelerdeki genc kiz duygularinin koynuna al, ve oylesine tatlidir ki bu duygular, isinir icim yeniden, yasamaktan isinir sicacik olur. Gel sevgili Mayis ve yesillendir yeniden otlari soyle bira sisesi yesilligince, soyle Evelyn yesilligince. Soyle Evelyn, soyle!"

"Und Evelyn singt. Komm lieber Mai und mache, singt Evelyn und hält meine graskalte Hand mit den Knien. Komm lieber Mai und mache die Gräber wieder grün. Das singt Evelyn. Komm lieber Mai und mache die Schlachtfelder bierflaschengrün und mache den Schutt, den riesigen Schuttacker grün wie mein Lied, wie mein schnapssüßes Untergangslied. Und Evelyn singt auf der Bank ein heiseres hektisches Lied, daß mir kalt wird. Komm lieber Mai und mache die Augen wieder blank, singt Evelyn und hält meine Hand mit den Knien. Sing, Evelyn, sing mich zurück unters bierflaschengrüne Gras, wo ich Sand war und Lehm war und Land war. Sing, Evelyn, sing und sing mich über die Schuttäcker und über die Schlachtfelder und über das Massengrab rüber in deinen süßen heißen mädchenheimlichen Mondrausch. Sing, Evelyn, sing, wenn die tausend Kompanien durch die Nächte marschieren, dann sing, wenn die tausend Kanonen die Äcker pflügen und düngen mit Blut. Sing, Evelyn, sing, wenn die Wände die Uhren und Bilder verlieren, dann sing mich in schapsgrünen Rausch und in deinen süßen Weltuntergang. Sing, Evelyn, sing mich in dein Mädchendasein hinein, in dein heimliches, nächtliches Mädchengefühl, das so süß ist, daß mir heiß wird, wieder heiß wird von Leben. Komm lieber Mai und mache das Gras wieder grün, so bierflaschengrün, so evelyngrün. Sing, Evelyn."

3. Uruguay eski Devlet Baskani ve siyasetci José Alberto Mujica Cordano'nun dogum yildonumu (20 Mayis 1935)

''Gereksiz ihtiyaclardan olusan koca bir dag yarattik. Bir seyler satin alip sonra cope atiyoruz. Aslinda bosa harcadigimiz sey hayatlarimiz. Bir sey satin aldigimda veya siz aldiginizda odemeyi parayla yapmiyoruz. Odemeyi yasamimizdan, para kazanmak icin harcadigimiz zamanla yapiyoruz. Aradaki fark ise su; hayati satin alamazsiniz. Hayat gecip gider. Ve hayatinizi bosa harcayip ozgurlugunuzu kaybetmek korkunc bir seydir.''

"Hemos inventado una montaña de consumo superfluo en la que hay que vivir comprandoy tirando monedas. Y lo que estamos gastando realmente es tiempo de vida. Porque cuando yocompro algo, o tú, no lo compras con plata, lo compras con el tiempo de vida que tuviste que gastarpara tener esa plata. Pero con esta diferencia: la única cosa que no se puede comprar es la vida. Lavida se gasta, y es miserable gastar la vida para perder libertadâ."

4. 1916 yilinda Nobel Edebiyat Odulunu kazanan Isvecli sair ve yazar Verner von Heidenstam’in olum yildonumu (20 Mayis 1940)

Dunyanin yarisinda aradim
    en guzel adi verebilecegim o yeri.
    Hepsinden daha guzel olsun
    olmasin ondan guzeli.

Her seyi benden al ki, benim olsun onlar
    fakat o muhtesem duyarliligimi esirgeme benden
    sevinc duyabilecegim ve soz verebilecegim
    bir baska duyarsiz gecip giderken!

I’ve searched half the world over everywhere
    For a place that I fairest might call.
    So lovely, though, were they all
    That none could well be most fair.

Take all that is mine or mine can be,
    But leave me my one best gift!
    That scenes may delight me, uplift,
    Which another scarcely would see!

5. Ingiliz rock ve blues sanatcisi John Robert "Joe" Cocker’in dogum yildonumu (20 Mayis 1944)

6. Ingiliz yazar, karikaturcu ve tiyatro elestirmeni Sir Henry Maximilian 'Max' Beerbohm'in olum yildonumu (20 Mayis 1956)

"Insanlar iki buyuk sinifa ayrilir; hancilar ve yolcular."

"Kadinlarin cogu, resimleri kadar genc degildir."

7. Norvecli yazar Ingvar Even Ambjørnsen-Haefs’in dogum gunu (20 Mayis 1956)

“Sokaga ciktigimizda dayanamayip sordum:

‘Charly, dogru soyle, nasil bir sey?’

‘Ne, Nasil bir sey?’

‘Yazar olmak, kitabini elinde tutmak.’

Kitabin siyah renkli kapagina bir an baktiktan sonra ceketinin cebine soktu ve durup dusundu. ‘Pek onemli bir sey degil.’ deyip Rita ile benim dudaklarima birer opucuk kondurdu. ‘Duslerimiz daha buyuktu!"

‘Simdi?’ diye sordu Rita sigara paketini uzatirken.’Gelecegi arayacagiz’ dedi Charly, sigarasini yakarken.”

“Unten auf der Straße konnte ich mich nicht beherrschen.

‘Charly, ganz ehrlich – wie ist das?’

‘Wie ist was?’ fragte er begriffsstutzig.

‘Schriftsteller sein, meine ich. Das Buch in der Hand zu halten.’

Er warf einen Blick auf den schwarzen Umschlag, der aus seiner Jackentasche hervorlugte, blieb stehen und dachte nach. ‘Nicht so besonders.’, sagte er und küßte Rita und mich auf den Mund. ‘Die Träume waren größer!’

‘Und jetzt?’ Rita schwankte und reichte ihre Prince - Packung herum. ‘Sehen wir uns nach der Zukunft um’, sagte Charly und gab Feuer.”

8. Italyan yonetmen Federico Fellini, 20 Mayis 1960’da yapilan 13. Cannes Film Festival’inde Tatli hayat (La dolce vita - The Sweet Life) filmi ile Altin Palmiye Odulunu kazandi.

Sayfa 4056/7020 İlkİlk ... 305635563956400640464054405540564057405840664106415645565056 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •