Sayfa 6118/7020 İlkİlk ... 51185618601860686108611661176118611961206128616862186618 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 48,937 - 48,944 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. 3 Golden Globe, 1 Emmy odulu sahibi ve 8 Akademi Odulu adayligi bulunan Irlandali aktor Peter O'Toole'un dogum yildonumu ( 2 Agustos 1932 )

2. Adolf Hitler, 2 Agustos 1934'de Almanya'nin Führer'i haline geldi. Totaliter rejim sureci basladi.

3. Amerikali film yonetmeni, film yapimcisi ve senarist ( Wesley Earl ) Wes Craven'in dogum yildonumu ( 2 Agustos 1939 )

4. Sili asilli Amerikali yazar Isabel Allende Llona'nin dogum gunu ( 2 Agustos 1942 )

" Bu oyku , birbirlerini amansizca seven, boylece siradan bir varolustan kendilerini sakinan bir kadinla bir erkegin oykusudur. Bu oykuyu zaman asimina karsi koyarak bellegimde gizledim, simdi artik bu yerin issiz gecelerinde size anlatabilirim. Bunu onlar ve otekiler icin yapacagim. Cunku onlar bana yasamlarini emanet ettiler ve soyle dediler 'Al, yaz , yoksa ruzgar onu silip yok edecek ' '' Asktan ve Golgeden

" Ésta es la historia de una mujer y un hombre que se amaron en plenitud, salvándose así de una existencia vulgar. La he llevado a la memoria cuidándola para que el tiempo no la desgaste y es solo ahora, en las noches calladas de este lugar, cuando puedo finalmente contarla. Lo haré por ellos y por otros que me confiaron sus vidas diciendo: toma, escribe, para que no lo borre el viento. "

“ Benim adim Maya Vidal, on dokuz yasimdayim, cinsiyetim kiz, bekarim, sevgilim yok, ama firsat cikmadigindan, yoksa kili kirk yardigimdan degil, California'da Berkeley'de dogdum, Amerikan pasaportum var, su anda gecici olarak dunyanin guneyindeki bir adada siginmaciyim. Bana Maya adini koymuslar cunku Hindistan Nineme pek cekici gelir, annemle babamin da, onlerinde dusunecek dokuz aylari olmasina karsin, akillarina baska bir isim gelmemis. Hindu dilinde maya "buyu, hayal, dus" anlamlarina geliyormus. Benim kisiligimle hic ilgisi olmayan seyler. Atilla olsaydi daha uygun olurdu, cunku ayagimi bastigim yerde ot bitmez. ” Maya'nin Gunlugu

“ Soy Maya Vidal, diecinueve años, sexo femenino, soltera, sin un enamorado, por falta de oportunidades y no por quisquillosa, nacida en Berkeley, California, pasaporte estadounidense, temporalmente refugiada en una isla al sur del mundo. Me pusieron Maya porque a mi Nini le atrae la India y a mis padres no se les ocurrió otro nombre, aunque tuvieron nueve meses para pensarlo. En hindi, maya significa hechizo, ilusión, sueño, nada que ver con mi carácter. Atila me calzaría mejor, porque donde pongo el pie no sale más pasto. ”

5. Ingiliz roman, kisa oyku yazari ve University of East Anglia'nin eski rektoru Dame Rose Tremain'in dogum gunu ( 2 Agustos 1943 )

“ Duzen. Ruhumuzun ozundedir, varlik nedenimizdir o. Plato'nun Kutsal Uyum'unda anlatilan, her insanin icinde bulunan kaosu susturacak bir duzen. Ve yalnizca muzik, bizi duzene bu kadar yakinlastirabilir. Kendi dogasindaki carpikligi asla anlayamamis bir kisi bile yuce bir muzikte, tum cabalarinin harikulade bir dinginlik icinde kucaklandigini anlayabilir ve huzurlu olur. Dogru degil mi ? ” Muzik ve Sessizlik

" Order. That is what we long for, in our innermost souls An order that mirrors Plato's Celestial Harmonies: a corrective to the silent chaos that inhabits every human breast. And music comes nearest to restoring this to us. Even to a man who has not understood the nature of his own dilemma: in sublime music, he will discover that his strivings may be subsumed beneath a wondrous calm and he will feel at peace. Is that not true ? "

" Yasamin sana ustun geldigi zamanlarda kaderinle savasmaya cabalama. Kendi zayifliklarinla savas. / When you find yourself at odds with life, strive not to fight with fortune but fight instead with your own weaknesses. "

" Umut garip bir aliskanliktir. Bir tur uyusturucudur. Biraktigimiza dair yeminler ederiz, ama o da ne ? Bir gun gelir yine kolesi oluruz. / Hope is a strange commodity. It is an opiate. We swear we have relinquished it and, lo, here comes a day when, all unannounced, our enslavement to it returns. ”

“ Zaten bir sey gecmiste kaldigi zaman, onu simdiki anin gercekliginde bir fanteziden, bir iluzyondan farkli kilan sey nedir ki ? Bir zamanlar yasanmis olsa da artik anilar disinda var olamaz. / For what, when a thing is past, differentiates it, in the reality of the present, from an illusion or fantasy? It had existence, but has none now except in memory. ”

“ Nasil oluyor da, dedi kendi kendine, insan ruhu bu kadar kesin seylere muhtac kaliyor ve bu kadar hizli mutlu oluyor veya kederle dolup tasiyor ? Keklik de kaybettigi esi icin aci cekiyor mu ? Kurt da insanin anlayacagi bir aci ile suruden ayrilmak isteyebiliyor mu ? / How is it, he asks himself, that the human soul is prey to such absolute and is so quickly made glad or filled with misery ? Does the partridge mourn his lost mate ? Does the wolf cast out from the pack feel sorrow of the kind that a man would recognise ? ”

6. On dokuzuncu ve yirminci yuzyilin onemli bestecilerinin arasinda bulunan Italyan Pietro Mascagni'nin olum yildonumu ( 2 Agustos 1945 )

7. Frank Sinatra, 9.studyo albumu Swing Easy'i 2 Agustos 1954'de Capitol etiketiyle piyasaya surdu.

8. Amerikali modern sair Wallace Stevens'in olum yildonumu ( 2 Agustos 1955 )

Cagir buyuk purolari sarani,
    O iri kiyimi, ve emret ona
    Isterik kaymaklari cirpsin mutfak kaplarinda.
    Oyalansinlar giymeye aliskin olduklari
    Boylesi giysilerde hizmetci kizlar, oglanlar da
    Getirsin cicekleri gecen ayin mecmualarinda.
    Gorunen bitisin kendisi ola.
    Yegane sultan, sultan dondurma.

Al cam komodinden sifoniyeri,
    Noksandir uc cam yumrusu, ki
    Carsaf ustune islemisti bir zaman kumrulari
    Ve ort onunla o kadinin simasini.
    O nasirli ayaklari pirtlarsa disari, ne denli
    Soguk ve suskun oldugunun delili.
    Lamba taksin takistirsin isigini.
    Yegane sultan, dondurma sultani

Bilemiyorum neyi secmeli
    cekim eklerinin inceligi ya da
    ustu kapali sozlerin guzelligi
    karakus fisildiyor:
    ya da sadece artlarindan geleni.

Sayfa 6118/7020 İlkİlk ... 51185618601860686108611661176118611961206128616862186618 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •