Sayfa 6918/7020 İlkİlk ... 5918641868186868690869166917691869196920692869687018 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 55,337 - 55,344 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1.  Alıntı Originally Posted by Dore Yazıyı Oku
    Çikolatalı gofretimi ve sıcacık çayımı alıp geldim Saklı Cennetime

Sn Terraluna hoşgeldiniz bir kez daha
    Sevgili Dore,

Hosgeldiniz, safalar getirdiniz

Ben burlarda olmadigim zamanlarda da her zaman ugrayiniz lutfen.

2. Orta Cagin en buyuk seyyahi ve ( Rıhlet-u Ibn Battuta ) Ibn Battuta Seyahatnamesi’nin Fasli yazari Ibn Battuta’nin dogum yildonumu ( 24 Subat 1304 )

“ Ne arkadasliginda nese duyabilecegim bir yol arkadasim ne de katılabilecegim bir kervan olmadan, icimdeki baskin bir insiyak ve bu sanli mabetleri ziyaret etmek icin uzun zamandir icimde tuttugum bir arzu tarafindan tek basima yola ciktim. Bu yuzden disi ve erkek dostlarimi birakmaya karar verdim ve kuslarin yuvalarini terk etmesi gibi evimi terk ettim. Ailem henuz hayatin baglarinda oldugundan, onlardan ayrilmak bana cok agir geldi ve bu ayriliktan hem onlar hem de ben mustarip olduk. O zamanlar yirmi iki yasindaydim. “

“ Partii solo, senza un amico che mi allietasse con la sua compagnia e senza far parte di una carovana, ma ero spinto da uno spirito risoluto e sottacevo in cuore lo struggente desiderio di visitare quei Nobili Santuari. Così mi decisi ad abbandonare coloro che – donne e uomini – amavo e lasciai il mio paese siccome un uccello s'invola dal nido. I miei genitori erano ancora in vita e soffrii molto a separarmene: sia io che loro ne provammo una gran pena. Avevo, allora ventidue anni. “

“ Rum diyari diye bilinen bu ulke, dunyanin belki en guzel memleketi! Allah Teala guzellikleri obur ulkelere ayri ayri dagitirken burada hepsini bir araya toplamis! Dunyanin en guzel insanlari, en temiz kiyafetli halki burada yasar ve en leziz yemekler de burada piser. Allah Teala’nin yarattigi kullar icinde en sefkatli olanlar buranin halkidir. Bu yuzden soyle denilir: ‘ Bolluk ve bereket Sam diyarinda, sevgi ve merhamet ise Rum'da! ’ “

“ This country called ‘Bilad-i Rum’ is the most beautiful country in the world. While God divides his beauty among the other nations separately, hebrought all of them together. Here, the most beautiful people in the world, the cleanest dressedpeople live and the most delicious dishes are cooked. These are the most compassionate amongthe creatures of God, for this reason ‘ Abundance, abundance in Damascus ( Syria ) ; Andcompassion is in 'Rum ( Anatolia ) ' ”

“ Sonra Sermin sehrine yoneldim. Her yani bahce buranin ve agaclarinin cogu zeytin. Burada zeytinden kalip kalip sabun imal edilir; Misir'a, Sam'a gonderilir. Sadece el yikamak icin uretilmis kokulu, kirmizi ve sari sabunlar vardir. Sehrin ismiyle anilan sahane, pamuklu kumaslar dokunur. Buranin ahalisi de sovmekten geri durmaz, Cennet'le mujdelenmis on sahabiye; hatta on lafzini asla agza almayip, kumas ve diger mallarini carsiıda satarken on kelimesini kullanmak gerekirse ‘dokuz ve bir’ derler! Bir gun oradan gecen bir Turk, yerel saticinin ‘dokuz ve bir’ diye bagirdigini isitince dayanamamis, adamin basina topuzu indirip ‘topuz ile on de hele!’ demistir. “

“ We traveled from there to the town of Sermin, a pretty place with a great quantity of orchards, their principal tree being the olive. Brick soap is manufactured there and exported to Cairo and Damascus; they manufacture also perfumed soap for washing the hands and this they dye with red and yellow. At Sarmin too are manufactured fine cotton facbrics which are known by its name. Its population are revilers who hate the ‘Ten’ and - an extraordinary thing never mention the word ‘ten’. When their brokers are selling goods by auction in their bazaars and come to ten they say ‘nine and one’. One day a Turk happened to be there and hearing the broker cry ‘nine and one’ he laid his club about his head saying, ‘say ten’ where upon quoth he ‘ten for the sake of the club ’. “

3.  Alıntı Originally Posted by Terraluna Yazıyı Oku
    Alman sair, oyun yazari ve tiyatro yonetmeni ( Eugen ) Berthold ( Friedrich ) Brecht’in Sezuan'in Iyi Insani ( Der gute Mensch von Sezuan - The Good Person of Szechwan - L'anima buona di Sezuan ) oyunu ilk kez 4 Subat 1943’de Zurich Schauspielhaus’da sahnelendi.

Ey mutsuzlar! Kardeslerinizi bogazliyorlar, goz yumuyorsunuz.
    Cigliklar duyuluyor, ama siz susuyorsunuz.
    Aramizda dolasip kurbanini seciyor zorbanin teki,
    Sessiz kalirsak bize dokunmaz diyorsunuz.
    Bok yiyorsunuz! Ne tuhaf yer burasi, sizler nasil insanlarsiniz!
    Haksizlik varsa bir yerde eger ayaklanmali insan.
    Ayaklanma olmuyorsa batsin o sehir yerin dibine.
    Yansin bitsin, kul olsun karanliklar basmadan!

Haksızlık karşısında susmak, kaçınılmaz bir şekilde herkesi yokuluşa götürür.. Kimse sessiz kalarak kurtulduğunu sanmasın..
    Şeker Dünyam

4. Italyan Ronesans soylusu ve filozof Giovanni Pico della Mirandola’nin dogum yildonumu (24 Subat 1463)

“ Gizemin belirttigi gibi, saf olmayanin saf olana dokunmasi kutsala saygisizliktir. ”

“ Secondo i misteri, è vietato che chi è impuro tocchi ciò che è puro. / As the mysteries put it, it is sacrilegious for the impure to touch that which is pure. “

“ Ey Adem!

Biz sana ne hazir bir yuz ne de ozgun, dogustan gelen bir ozellik verdik, ta ki kendi yerini, bicimini, yeteneklerini kendin secesin, onlari kendi yargin, kendi kararin ile edinebilesin. Butun oteki yaratiklarin dogasi bizim koydugumuz yasalarla belirlenip sinirlanmistir. Oysa senin onunde boyle sinirlamalar yok, kendi yuzunun cizgilerini sana koruma gorevini verdigimiz ozgur isteginle cizebilirsin. Seni dunyanin tam ortasina koyduk, baktigin yerden dunyadaki her seyi daha kolay gorebilesin diye. Seni ne yersel ne goksel, ne olumlu ne olumsuz olarak yarattik; ozgur, olagandisi bir yontucu gibi kendini, kendi seciminle bicimleyebilesin diye. Asagiya, yasamin kaba bicimlerine inmek de tanrisal yasam surenlerin duzenine cikmak da senin elinde.”

“ O Adamo!

Né una sede determinata né un proprio volto né alcun privilegio che fosse esclusivamente tuo, affinché quella sede, quel volto, quei privilegi che tu desidererai, tutto tu possa avere e conservare secondo il tuo desiderio e il tuo consiglio. La natura determinata per gli altri è chiusa entro leggi da me prescritte. Tu, invece, te le fisserai senza essere impedito da nessun limite, secondo il tuo arbitrio al quale ti ho consegnato. Ti ho posto nel mezzo del mondo perché di là tu possa più agevolmente abbracciare con lo sguardo tutto ciò che c’è nel mondo. Non ti ho fatto né celeste né terreno né mortale né immortale affinché, quasi di te stesso arbitro e sommo artefice, tu possa scolpirti nella forma che avrai preferito. Tu potrai degenerare nelle cose inferiori proprie dei bruti, potrai rigenerarti secondo la volontà del tuo animo nelle cose che sono divine. ”

5.  Alıntı Originally Posted by Terraluna Yazıyı Oku
    Sevgili Dore,

Hosgeldiniz, safalar getirdiniz

Ben burlarda olmadigim zamanlarda da her zaman ugrayiniz lutfen.
    Aaa gelmişsiniz

Evet doğru diyorsunuz okumalıyım her zaman..
    Şeker Dünyam

6. Roma freskleriyle unlu Italyan ressam ( Cherubino Alberti ) Borghegiano’nun dogum yildonumu ( 24 Subat 1553 )

Giove bacia Ganimede, XVII secolo

7. Librettosu Yunan mitolojisinde bulunan Evridiki ve Orfe mitolojik oykusunden esinlerek, sair Alessandro Striggio tarafindan yazilan, Claudio Monteverdi'nin Orfeo lirik opreasi ilk kez 24 Subat 1607'de Italya, Mantova Palazzo Ducale'de sahnelendi.

8. 6912 de kaldım sonra devm edicem

Bugünlük bu kadar.. Siz yazın Sn Terraluna.. Yine görüşürüz..

Sevgiler..
    Şeker Dünyam

Sayfa 6918/7020 İlkİlk ... 5918641868186868690869166917691869196920692869687018 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •