Sayfa 4453/7020 İlkİlk ... 345339534353440344434451445244534454445544634503455349535453 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 35,617 - 35,624 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Hirosima'nin 75.yildonumu (6 Agustos 1945)

2. Alman felsefeci, toplumbilimci, bestekar ve muzikbilimci T(heodor Ludwig Wiesengrund-Adorno) Theodor W. Adorno'nun olum yil donumu (6 Agustos 1969)

"Kendi evimizi ev olarak gormemek, orada kendimizi evimizde hissetmemek, ahlakin bir parcasidir. Bugun bireyin kendi mulku karsisinda dustugu zor durumu biraz olsun gosterir bu -hala herhangi bir mulku kalmissa tabii. Oynamak zorunda oldugumuz oyun sudur: Artik ozel mulkiyetin kimseye ait olmadigini, cunku tuketim mallarinin bu kadar bollastigi kosullarda hic kimsenin bunlarin kisitlanmasi ilkesine tutunmaya hakki olmadigini, ama yine de sirf mulkiyet iliskilerinin korce surudurulmesine hizmet eden o bagimlilik ve muhtaclik durumuna dusmemek icin bile kisinin bazi seylere sahip olmak zorunda oldugunu gormek ve dile getirmek. Ama bu paradoksun tezinin varacagi yer yikimdir. Nesneler karsisinda, sonunda insanlara da yonelen sevgisiz bir umursamazlik. Antitez ise, telaffuz edildigi anda, rahatsiz bir vicdanla sahip olduklari seylere tutunmak isteyenlerin ideolojisine donusur. Yanlis yasam, dogru yasanamaz." Minima Moralia

"Es gehört zur Moral, nicht bei sich selber zu Hause zu sein. Darin zeigt sich etwas an von dem schwierigen Verhältnis, in dem der Einzelne zu seinem Eigentum sich befindet, solange er überhaupt noch etwas besitzt. Die Kunst bestünde darin, in Evidenz zu halten und auszudrücken, daß das Privateigentum einem nicht mehr gehört, in dem Sinn, daß die Fülle der Konsumgüter potentiell so groß geworden ist, daß kein Individuum mehr das Recht hat, an das Prinzip ihrer Beschränkung sich zu klammern; daß man aber dennoch Eigentum haben muß, wenn man nicht in jene Abhängigkeit und Not geraten will, die dem blinden Fortbestand des Besitzverhältnisses zugute kommt. Aber die Thesis dieser Paradoxie führt zur Destruktion, einer lieblosen Nichtachtung für die Dinge, die notwendig auch gegen die Menschen sich kehrt, und die Antithesis ist schon in dem Augenblick, in dem man sie ausspricht, eine Ideologie für die, welche mit schlechtem Gewissen das Ihre behalten wollen. Es gibt kein richtiges Leben im falschen."

3. The Beatles, 5. Studyo albumu Help'i 6 Agustos 1965 tarihinde Parlophone etiketiyle piyasaya surdu.

4. BAFTA, Golden Globe ve Akademi Odul adayliklari bulunan, Hint yonetmen, film yapimcisi, yazar ve aktor Manoj Nelliyattu Shyamalan'nin dogum gunu (6 Agustos 1970)

5. Spice Girl grubunun eski uyesi (Geraldine Estelle Horner) Geri Halliwell'in dogum gunu (6 Agustos 1972)

6. Web'in babasi kabul edilen Ingiliz bilim adami Tim Berners-Lee, 6 Agustos 1991 tarihinde ilk web sitesini yayina acti.

7. Harrison Ford, Tommy Lee Jones, Sela Ward’in basrollerini paylastigi Kacak (The Fugitive - Il fuggitivo), 6 Agustos 1993 tarihinde Amerika, Kanada ve Isvec’ye vizyona girdi.

8. Italyan sarki sozu yazarlarinin babasi olarak kabul edilen, yaklasik 230 sarki kaydeden ve 1958 Eurovision Sarki Yarismasi'nda seslendirdigi 'Nel blu di pinto di blu' ile dunya capinda taninan 'Mr. Volare' Domenico Modugno'nun olum yildonumu (6 Agustos 1994)

Bence boyle bir ruya,
    Geri donmez bir daha,
    Ellerimi ve yuzumu boyadim maviye,
    Ve aniden kacirdi beni ruzgar,
    Ve ucmaya basladim, sonsuz gokyuzunde.

Sayfa 4453/7020 İlkİlk ... 345339534353440344434451445244534454445544634503455349535453 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •