Sayfa 4128/7020 İlkİlk ... 312836284028407841184126412741284129413041384178422846285128 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 33,017 - 33,024 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Alman ressam Christian Wilberg’in olum yildonumu (3 Haziran 1882)

Marmorpalais,1860s

Abendstimmung im Park einer italienischen Villa, 1880

2. Avusturyali klasik bati muzigi bestecisi ve Vals Krali (The Waltz King) Johann Strauss II’nun olum yildonumu (3 Haziran 1899)

https://www.youtube.com/watch?v=_CTYymbbEL4

3. Amerikali sinema ve tiyatro oyuncusu Paulette Goddard'in dogum yildonumu (3 Haziran 1910)

4. Fransiz yazar ve yonetmen Alain Resnais'nin dogum yildonumu (3 Haziran 1922)

5. Cekoslavakya dogumlu Alman-Bohemyali modern edebiyatin ozgun yazarlarindan (František Kafka) Franz Kafka'nin olum yildonumu (3 Haziran 1924)

"Dun gece seni ruyamda gordum. Ayrintilarini hatirlamiyorum, tek hatirladigim surekli birbirimizin yerine gecmemizdi, ben sen oluyordum sen de ben. Sonunda sen bi sekilde alev aldin, ben atesin bezlerle sondurulmesi gerektigini hatirladim, elime eski bir etek aldim, sana bununla vurmaya basladim. Sonra donusum tekrar basladi ve oyle bir noktaya geldi ki, artik odadaki sen degildin, yanan bendim ve etekle vuran da bendim. Ama etekle vurmanin bir faydasi olmadi, sadece benim atese karsi boyle seylerin fayda saglamayacagi yonundeki eski korkumu dogruladi. Bu arada itfaiye gelmisti ve sen bir sekilde kurtuldun. Ama onceki halinden farkliydin, hayalet gibiydin, tebesirle karanliga cizilmistin sanki; kollarimin arasina ya cansiz ya da kurtarilma sevincinden tum gucunu yitirmis olarak yigildin. Ama burada da donusebilirligin belirsizligi vardi, belki de orada birinin kollarinda yatan bendim."

"Gestern habe ich von Dir geträumt. Was im einzelnen geschehen ist, weiß ich kaum mehr, nur das weiß ich noch, daß wir immerfort ineinander übergingen, ich war Du, Du warst ich. Schließlich fingst Du irgendwie Feuer, ich erinnerte mich, daß man mit Tüchern das Feuer erstickt, nahm einen alten Rock und schlug Dich damit. Aber wieder fingen die Verwandlungen an und es ging so weit, daß Du gar nicht mehr da warst, sondern ich war es, der brannte und ich war es auch, der mit dem Rock schlug. Aber das Schlagen half nichts und es bestätigte sich nur meine alte Befürchtung, daß solche Dinge gegen das Feuer nichts ausrichten können.Inzwischen aber war die Feuerwehr gekommen und Du wurdest doch noch irgendwie gerettet. Aber anders warst Du als früher, geisterhaft, mit Kreide ins Dunkel gezeichnet und fielst mir, leblos oder vielleicht nur ohnmächtig aus Freude über die Rettung, in die Arme."

“Ieri ho sognato di te. Non ricordo quasi più i singoli fatti, so soltanto che ci trasformavamo l’uno nell’altro, io ero tu, tu eri io. Infine, non so come, prendesti fuoco, ma ricordai che il fuoco può essere soffocato con i panni, afferrai un vecchio abito e con questo mi misi a batterti. Ma qui ricominciarono le metamorfosi e si arrivò al punto in cui tu eri scomparsa, mentre ero io che ardevo e ancora battevo con l’abito. Ma ciò non serviva a nulla e così era confermato il mio vecchio sospetto che queste cose non valgano contro il fuoco. Intanto però erano arrivati i pompieri e nonostante tutto tu in qualche modo fosti salvata. Ma eri diversa da prima, spettrale, disegnata col gesso nel buio e, inanimata o forse soltanto svenuta per la gioia di essere salva, mi cadesti tra le braccia. Ma anche qui si riscontrò l’incertezza della trasformazione perché forse ero io che cadevo tra le braccia di qualcuno.”

6. Macar asilli Amerikali aktor ve ressam (Bernard Schwartz) Tony Curtis'in dogum yildonumu (3 Haziran 1925)

7. Ulusak kitap Odulu ve Robert Frost Madalyasi sahibi, Beat Kusagi uyesi Amerikali sair Allen Ginsberg'un dogum yildonumu (3 Haziran 1926)

Dunyanin agirligi
    asktir.
    Yalnizligin yuku
    altinda,
    Hosnutsuzlugun yuku
    altinda,
    o agirlik
    tasidigimiz o agirlik
    asktir...

"Yuruyecek miyiz butun gece issiz caddelerde? Golgeye golge ekler agaclar, sonmus isiklar evlerde, yalniz kalacagiz ikimiz de.

Askin kaybolmus Amerikasi gecerken sayfiye evlerimizin garaj yolundaki mavi otomobillerinde, gezinecek miyiz dusleyerek?"

Allen Ginsberg, Kaliforniya'da Bir Supermarket

" Will we walk all night through solitary streets? The trees add shade to shade, lights out in the houses, we'll both be lonely. / Passeggeremo tutta notte per strade solitarie? Oli alberi aggiungono ombra all'ombra, luci spente nelle case, ci sentiremo soli.

Will we stroll dreaming of the lost America of love past blue automobiles in driveways, home to our silent cottage? / Cammineremo sognando la perduta America dell'amore lungo automobili azzurre nei viali, verso casa nel nostro cottage silenzioso?”

8. Amerikali fantezi ve bilim kurgu yazari Marion Zimmer Bradley’in dogum yildonumu (3 Haziran 1930)

“Her ikisi de ayni yere varsa da, umitle insa edilen yol, bir yolcu icin umitsizlikle insa edilenden daha keyiflidir.”

Sayfa 4128/7020 İlkİlk ... 312836284028407841184126412741284129413041384178422846285128 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •