Sayfa 5340/7020 İlkİlk ... 434048405240529053305338533953405341534253505390544058406340 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 42,713 - 42,720 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Modern sanatin onculerinden ve soyut sanatin Turkiye'deki ilk temsilcilerinden (Halikarnas Balikcisi'nin kiz kardesi) Fahrelnissa Zeid’in dogum yildonumu (7 Ocak 1901)

2. Ingiliz ressam John Brett’nin olum yildonumu (7 Ocak 1902)

The Stonebreaker, 1857 – 1858

The Val d'Aosta, 1858

3. Addams Ailesini yaratan Amerikali karilaturist Charles Addams’in dogum yildonumu (7 Ocak 1912)

4. Italyan sair Giorgio Caproni'nin dogum yildonumu (7 Ocak 1912)

Oraya, hic gitmedigim yere
    geri dondum.
    Eskiden nasil degilse simdi de ayni her sey.
    Masada (kareli masa ortusunun
    uzerinde) hic doldurulmamis
    bardagi yine yari
    dolu buldum. Her sey
    asla birakmadigim gibi
    ayni kalmisti.

"Yalnizligin Tanri'ya varmak oldugu durumlar vardir. bir de daha soylu, daha pervasiz bir katlanma sekli: Tanrisiz yalnizlik. Cogumuz icin soluklanamaz. Kati ve renksizdir quartz gibi. Lavtasi gibi siyah ve saydam. Dile gelemez verdigi nese. Olasi her turlu ozgurluge gecittir – hic umut yoktur– . Tanriya inanma (kisir dongu) ozgurlugu dahil. Tanrinin varligi -kesinlikle- yoktur, bilsek bile"

"Vi sono casi in cui accettare la solitudine può significare attingere Dio. Ma v’è una stoica accettazione più nobile ancora: la solitudine senza Dio. Irrespirabile per i più. Dura e incolore come un quarzo. Nera e trasparente come l’ossidiana. L’allegria ch’essa può dare è incredibile. È l’adito – troncata netta ogni speranza – a tutte le libertà possibili. Compresa quella (la serpe che si morde la coda) di credere in Dio, pur sapendo – definitivamente – che Dio non c’è e non esiste."

5. Seytan isimli romani ve filmiyle taninan Amerikali yazar, yonetmen, yapimci ve senarist William Peter Blatty'nin dogum yildonumu (7 Ocak 1928)

"Su zavalli cocugu isgal etmek, hukmetmeye calismak. Aslinda isgali siklikla kucuk seylerde bile goruyorum Damien. Duygusuz, dar kafali kindarlik ve yanlis anlamalarda goruyorum. Arkadaslar arasinda dudaklardan butun acimasizligiyla firlayip yaralar acan keskin kelimelerde goruyorum. Asiklar arasinda. Kocalar ve karilar arasinda. Butun bunlar varken Seytan'in savasimizi yonetmesine ne gerek kalir? Bu savasi biz yonetiyoruz. Kendimiz icin."

“No, I tend to see possession most often in the little things, Damien: in the senseless, petty spites and misunderstandings; the cruel and cutting word that leaps unbidden to the tongue between friends. Between lovers. Between husbands and wives. Enough of these and we have no need of Satan to manage our wars; these we manage for ourselves.”

"Eger dunyadaki tum kotulukler sana bir seytan'in varolabilecegi inancini verebiliyorsa, Chris, dunyadaki tum iyilikler icin de birisini sorumlu tutman gerekmez mi? / But if all of the evil in the world makes you think that there might be a devil, Chris, how do you account for all the good?”

"Catlak, nefes nefese ses sanki cok uzaklardan, dunyanin sinirindaki karanlik ve kapali bir yerden, zamanin otesinde, umudun otesinde , hatta pes etme ve hayal kirikliginin rahatligindan geliyordu. / The cracking, breathy voice seemed to come from afar, from some dark, cloistered space at the edge of the worlds, beyond time, beyond hope, beyond even the comfort of resignation and despair."

6. Italyan ressam Giuseppe Barison’un olum yildonumu (7 Ocak 1931)

Dopo una rissa, XIX secolo

In Venice. Busy Activities on the Fish Market, 19th century

7. Fransiz oyun yazari, ressam, sair, yonetmen ve film yapimcisi Roland Topor’un dogum yildonumu (7 Ocak 1938)

"Bense sunu istedim hep
    Bin dokuz yuz kirklardan bu yana
    Varligim armagan olmasin akbabalara
    Bunun icin hicbir saplantiya kapilmadan
    Hem yazdim, hem de cizdim
    Hem kani hem boku
    Hem de asnayi ve fisneyi"

"Je veux que mon existence
    Soit une suprême offense
    Aux vautours qui s'impatientent
    Depuis les années quarante
    En illustrant sans complexe
    Le sang la merde et le sexe."

Profil Perdu, 1976

8. Sirp asilli Amerikali mucit ve fizikci Nikola Tesla’nin olum yildonumu (7 Ocak 1943)

"Bireyler arasindaki kavgalar, tipki devletlerle milletler arasindakiler gibi, kelimenin en genis anlamiyla, daima yanlis anlasmalardan; bir baskasinin gorus acisini takdir etme kabiliyetsizliginden kaynaklanir. Bu da cehaletten, kendi alanlarinda degil ama karsilikli alanlardaki cehaletlerinden dolayidir. Ihtilaf tehlikesi, her insanda bulunan mucadelecilik ozelliginin baskinligina bagli olarak artiyor. Dogustan gelen bu savascilik temayullerine direnmek icin en iyi yol, baskalarinin faaliyetlerinden yana cehaletin, genel kulturun sistemli bir sekilde arttirilmasi yoluyla defedilmesidir. Bu amaci gozardi etmeden fikir teatisinin ve karsilikli iliskilerin desteklenmesi cok onemlidir."

"Fights between individuals, as well as governments and nations, invariably result from misunderstandings in the broadest interpretation of this term. Misunderstandings are always caused by the inability of appreciating one another's point of view. This again is due to the ignorance of those concerned, not so much in their own, as in their mutual fields. The peril of a clash is aggravated by a more or less predominant sense of combativeness, posed by every human being. To resist this inherent fighting tendency the best way is to dispel ignorance of the doings of others by a systematic spread of general knowledge. With this object in view, it is most important to aid exchange of thought and intercourse."

"Bugunun bilim insanlari matematigi ve deneyleri dallandirdi ve denklem uzerine denklemlere saptilar ve sonunda gerceklikle alakasi olmayan bir yapi olusturdular."

Sayfa 5340/7020 İlkİlk ... 434048405240529053305338533953405341534253505390544058406340 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •