Sayfa 5756/7020 İlkİlk ... 475652565656570657465754575557565757575857665806585662566756 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 46,041 - 46,048 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Yunan politikaci, Albaylar Cuntasi karsiti ve sair Alexandros Panagoulis'in olum yildonumu ( 1 Mayis 1976 )

" ...Yillar sonra disariya ilk cikisim hic olaganustu degildi. Kor oluyor gibi oldum. O beton mezardan disari cikmayali yillar olmustu. Gunesin ne oldugunu unutmustum ve disarida kizgin bir gunes vardi. Gunesi duyumsayinca gozlerimi kapamak zorunda kaldim. Sonra yeniden biraz actim, yalnizca biraz ve yari kapali gozlerle ilerledim. Biraz ilerleyince cevremdeki acik alani fark ettim. acikligin ne oldugunu artik unutmustum. Hucrem bir bucuga uctu ; ve icinde yalnizca iki bucuk adim atabiliyordum ; en fazla uc. Yeniden acikliga cikmak basimi dondurdu. Icimde firil firil donen bir atlikarinca var gibiydi; sendeledim ve az daha dusuyordum. Simdi bile yuz metreden fazla yurursem yoruluyorum, dengem bozuluyor. Dedigim gibi hayir olaganustu olmadi. O guneste o boslukta ilerlemek icin korkunc caba harcadim. Ve birden bire o guneste, o boslukta bir leke gordum. Sonra bu leke bir insan topluluguna donustu. O gruptan bir kararti ayrildi.Ve bana dogru geldi ve yavas yavas o kararti annem oluverdi. Anneme simsiki sarildim... "

" Non è stato nemmeno bello. È stato come accecare. Erano tanti anni che non uscivo da quella tomba di cemento, erano tanti anni che non vedevo lo spazio e il sole. M’ero dimenticato com’è fatto il sole, e fuori c’era un sole fortissimo. Quando me lo son trovato addosso, ho dovuto chiudere gli occhi. Poi li ho riaperti un poco, ma un poco soltanto, e con gli occhi semichiusi sono andato avanti. E andando avanti ho scoperto lo spazio. Non mi ricordavo più com’è fatto lo spazio. La mia cella era lunga un metro e mezzo per tre, camminando potevo fare solo due passi e mezzo. Al massimo tre. Riscoprire lo spazio mi ha dato le vertigini. Me lo sono sentito ruotare intorno come una giostra, e ho barcollato, e sono stato per cadere. Anche ora, del resto, se cammino per più di cento metri, divento stanco e disorientato. No, non è stato bello.Facevo uno sforzo terribile per andare avanti in tutto quel sole tutto, quello spazio. Poi d’un tratto, in tutto quel sole, tutto quello spazio, ho visto una macchia. E la macchia era un gruppo di gente. E da quel gruppo di gente s’è staccata una figura nera. E m’è venuta incontro, e un po’ per volta è diventata mia madre. E dietro mia madre s’è staccata un’altra figura. E anche questa m’è venuta incontro. E io ho abbracciato mia madre. "

2. Ingiliz roman yazari ve sair Sylvia Townsend Warner'in olum yildonumu ( 1 Mayis 1978 )

" Bu yeni yil, Laura'nin ilkbahara dair butun fikirleri degisiyordu. Laura eskiden ilkbaharin kisin bir reddi oldugunu dusunurdu, zorbanin pasli zirhina indirilmis yesil bir mizrakti ilkbahar. Simdiyse ilkbahari bir evladin annesine ya da babasina karsi duydugu sefkate benzetiyordu. Evlat, yasli babanin migferini nazikce cikariyor ve adamin yanagini teselli verircesine oksuyordu. " Lolly Willowes

" This new year was changing her whole conception of spring. She had thought of it as a denial of winter, a green spear that thrust through a tyrant’s rusty armour. Now she saw it as something filial, gently unlacing the helm of the old warrior and comforting its rough cheek. "

3. Ingiliz hard rock grubu Whitesnake, 3. studyo albumu Ready an' Willing'i 1 Mayis 1980'de Mirage/Atlantic ( Kuzey Amerika ), Polydor ( Japonya ) ve United Artists ( Diger ulkeler ) etiketleriyle piyasaya surdu.

4. Kevin Eastman ve Peter Laird yarattiklari Ninja Kaplumbagalar'i ( Teenage Mutant Ninja Turtles ) 1 Mayis 1984'te Mirage Studios araciligiyla yayinladilar.

5. Turk karikaturist, tiyatro ve sinema oyuncusu, gazeteci Altan Erbulak'in olum yildonumu ( 1 Mayis 1988 )

6. Formula 1 Dunya Birinciligini 3 kez kazan Brezilyali otomobil yaris pilotu Ayrton Senna da Silva'nin olum yildonumu (1 Mayis 1994)

" Eger bir kisinin hayalleri yoksa, artik yasamak icin de herhangi bir sebebi kalmamistir. / If a person has no dreams, they no longer have any reason to live. "

" Ben ayricalikliyim. Her zaman cok guzel bir hayatim oldu. Ama hayatta sahip oldugum her sey, adanmislik ve hedeflerime ulasmak icin muazzam bir arzu, buyuk bir kazanma arzusu, bir surucu olarak degil, hayatimda zafer anlamina geliyordu. "

7. Akademi Odullu Russell Crowe'un basrolunu ustlendigi, 5 Akademi, 1 Golden Globe 2 BAFTA Odullu Gladiator, 1 Mayis 2000 tarihinde Los Angeles, California'da gosterime girdi.

" Benim adim Maximus Decimus Meridius, kuzey ordulari kumandani, Roma Tumeni Generali, gercek Imparator'un, Marcus Aurelius'un, sadik yardimcisi, katledilmis oglun babasi, katledilmis kadinin kocasi, ve intikamimi alacagim, bu hayatta ya da digerinde... / My name is Maximus Decimus Meridius, commander of the Armies of the North, General of the Felix Legions, loyal servant to the true Emperor, Marcus Aurelius. Father to a murdered son, husband to a murdered wife. and i will have my vengeance, in this life or the next... / Mi chiamo Massimo Decimo Meridio, comandante dell'esercito del Nord, generale delle legioni Felix, servo leale dell'unico vero imperatore Marco Aurelio. Padre di un figlio assassinato, marito di una moglie uccisa... E avrò la mia vendetta, in questa vita o nell'altra... "

8. Ingiliz heavy metal grubu Black Sabbath, 31 Aralik 1981 - 2 Ocak 1982 tarihleri ​​arasinda uc konserde kaydedilmis Live at Hammersmith Odeon canli bir albumunu 1 Mayis 2007'de Warner Bros. Records etiketiyle piyasaya surdu.

Sayfa 5756/7020 İlkİlk ... 475652565656570657465754575557565757575857665806585662566756 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •