Sayfa 7004/7020 İlkİlk ... 60046504690469546994700270037004700570067014 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 56,025 - 56,032 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Ispanyol ressam José María Casado del Alisal'in dogum yildonumu ( 24 Mart 1832 )

Últimos momentos de Fernando IV el Emplazado, 1860 ( Palacio del Senado de España)

La Rendición de Bailén, 1864 ( Museo del Prado )

2. Ingiliz sair, desinator, roman ve sanat yazari, ressam ve Arts and Crafts hareketi'nin babasi William Morris'in dogum yildonumu ( 24 Mart 1834 )

“ Icimdeki bunalim duygularini hicbir sekilde uzerimden atabilmis degildim ve nerelere gitsem gittigim yerlerin pek bilincinde olmuyordum; bu durumda Thames nehrinin bana bildik olan yuzunu gordugum zaman bile, kafamin bu kadar karisik olmasi da saslacak bir sey degildi. “ HiCbir Yerden Haberler

“ I had by no means shaken off the feeling of oppression, and wherever I might have been should scarce have been quite conscious of the place; so it was no wonder that I felt rather puzzled in despite of the familiar face of the Thames. “

" Hicbir is yapmayan zengin insanlar sinifina gelirsek, hicbir sey uretmemelerine ragmen cok fazla tuketim yaptiklarini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle de acik bir sekilde calisan insanlarin zararina, tipki yoksullara bakildigi gibi, onlara bakilmaktadir ve toplulugun uzerinde sadece bir yukturler. " Faydali Isler Faydasiz Ugraslar

" For first, as to the class of rich people doing no work, weall know that they consume a great deal while theyproduce nothing. Therefore, clearly, they have to be keptat the expense of those who do work, just as paupershave, and are a mere burden on the community. "

" Insanlar savasirlar ve savasi kaybederler ve yenildikleri halde ugrunda savastiklari sey gerceklesir ve gerceklestiginde istedikleri seyin bu olmadigi anlasilir ve baska insanlar onlarin istedikleri sey icin baska bir ad altinda savasmak zorundadirlar. "

3. Guney Afrikali yazar, savas karsiti ve entelektuel Olive Schreiner'in dogum yildonumu ( 24 Mart 1855 )

“ Gocebe kadin ilerler. Ozgurlukler ulkesini arar. ' Oraya nasil ulasacagim ? ' diye sorar. Mantigi cevap verir: 'Yalnizca ama yalnizca tek bir yol var. Iscilik sahilinden iner, acinin sularindan gecersin. Baska yolu yok.' Kadin gecmiste tutunduklarini birakarak feryat eder: ' Kimselerin ulasamadigi bu uzak ulkeye ne diye varayim ? Yalnizim, yapayalnizim.' ”

“ The woman wanderer goes forth to seek the Land of Freedom. ' How am I to get there ? ' Reason answers: 'here is one way, and one only. Down the banks of Labour, through the water of suffering. There is no other.' The woman cries out: ' For what do I go to this far land which no one has ever reached ? Oh, I am alone! I am utterly alone! ' ”

4. Turk neyzen ve sair ( Tevfik Kolayli ) Neyzen Tevfik'in dogum yildonumu ( 24 Mart 1879 )

Izdirabin sonu yok sanma, bu alem de gecer,
    Omr-i fani gibidir; gun de gecer, dem de gecer,
    Gam karar eyliyemez hande-i hurrem de gecer,
    Devr-i sadi de gecer, gussa-i matem de gecer,
    Gece gunduz yok olur, an-i demadem de gecer.

Bu tecelli-i hayat ask ile buktu belimi,
    Cagliyan goz yasi mı, yoksa bu hicran seli mi ?
    Inleyen saz-i kazanin acaba bam teli mi ?
    Cevrilen dest-i kaderle bu suurun fi'limi,
    Ney susar, mey dokulur, gulgule-i Cem de gecer

Don't think this suffer is endless, this world also passes
    Like the mortal one, the day passes, the moment also passes
    The happiness of the one who cannot feel sorrow also passes
    The age of the happiness also passes, the grief of the mourning also passes
    The day and night disappear, the man of the moment also passes

This manifestation of life has bended me with love
    Are these gurgling teardrops or the flood of blues ?
    Is this howling sound of the instrument of life belongs to the lowest note ?
    Are these the deeds of all kinds which surrounded by destiny ?
    Reed gets silent, drink spills over, the sound of the Solomon also passes

5. Amerikali yazar, sair ve egitimci Henry Wadsworth Longfellow'un olum yildonumu ( 24 Mart 1882 )

Hesperus yelkenli bir gemiydi
    zangirdayan okyanusta yol alan
    kaptani guverteye kizini koymustu
    ikisi de bir kadere mecbur olmustu

egil bak gozlerine; mavi keten cicegini gormek icin bak
    yanaginda sokecekmis kizilca safak
    oydu mayista hic gelmeyecek yaz
    ve alic tomurcuklari gibiydi, beyaz

simdi dumenin ardinda duruyor kaptan
    agzinda piposuyla bekleyen golge
    fark etmisti rotasinin saptigi bu bolge
    batida is ve sis, doguda pus, duman

gecenlerde haber vermisti
    Ispanyola’dan gelen yasli denizci
    gemisini limana cekmis
    bir kasirga cikacagindan soz etmisti

“su ay, dun geceki haleli,
    simdi neden ortalikta yok” dedi
    piposunu tutturdu kaptan
    aci bir ifadeyle gulumsedi

ruzgar daha soguk, daha sesli ufurdu
    kuzeydogudan o korkunc ugultuyla
    gelmisti kar, okyanusa dustu
    dev dalgalar kopurerek usustu

firtina var gucuyle davranmisti
    tekne karsi koymaya calisirken
    titreyerek durdu korkmus bir at misali
    sicradi palamari uzunlugunca

“buraya gel, buraya gel kucugum
    ne olur sakin korkma
    ustesinden gelip atlatacagiz
    yenemeyecek bizi bu firtina

paltosuyla sarmalayarak kizini
    aci ruzgardan korumaya calisti
    kirik diregin kesip halatini
    onu pruvaya baglamisti

“babacigim can sesi duyuyorum
    soyle bana bu ne olabilir ?
    ancak bir sis cani kayaliklardan
    bizi okyanusa yonlendirebilir”

“babacigim duyuyorum top seslerini
    soyle peki bu ne olabilir ?
    böyle havada butun tekneler
    dalgalar icinde kaybolabilir”

“ve parildayan bir sey goruyorum
    babacigim bir sey soyle”
    ama cevap veremezdi babasi artik
    kaskati bir cesetti o, ne yazik

dumene dolanmis olu bir adam
    goklere bakiyor gibiydi simdi
    fenerin isigi aydinlatiyordu
    o donuk ve karli gozlerini

kiz ellerini birlestirdi, dua etti
    belki de tekneden kurtulabilirdi
    Mesih’i animsadı dalgalarin duruldugu
    Taberiye golunde

karla karisik kapkaranligin
    ve kasvetin icinde kaybolan tekne
    yelkenleriyle carsafli bir hayalet gibi
    Norman’s Woe’ya suuklenmisti

firtina giderek azaldiginda
    tahtini ugultuya biraktiginda
    sesler sustu, dalgalarin
    kayaliklari dovdugu duyuldu

dalgalar bukuluyor, bir yay ciziyor
    korkunc enkazi surukluyordu
    iclerinden bir dev guverteyi aldi goturdu
    murettebati sulara supurdu

kizcagiz da vurdu, vurdugu yere o bembeyaz
    taraklanmis yun gibi yumusak dalgalarin
    ama zalimdi, boynuzu gibi sivri kayalar
    o kizgin bogalarin

takir tukur oten tabutuyla, buzlu bir kefen
    birkac tahta kalmisti guverteden
    boyle bir sekilde kutsanip batti
    kukredi dev dalgalar kahkaha atti

safak soktugunde sahil boyunda
    bir balikci kahrolup cok uzulmustu
    suruklenen direge simsiki bagli
    cunku bir peri kiziniı gormustu

govdesini dondurmustu soguk okyanus
    guzel gozleri tuzla buz
    tutup kahverengi sacindan
    dalgalarin oksadigi yosunlar gibi

Herperus’un aci hikayesi iste bu
    o firtina, kar, dev dalgalar ve su
    Ulu Tanrim bizim gibi aciz kullarini
    felaketten uzak tut, kederden koru.

6. Ingiliz gazeteci ve hiciv ustasi Malcolm Muggeridge’in dogum yildonumu ( 24 Mart 1903 )

“ Son gunlerde, arada bir yaptigim gibi geriye donup yasantima baktigimda beni en cok sarsan, bir zamanlar bana cok onemli ve cazip gelen seylerin simdi bos ve sacma gorunmesi oluyor. Ornegin, her turlu aldatici kisvesi icinde basarilar; taninmak ve ovulmek; para kazanmak, ya da kadinlari bastan cikarmak, ya da yolculuga cikmak, dunyanin bir orasina, bir burasina, seytan gibi bir asagi bir yukari gidip gelmek, gosteris Dunyasi’nin sundugu seyleri aciklamak ve yasamak gibi apacik zevkler. Geriye baktigimda, butun bu kendini tatmin denemeleri, Pascal’in 'topragi yalamak' dedigi turden, salt fantezi gibi gorunuyor. “

“ When I look back on my life nowadays, which I sometimes do, what strikes me most forcibly about it is that what seemed at the time most significant and seductive, seems now most futile and absurd. For instance, success in all of its various guises; being known and being praised; ostensible pleasures, like acquiring money or seducing women, or traveling, going to and fro in the world and up and down in it like Satan, exploring and experiencing whatever Vanity Fair has to offer. In retrospect all these exercises in self-gratification seem pure fantasy, what Pascal called “licking the earth. “

7. Dunyanin Merkezine Yolculuk ( 1864 ), Denizler Altinda Yirmi Bin Fersah ( 1870 ) ve Seksen Gunde Devr-i Alem'in ( 1873 ) Fransiz yazari ve gezgin Jules Gabriel Verne'nin olum yildonumu ( 24 Mart 1905 )

" Deniz her seydir! Yerkurenin onda yedisini kaplar. Havasi saf ve sagliklidir. Insanin hicbir zaman yalniz kalmadigi bir coldur burasi, yalniz degildir cunku yasamin yani basinda kipirandigini hisseder. Deniz, olaganustu ve sasirtici bir yasamin ileticisinden, hareket ve asktan baska bir sey degildir; yasayan sonsuzluktur. "

" Il mare è tutto: non per nulla copre i sette decimi del globo. Ha un'aria pura e sana, è il deserto immenso dove l'uomo non è mai solo, perché sente la vita fremergli accanto. Il mare è il veicolo di un'esistenza soprannaturale e prodigiosa, è movimento ed amore, è l'infinito vivente. "

" Bir Cin atasozu soyle der: 'Kiliclar pas tutup beller parladigi zaman, hapishaneler bosalip tavanaralari doldugu zaman, mahkeme avlularini otlar buruyup dindarlar tapinak basamaklarini asindirdigi zaman, hekimler yayan giderken, firincilar at bindikleri zaman, imparatorluk iyi yonetiliyor demektir.' " Cin'de Bir Cinli'nin Basina Gelenler

" Un proverbe chinois dit: ´Quand les sabres sont rouillés et les bêches luisantes, Quand les prisons sont vides et les greniers pleins, Quand les degrés des temples sont usés par les pas des fidèles et les cours de tribunaux couvertes d’herbe, Quand les médecins vont pied et les boulangers à cheval, L'Empire est bien gouverné.' "

" Bu konuda haklisiniz. Fransiz misiniz ? "

" Evet, Parisli. "

" Oyleyse saklabanlik yapmayi iyi bilirsiniz ? "

" Aslinda, " diye cevap verdi bu sozleri milliyetine hakaret olarak algilayan Passepartout, " Biz Fransizlar da en az siz Amerikalilar kadar iyi saklabanlik yapariz! "

" Vrai, cela.Vous êtes un Francais, vous ? "

" Oui, un Parisien de Paris. "

" Alors, vous devez savoir faire des grimaces ? "

" Ma foi, " répondit Passepartout, vexé de voir sa nationalité provoquer cette demande, "nous autres Français, nous savons faire des grimaces, c'est vrai, mais pas mieux que les Américains! "

8. Irlandali oyun yazari, sair John Millington Synge’in olum yildonumu ( 24 Mart 1909 )

“ On bir uzun gundur dunyayi dolastim, kah kuzeyimde kah guneyimde, buyugunden de gectim hendeklerin kucugunden de, gozumun alabildigine tasli tarlalar gordum ucsuz bucaksiz, yer yer batakliklar, kirlar; senden daha cevik kizlar gordum oralarda ve erkeklerle kiristiran kadinlar; ama sana benzeyen birini, sen gibisini gormedim. ”

“ I’ve seen none the like of you the eleven long days I am walking the world, looking over a low ditch or a high ditch on my north or my south, into stony scattered fields, or scribes of bog, where you’d see young, limber girls, and fine prancing women making laughter with the men. ”

“ Oralarda guzun acan gunesler gibi guler yuzlu ve neseli olurdum. Biryana oturur, kuzeyden gunesin cekildigini, kume kume sislerin dagildigini seyrederdim. Derken bir tavsan sesi isittim mi katirtirnaklarinin arasindan dortnala kosar, pesine duserdim. Sonra canim istedigi kadar avlaninca yuruye yuruye eve donerdim. ”

“ I’d be as happy as the sunshine of St. Martin’s Day, watching the light passing the north or the patches of fog, till I’d hear a rabbit starting to screech and I’d go running in the furze. Then when I’d my full share I’d come walking down where you’d see the ducks and geese stretched sleeping on the highway of the road. ”

“ ‘ Ceviri, ’ dedi, ‘ siirin sozcukleriyle birlikte muzigini de vermiyorsa bes para etmez. ’ ”

Sayfa 7004/7020 İlkİlk ... 60046504690469546994700270037004700570067014 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •