Sayfa 951/7020 İlkİlk ... 4518519019419499509519529539611001105114511951 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 7,601 - 7,608 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. 19. Yuzyilin en onemli Fransiz sairlerinden Charles-Pierre Baudelaire'in dogum yildonumu (9 Nisan 1821)

"Uc gun ekmeksiz yasayabilirsiniz, ama siirsiz asla."

"Soyle bana, kalbin ucar mi bazen?"

"Kutsal sehvet, yuregimde yanan kor! Solurum gogsunun hickirigini,ve bilirim, doktugun gözyaslari,o inciler seni aydinlatiyor!"

2. Ingiliz sair ve ressam Dante Gabriel Rossetti'nin olum yildonumu (9 Nisan 1882)

L'adolescenza di Maria Vergine (The Girlhood of Mary Virgin, 1849)

La Vedova Romana (The Roman Widow, 1874)

3. Ingiliz sair, deneme yazari ve romanci Edward Thomas'in olum yildonumu (9 Nisan 1917)

Gelmis olsaydin
    Gelmis olsaydin
    Gururlu olmasaydin
    Guneş batmada
    Icimde bir kusku
    Sevgilim gelecek misin?

Eger geleceksen
    Cabuk gel
    Baykuslar otmede
    Gece geliyor
    Binelim atlarimiza
    Sevgilim, guzelim,gel.

Would you have come?
    Would you have come
    Without scorning,
    Had it been
    Still morning?
    Beloved, would you have come?

If you come
    Haste and come.
    Owls have cried;
    It grows dark
    To ride.
    Beloved, beautiful, come.

4. Amerikali oyun yazari Eugene O'Neill’in Lazarus Guldu (Lazarus Laughed) oyunu ilk kez 9 Nisan 1928’de California, Pasadena, Community Playhouse’da sahnelendi.

5. Italyan asilli Fransiz aktor ve yapimci Jean-Paul Belmondo'nun 85.dogum gunu (9 Nisan 1933)

6. Modern Iran edebiyatinin onde gelen duzyazi ve kısa oyku yazari Sadik Hidayet’in olum yildonumu (9 Nisan 1951)

“Kendimi butun ruhumla unutmanin uykusuna birakmak istiyordum. Unutmam mumkun olsaydi, unutmak surekli olsaydi, gozlerim kapansaydi da azar azar uykunun otesine, mutlak hiclige gomulebilseydim, varligimi artik hissedemez olacagim noktaya varsaydim, bir mürekkep damlasinda, bir musiki ahenginde ya da renkli bir isiginda erir giderdim ve sonunda dalgalar ve sekiller oyle buyurlerdi ki, hissedilmezin icinde silinir, yok olurlardi. O zaman dilegime kavusurdum.” Kor Baykus

“From the bottom of my heart I desired to surrender myself to the sleep of oblivion. If only oblivion were attainable, if it could last forever, if my eyes as they closed could gently transcend sleep and dissolve into non-being and I should lose consciousness of my existence for all time to come, if it were possible for my being to dissolve in one drop of ink, in one bar of music, in one ray of colored light, and then these waves and forms were to grow and grow to such infinite size that in the end they faded and disappeared—then I should have attained my desire.”

“Gunes duvar golgelerinin kenarindan bir kismini altin bir ustura gibi kesip aliyordu. Eski agarmis duvarlar arasinda sokaklar uzuyordu. Sessiz dilsizdi her sey. Sanki butun unsurlar, yakici havadaki kutsal huzur kanununa, sessizligin kanununa saygiliydilar. Her yerde gizli sirlar oldugu seziliyordu, oyle ki cigerlerim solumaya cesaret edemez olmuslardi.” Kor Baykus

“The sun, like a golden knife, was steadily paring away the edge of the shade beside the walls.The streets were enclosed between old, whitewashed walls. Everywhere were peace and stillness, as though all the elements were obeying the sacred law of calm and silence imposed by the blazing heat. It seemed as though mystery was everywhere and my lungs hardly dared to inhale the air.”

7. 1964 yapimi A Fistful of Dollars'in (Bir Avuc Dolar) Ramón Rojo'su, 1965 yapimi For a Few Dollars More'un (Bir Kac Dolar Icın) El Indio'su Italyan aktor Gian Maria Volontè'nin dogum yildonumu (9 Nisan 1933)

8. 9 Nisan 1962’de duzenlenen 34.Akademi Odul toreninde, Bati Yakasinin Hikayesi (West Side Story,1961. Yon: Jerome Robbins, Robert Wise), En Iyi Film; Sophia Loren, Kizim ve Ben (La Ciociara- Two Women, 1960) filmi ile En Iyi Kadin Oyuncu; Maximilian Schell, Nuremberg Durusmasi (Judgment at Nuremberg, 1961) filmi ile En Iyi Erkek Oyuncu Odulunu aldilar.

Sayfa 951/7020 İlkİlk ... 4518519019419499509519529539611001105114511951 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •