Sayfa 4139/7020 İlkİlk ... 313936394039408941294137413841394140414141494189423946395139 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 33,105 - 33,112 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. ‘Metal Masters’ Metallica, 8.studyo albumu St. Anger'i 5 Haziran 2003’de Vertigo Records etiketiyle piyasaya surdu.

2. Amerikali korku ve bilim kurgu yazari Ray Douglas Bradbury'nin dogum yil donumu (5 Haziran 2012)

"Sansliyiz ki onun gibi acayip kisiler cok SIK olmuyor. Onlarin bircogunu gec olmadan, daha tomurcukken nasil ayiklayacagimizi biliyoruz. Bir evi civisiz ve ahsapsiz insa edemezsin. Eger bir evin yapilmasini istemiyorsan, ahsap ve civileri sakla. Eger politik bakimdan mutsuz bir adam istemiyorsan, kaygilandiracak bir soruda ona iki bakis acisi verme, birini ver. Daha da iyisi verme. Birak savas gibi bir seyin var oldugunu unutsun. Eger Devlet yetersizse, havaleliyse ve vergi delisiyse, insanlarin Devlet uzerine endiselenmesindense birak boyle olsun. Huzur, Montag. Onlara yarismalar duzenle, en populer sarkilarin sozlerini, devletlerin baskentlerini veya Iowa'da gecen yil ne kadar misir yetistirildigini bilerek kazansinlar. Onlari patlamalarina neden olmayacak bilgilerle doldur, oyle lanet olasi ‘olaylarla’ tika basa yap ki, kendilerini bilgileriyle gercekten ‘zeki’ hissetsinler. Sonra dusunduklerini hissedecekler, hic kimildamadan hareket ettikleri hissine kapilacaklar ve mutlu olacaklar, cunku bu tur olaylar degismezler. Olaylarin baglantilarini kurmalari icin onlara felsefe veya sosyoloji gibi kaypak seyler verme. O zaman melankolik olurlar. Bugunlerde bir cok adamin yapabildigi gibi, Tv duvarini ayirip tekrar birlestiren kisi, insani kaba, hayvansi hissettirmeden olculup bicilemeyecek olan evreni olcup bicmeye calisan kisiden daha mutludur. Biliyorum, ben denedim. Cehenneme kadar yolu var. Sen kuluplerini ve partilerini, akrobatlarini ve sihirbazlarini, gozupek adamlarini, jet arabalarini, motorsiklet helikopterlerini, seks ve eroini, otomatik refleksle yapilacak her seyi getir onlara." Fahrenheit 451

"Luckily, queer ones like her don't happen, often. We know how to nip most of them in the bud, early. You can't build a house without nails and wood. If you don't want a house built, hide the nails and wood. If you don't want a man unhappy politically, don't give him two sides to a question to worry him; give him one. Better yet, give him none. Let him forget there is such a thing as war. If the Government is inefficient, top-heavy, and tax-mad, better it be all those than that people worry over it. Peace, Montag. Give the people contests they win by remembering the words to more popular songs or the names of state capitals or how much corn Iowa grew last year. Cram them full of noncombustible data, chock them so damned full of 'facts' they feel stuffed, but absolutely `brilliant' with information. Then they'll feel they're thinking, they'll get a sense of motion without moving. And they'll be happy, because facts of that sort don't change. Don't give them any slippery stuff like philosophy or sociology to tie things up with. That way lies melancholy. Any man who can take a TV wall apart and put it back together again, and most men can nowadays, is happier than any man who tries to slide rule, measure, and equate the universe, which just won't be measured or equated without making man feel bestial and lonely. I know, I've tried it; to hell with it. So bring on your clubs and parties, your acrobats and magicians, your dare-devils, jet cars, motorcycle helicopters, your sex and heroin, more of everything to do with automatic reflex."

"Hayir, hic mutlu degildi. Mutlulugunu bir maske gibi takmisti. / No, non era felice. Egli portava la sua felicità come una maschera." Fahrenheit 451

3. Korkuyorum yitirmekten
    o essiz;
    yontu gozlerini senin
    ve gece;
    yuzume koyan ezgiyi,
    kimsesiz gulunu ah solugunun, oylece.
    Yanarim bu kiyida dalsiz nesiz
    bir kutuk olmama; yanarim nice
    ciceksiz olmama,kilsiz,meyvesiz;
    keder kurdu beslenmeye gelince.
    Sen eger bir gizli gomuysen bende;
    carmihsan,kederimsen ipislak,
    bir kopeksem eger senin ulkende;
    kazancimi benden almamaya bak,
    susle irmaginin suyunu sen de
    bu deliren guzumde yaprak yaprak.

Federico Garcia Lorca

4. "Susup icin icin yanmak, kendimize verecegimiz en buyuk ceza. Gurur benim ne isime yaradi? Seni gorememenin, geceler boyu seni uyanik birakmanin ne faydasi oldu? Atesimi koruklemeye yaradi. Sen, zamanla yaralar iyilesir, duvarlar insani saklar saniyorsun, ama oyle degil, oyle degil. Bir sey insanin yuregine yerlesince kimse onu yerinden sokemez." Kanli Dugun

“Callar y quemarse es el castigo más grande que nos podemos echar encima. ¿De qué me sirvió a mí el orgullo y el no mirarte y el dejarte despierta noches y noches? ¡De nada! ¡Sirvió para echarme fuego encima! Porque tú crees que el tiempo cura y que las paredes tapan, y no es verdad, no es verdad. ¡Cuando las cosas llegan a los centros, no hay quien las arranque!”

5. Bugün Pazar
    Bugün pazar.
    Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar.
    Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün
    bu kadar benden uzak
    bu kadar mavi
    bu kadar geniş olduğuna şaşarak
    kımıldamadan durdum.
    Sonra saygıyla toprağa oturdum,
    dayadım sırtımı duvara.
    Bu anda ne düşmek dalgalara,
    bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım.
    Toprak, güneş ve ben...
    Bahtiyarım...

Nazım Hikmet ran..

6. Sienese Okulu uyesi Italyan ressam (Ambruogio Laurati) Ambrogio Lorenzetti’nin olum yildonumu (9 Haziran 1348)

Investiture of Saint Louis of Toulouse, 1329

Allegory of bad government, two soldiers robbing a woman, 1338 - 1340

7. Hollandali Altin Cag ressami Pieter Jansz. Saenredam’in dogum yildonumu (9 Haziran 1597)

Church of Santa Maria della Febbre in Rome, 1629

The nave and choir of the Mariakerk in Utrecht, 1641

8. Flaman ressam Henri Joseph Antonissen’nin dogum yildonumu (9 Haziran 1737)

Landscape with flocks, 1787

Landscape with a Cowherd, 1777

Sayfa 4139/7020 İlkİlk ... 313936394039408941294137413841394140414141494189423946395139 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •