Sayfa 603/7020 İlkİlk ... 10350355359360160260360460561365370311031603 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 4,817 - 4,824 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. 20. yuzyilin en popüler ve etkili muzik sanatcilarindan Amerikali sarkici, aktor ve yapimci Ol' Blue Eyes’in (Frank Sinatra) dogum yildonumu (12 Aralik 1915)

2. Fransiz roman yazari Raymond Radiguet’nin olum yildonumu (12 Aralik 1923)

“Insanin en yalan soyleyemeyecegi anlar, aslinda tam olarak en cok yalan soyledigi ve ozellikle de kendine yalan soylediği anlardir. Bir kadinin yalan soyleyemeyecegi anda olduguna inanmak, bir cimrinin sozde comertligine inanmak anlamina gelir.” Icimizdeki Seytan

“The times at which we can't lie are precisely those when we lie the most, especially to ourselves. To believe a woman 'at a time when she can't lie' is like believing in the feigned generosity of a miser.”

“Ilk opucugun tadi beni, hayatta ilk kez tadilan bir meyve gibi hayal kirikligina ugratmisti. En buyuk hazlari yenilikte degil, aliskanlikta yakalariz. Birkac dakika sonra, yalnizca Marthe'in dudaklarina alismamis, artik vazgecemez hale gelmistim. O ise, o sirada beni bundan sonsuza dek mahrum birakmaktan soz ediyordu.”

“The flavour of that first kiss disappointed me, like fruit you taste for the first time. It's not in new things that we experience the greatest pleasure, but in habit. Within moments, not only had I become accustomed to Marthe's lips, I was unable to live without them. And it was then that she spoke of depriving me of them for ever.”

3. Kirgiz edebiyatci, gazeteci, cevirmen, diplomat ve siyasetci Cengiz Aytmatov’un dogum yil donumu (12 Aralik 1928)

“Simdi nerelerdesiniz, hangi yollarda yuruyorsunuz? Artik bizde, bozkirda, butun Kazakistan'i asan, Altay'lara ve Sibirya'ya kadar ulasan yollar var! Nice cesur insanlar oralarda calisiyor. Siz de mi o ulkelere gittiniz! Cemile'm! O genis bozkirda, hic ardina bakmadan yuruyup gittin! Yoruldun mu, kendine olan inancini yitirdin mi? Oyleyse Danyar'a yaslan. Sana, ask ustune, vatan sevgisi sutune, hayat sutune turkulerini soylesin! Bozkir canlansin ve butun renkleriyle oynamaya baslasin! Git Cemile, git! Hic pisman olma, sen mutlulugu en sarp yollarda yuruyerek buldun! Simdi onlara bakiyor ve Danyar’in sesini isitiyorum. Beni de yola cagiriyor. Demek ki bavulumu alip gitmenin zamani geldi.Ben de bozkira,kendi koyumuze donecegim ve orada yeni renkler arayacagim. Fircayi her vurusumda Danyar’in turkusu cinlasin! Fircayi her vurusumda Cemile’nin yuregi carpsin.”

"Where are you now, what roads are you treading? We have many new roads in the steppe across Kazakhstan, up to the Altai and through Siberia! Many brave people are working there. Perhaps you, too, are there? My Jamila, you left with never a backward glance. Perhaps you are tired, perhaps you have lost faith in yourself? Lean against Daniyar, let him sing you his song of love, of the earth, of life. May the steppe reflect it and blossom in every hue and colour! Keep on, Jamila, never regret what you've done, for you have found your difficult happiness! As I look at them I hear Daniyar's voice. He is calling to me to set out, and that means it is time for me to prepare for the journey. I will cross the steppe to my native village and will find new colours there. May my every brush-stroke resound with Daniyar's song! May my every brush-stroke echo the sound of Jamila's beating heart!”

4. Italyan roman yazari Susanna Tamaro’nun dogum yildonumu (12 Aralik 1957)

“Cok iyi animsiyorum, bir kez babamla ciktigimiz bir gezintide bir calinin yanindan gecerken olup kurumus bir bulbul bulmustum yerde. Korkusuzca elime aldim ve babama gosterdim. ‘Yere koy onu’ diye bagirdi babam. ‘Gormuyor musun, uyuyor.’ Olum ask gibi konusulmamasi gereken bir konuydu.” Susanna Tamaro, Yureginin Goturdugu Yere Git

“Ricordo benissimo che una volta,passeggiando con mio padre vicino a una siepe, avevo trovato un pettirosso stecchito. Senza alcun timore l'avevo preso in mano e glielo avevo mostrato. ‘Mettilo giù’, aveva subito gridato lui, ‘non vedi che dorme?’ La morte, come l'amore, era un argomento che non andava affrontato. “

"Mutluluk neydi?

Rick, dort duvari beyaza boyali bir odada yere oturmus, basini yukari kaldırmis, onu gokyuzunden ayiran demir parmakliklarin otesine bakiyordu. Bu oda onun ini degildi, yerde uzerine uzanacak sicak yapraklar da yoktu. Yere karo taslar yapistirilmisti. Taslar buz tutmus bir golun yuzeyi gibi duz ve soguktu. Rick ciplak olmayi ve camurlarda yuvarlanmayi severdi.

Mutluluk neydi?

Buraya kapatildigindan beri, bir tekerleme gibi bu soruyu yineleyip duruyordu. Mutluluk neydi, mutluluk neydi, mutluluk neydi?
    Cok zaman once, onu evlat edinen annesi Guendy'ye sormustu bunu." Susanna Tamaro, Buyulu Cember / Il Cerchio Magico

Che cos’era la felicità?

Rick stava seduto sul pavimento di una stanza tutta bianca e guardava in alto, al di là delle sbarre che lo separavano dal cielo. Quella stanza non era la sua tana, non c’erano le foglie calde su cui sdraiarsi. C’era un pavimento di piastrelle. Erano lisce e fredde come la superficie del lago ghiacciato. Rick amava stare nudo e rotolarsi nel fango.
    Che cos’era la felicità?

Da quando stava chiuso là dentro se lo ripeteva come un ritornello.Cos’era la felicità, cos’era la felicità, cos’era la felicità?

5. Amerikali aktor Josh Brolin’in dogum gunu (12 Aralik 1968)

6. Dustin Hoffman, Tom Cruise ve Valeria Golino’nun rol aldigi Yagmur Adam (Rain Man) 12 Aralik 1988’de New York City, New York’da gosterime girdi.

7. Amerikali roman, kisa oyku, senaryo ve oyun yazari Joseph Heller’in olum yil donumu (12 Aralik 1999)

"Bir insan sebze gibi yasayamaz."

"Nedenmis?"

Binbasi Danby'nin gozlerine uzak, sicak bir bakis geldi. "Sebze gibi yasamak hos olurdu," diye kabullendi ozlemle.
    "Pis bir sey olurdu," diye yanit verdi Yossarian.

"Hayir, butun kuskulardan ve baskilardan uzak yasamak cok hos olmali," diye israr etti Binbasi Danby. "Ben sebze gibi yasamak ve hicbir onemli karar vermemek isterdim sanirim."

"Ne tur bir sebze, Danby?"

"Hiyar ya da havuc gibi."

"Ne tur bir hiyar? Iyi bir hiyar mi, kotu bir hiyar mi?"

"Ah, iyi bir hiyar gibi, elbette."

"Seni hayatinin zirvesindeyken koparirlar, dograyip salata yaparlardi."

Binbasi Danby'nin yuzu asildi. "O zaman kotu bir hiyar gibi."

"Seni curumeye birakirlardi ve iyi hiyarlarin buyumesine yardimci olman icin kullanirlardi."

"O zaman sebze gibi yasamak istemezdim, sanirim," dedi Binbasi Danby, huzunlu bir teslimiyetle gulumseyerek.

"A person can't live like a vegetable."

"Why not?"

“A distant warm look entered Major Danby's eyes. "It must be nice to live like a vegetable," he conceded wistfully.

"It's lousy," answered Yossarian.

"No, it must be very pleasant to be free from all this doubt and pressure," insisted Major Danby. "I think I'd like to live like a vegetable and make no important decisions."

"What kind of vegetable, Danby?"

"A cucumber or a carrot."

"What kind of a cucumber? A good one or a bad one?"

"Oh, a good one, of course."

"They'd cut you off in your prime and slice you up for a salad."

Major Danby's face fell. "A poor one, then."

"They'd let you rot and use you for fertilizer to help the good ones grow."

"I guess I don't want to live like a vegetable, then," said Major Danby with a smile of sad resignation.”

8. Amerikali aktris Winona Ryder, 12 Aralik 2001’de Beverly Hills Saks Fifth Avenue’deki bir dukandan 4700 dolarlik giysi calarken yakalandi ve tutklandi. Daha sonra 20.000 dolar kefaletle serbest birakildi.

Sayfa 603/7020 İlkİlk ... 10350355359360160260360460561365370311031603 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •