Sayfa 4122/7020 İlkİlk ... 312236224022407241124120412141224123412441324172422246225122 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 32,969 - 32,976 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Italyan ressam Orneore Metelli’nin dogum yildonumu (2 Haziran 1872)

Temporale alla stazione di Assisi, 1938

Cascate delle Marmore con soldati romani, 1938

2. Italya’nin kurulmasina onculuk etmis, Italyan general, yurtsever, lider ve yazar Giuseppe Garibaldi’nin olum yildonumu (2 Haziran 1882)

“Beni takip etmek isteyenlere sunlari vaat etmek zorundayim: aclik, soguk, kizgin gunes. Maas yok, kisla yok, cephane yok; buna karsi surekli catismalar, zorunlu yuruyusler, sungu catismalari var. Ulkesini ve zaferini sevenler pesimden gelsin!”

“Cio che io offro a quanti vogliono seguirmi eccolo: Fame, freddo, sole, pioggia, non paga, non caserme, non munizioni; ma avvisaglie continue, marcie forzate e fazioni alla baionetta.--Chi ama la patria e la gloria, mi segua!”

3. Italyan ressam Antonio Nardi’nin dogum yildonumu (2 Haziran 1888)

Bambina con le trecce, 1948

Naturamorta, XIX sec.

4. Italyan mucit Guglielmo Marconi, 2 Haziran 1896 tarihinde Londra’da , 2 Temmuz 1897 tarihinde kabul edilecek olan radyo patenti icin basvuruda bulundu. (British patent No.12039)

5. 30 yil Meksika’da yasayan Ispanyol deneysel roman yazari, oyun yazari ve edebi elestirmen Max Aub Mohrenwitz’in dogum yildonumu (2 Haziran 1903)

“Tanri uyumaz. Hucreler uyumaz. Filler iki saat uyur. Kopekler uyuyabildikleri kadar. Insanlar gunahlarini unutmak icin uyur. Geceye sahip cikana dek.” Ornek Suclar

“Dios no duerme, ni Adán dormía. El elefante duerme dos horas y el perro todas las que puede. El hombre duerme para olvidar sus pecados; cada día más, a medida que ha conquistado la noche.”

“Insanlarin bakis acisiyla,nerede dogdugunu ve anne babasinin kim oldugunu bilmeyen biri tehlikeli biridir.” Karganin Elyazmasi

“Desde el ángulo humano, una persona que no sabe dónde ha nacido o quiénes fueron sus padres, es un ser peligroso.”

6. Ingiliz roman yazari Barbara Mary Crampton Pym’nin dogum yildonumu (2 Haziran 1913)

"Dusuncelerim oradan oraya atliyordu, birden bir gun bir roman yazarsam bunun 'bilinc akisi' turunde olacagini ve lavaboda bulasik yikayan bir kadinin bir saatini konu alacagini dusundum." Mukemmek Kadinlar

“My thoughts went round and round and it occurred to me that if I ever wrote a novel it would be of the 'stream of consciousness' type and deal with an hour in the life of a woman at the sink.”

7. Amerikali sair Carl Sandburg, 2 Haziran 1919 tarihinde Misir Ayiklayicilari (Cornhuskers) siir kitabiyla Pulitzer Odulu kazandi.

Dunyanin Domuz Kasabi,
    Arac Yapimcisi, Bugday Yigicisi,
    Demiryollarinin Oyuncusu, Yuk Tasiyicisi Ulusun;
    Firtinali, dayanikli, gurultulu sehri
    Genis Omuzlarin:

Bana senin kotu oldugunu soyluyorlar, inaniyorum onlara, cunku
    gordum sokak lambalari altinda koy delikanlilarini bastan
    cikaran boyali yosmalarini.
    Bana senin duzenbaz oldugunu soyluyorlar, Evet oyledir, diyorum;
    cunku gordum yeniden insan oldurmek icin basibos dolasan katillerini.
    Ve bana senin acimasiz oldugunu soyluyorlar, ben de su karsiligi
    veriyorum onlara: Evet, sorumsuz acligin izlerini gordum yuzlerinde kadinlarla cocuklarin.
    Ve boylece verdikten sonra agizlarinin payini yeniden donuyorum
    bu benim sehrimi kucumseyenlere ve kucumseyerek diyorum ki onlara:
    Gelin baska sehir gosterin bana boyle basi dimdik, ovuncle turku
    soyleyen, dipdiri, kaba saba, guclu kuvvetli ve kurnaz oldugu icin.
    Is ustune is bitirmekten kan ter icinde sunturlu kufurler savuran
    bir babayigit bu o kucuk miskin sehirlere gore;
    İleri atilmak icin dili bir karis disarda bir kopek gibi azgin,
    yiginlarla karsi karsiya gelmis bir vahsi kadar kurnaz,

8. Amerikali oyun yazari Eugene O'Neill, 2 Haziran 1920 tarihinde Ufkun Otesinde (Beyond the Horizon) oyunuyla Pulitzer Odulunu kazandi.

Sayfa 4122/7020 İlkİlk ... 312236224022407241124120412141224123412441324172422246225122 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •