Sayfa 5015/7020 İlkİlk ... 401545154915496550055013501450155016501750255065511555156015 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 40,113 - 40,120 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Amerikali hard rock grubu Aerosmith, derleme albumu Big Ones’i 1 Kasim 1994 tarihinde Geffen Records etiketiyle piyasaya surdu.

2. Romeo ve Juliet'in 24.yili (1 Kasim 1996, Amerika ve Kanada)

"Siddetle baslayan hazlar, siddetle son bulurlar. Olumleri olur zaferleri, opusurken yok olan atesle barut gibi. En tatli bal bile tadildikca bikkinlik verir, ayni tat istegi, istahi koreltir. Onun icin, olculu sev ki uzun sursun sevgin. / These violent delights have violent ends, and in there triumph die like fire and powder, which as they kiss, consume. The sweetest honey is loathsome in its own deliciousness. Therefore, love moderately. / Le gioie violente hanno violenta fine, e muoiono nel loro trionfo, come il fuoco e la polvere da sparo, che si consumano al primo bacio. Il più squisito miele diviene stucchevole per la sua stessa dolcezza, e basta assaggiarlo per levarsene la voglia. Perciò ama moderatamente: l'amore che dura fa così."

3. 1998 yilinda En Iyi Film Akademi Odulu alacak olan, James Cameron’in yonettigi, Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’in rol aldigi ve Dunya promiyeri Tokyo Uluslararasi Film Festivali’nde yapilan romantik drama Titanic, 1 Kasim 1997 tarihinde vizyona girdi.

"Sen sicak yataginda yasli bir kadin olarak oleceksin Rose, simdi degil...Bu sekilde degil, beni anliyor musun?"

"Ben bir bilet kazandim, Rose, basima gelen en iyi seydi… bu beni sana getirdi. Bunun icin minnettarim Rose. Minnettarim. / Vincere quel biglietto, Rose, è stata la cosa più bella che mi sia mai capitata, mi ha portato a te. E gli sono grato per questo, Rose. Gliene sono grato."

4. 1968 yilinda Pulitzer Kurgu Odulunu kazanan Amerikali roman ve deneme yazari William Clark Styron’in olum yildonumu (1 Kasim 2006)

“Cokuntu, bir ruh kargasasidir; kisinin benligine-yatistirici aklina- oylesine garip acilarla, kaypak yontemlerle yuklenir ki tanimini yapamazsiniz.”

“Depression is a disorder of mood, and elusive in the way it becomes known to the self -- to the mediating intellect-- as to verge close to being beyond description.”

"Iyi bir kitap size cokca deneyim birakir ve bittiginde yorgun hissettirir, cunku okurken birden fazla hayati yasarsiniz."

“A great book should leave you with many experiences, and slightly exhausted at the end. You live several lives while reading.”

5. Italyan yazar ve sair Alda (Giuseppina Angela) Merini'nin olum yildonumu (1 Kasim 2009)

Seni bekliyorum ve her gun
    Kendimi biraz daha sonduruyorum.
    Senin yuzunu unuttum.
    Bana, umutsuzlugum yokluguna denk mi diye soruyorlar.
    Hayir, daha da fazlasi:
    Benim umutsuzlugum
    Sana nasil hediye edecegimi bilemedigim
    Kadim bir olum hareketi

"Kimi zaman Tanri, asiklari oldurur.Cunku kimsenin, kendisinden fazla sevilmesini istemez."

Baharin yirmibirinde geldim dunyaya
    bilmiyordum deli dogmanin,
    topragi acmanin
    sebep olabilecegini firtinaya.
    Bu yuzden tatli Proserpina
    gorur yagmuru otlarin uzerinde,
    buyuk narin bugday tanelerinde
    ve hep aglar aksamlari
    Bu onun duasi belki de.

"En cok iki sey cilginliga yol acar.... Sevgi ve bunun eksikligi.”

6. The days are brief, old folks of Kanlica
    Remember all the autumns of the past.

Life is too short to love this district only . . .
    I wish summers to last and days to be longer . . .

That rare drink quenched our thirst for years . . .
    Ah! Life is too short for such a joy.

Death is our end, we're not afraid of it,
    But it's hard to be away from the motherland.

Not to return from death's night to this shore
    Is worse than death, this is the heart's desire.

Yahya Kemal Beyatli

7. Saturday Night Live’da dun gece

8. Ayrilik, zaman degil, yol degil.
    Ayrilik, aramizda bir kopru,

L!assenza non è tempo né strada,
    L'assenza è un ponte tra noi.

Siir: Nazim Hikmet

Foto: Luigi Ghirri (Lucerna 1973)

Sayfa 5015/7020 İlkİlk ... 401545154915496550055013501450155016501750255065511555156015 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •