Sayfa 7017/7020 İlkİlk ... 6017651769176967700770157016701770187019 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 56,129 - 56,136 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Ingiliz sair, politikaci ve Romantik hareketin onde gelen isimlerinden ( George Gordon Byron ) Lord Byron'in olum yildonumu ( 19 Nisan 1824 )

Bulutsuz ulkelerin ve yildizsiz goklerin
    Gecesi gibi yuruyor guzellikte;
    Karanligin en karasi, en beyazi isigin
    Bulusmus edasinda, gozlerinde;
    Gogun gorkemli gunden bile esirgedigi
    Meyvelerin kadife isigi teninde.

Isik biraz azalsa, biraz golgelense yoz,
    Kuzguni sac orgulerini dalgalandiran
    Ya da gelip usulca cizgilerine konan
    Tarifsiz guzelligin soldugunu goruruz;
    O yumusak, saf yerde konaklayip geceler
    Tatli, duru, tertemiz dusunceler.

O yumusak, o dingin, tatli ve dokunakli
    Alninin uzerinde, yanaginda;
    Kivanc dolu gulusler ve isil isil renkler
    Anlatir, olumlu, yalan dunyada
    Guvenle ve erinc icinde gecen gunleri;
    Yureginde hep masum bir sevgi!

Ah. Opebilseydim o atesten gozleri.
    Bir milyon yetmezdi arzumu sondurmeye:
    Batirip dururdum dudaklarimi sevince.
    Kalirdim her opuste bir cag boyu;
    Yine de doymak bilmezdi ruhum.
    Operdim durmadan, sarilirdim sana:
    Hicbir sey ayiramazdi opusumu opusunden;
    Opusur dururduk, opusurduk sonsuzca.
    Opuslerimizin sayisi gecse bile
    Sari hasadin sayisiz tohumunu.
    Bos bir caba olurdu ayrilmak:
    Ayrilabilir miydim ? - Ah! Asla - asla!

Aylak dolasmayacagiz artik bu sekilde
    Bu kadar gec gecede,
    Kalp hala eskisi kadar sevse de,
    Ve ay hala eskisi kadar aydinlatsa bile.
    Cunku kilic yipratir kilifini,
    Ve ruh yipratir bagri,
    Ve durup nefes almasi gerekir kalbin,
    Ve bir mola vermesi askin kendinin.
    Gece sevismek icin yapildiysa da
    Ve gun gereginden cok once donse bile,
    Biz artik aylak dolasmayacagiz yine
    Ay isiginin basinda.

2. 1904 yilinda Nobel Edebiyat Odulunu kazanan; Ispanyol tiyatrosunun gelisimine buyuk katki saglayan, eserleri Avrupa capinda sahnelenen, Ispanyol oyun yazari ve politikaci Jose Echegaray y Eizaguirre'nin dogum yildonumu ( 19 Nisan 1832 )

" Sesine kulak veriyorum ve seni dinlerken bir anne, bir kardes ya da bir arkadas gibi konusmadigini fark ediyorum. Sanki seytanin ta kendisi sana ne konusacagini soyluyor, adeta dudaklarindan onun sesi cikiyor. Neden beni kocam icin olan askimin buyuk bir yalan olduguna, alevi ic eriten dusmanca bir ask besledigime ikna etmeye calisiyorsun ? Onu her zaman sevdigim gibi seviyorum. Beni ayirdiklari bu adamla bir hayat icin damarlarimda akan, beni ateslendiren kanimi son damlasina kadar veririm. Eger kocan bana izin verseydi su anda oraya giderdim. Ve oyle bir sevgiyle Julian'i kollarima alip, goz yaslarimla yikardim ki suruhlarimizin aleviyle yanip kul olurdu. Ama sirf Julian’i seviyorum diye, benim icin hayatlarini feda eden comert ve asil insanlara mutesekkir olmamali miyim ? Ve eger ondan nefret etmiyorsam, onu . . . sevmeli miyim ?

Tanrim bana yardim et! Butun dunya oyle seyler soyluyor ki, oyle garip hikayeler duyuyor ve oyle uzgun seyler goruyorum ki kendimden suphe etmeye basliyor ve korkuyla kendime soruyorum: Ben, gercekten, soyledikleri gibi biri miyim ? Beni fark ettirmeksizin yiyip bitiren yasak bir ask mi besliyorum icimde ? Ve bu yasak askin seytani atesi duygularimi ve irademi perdeliyor mu? Dinle, Mercedes . . .Seni nasil ikna edebilecegimi bilmiyorum. "

" Te escucho, y al escucharte, no mi madre, no mi hermana, no mi amiga, me parece, tal me suenan tus palabras, que Satanás por tus labios aconseja, inspira y habla. ¿ Por qué quieres convencerme, que mengua, y mengua en el alma, V el cariño de mi esposo, y que en ella impuro se alza otro cariño rival lo con fuego que quema y mancha? ¡ Si yo quiero como quise! Si yo diera, hasta agotarla, toda la sangre que corre por mis venas y me abrasa, por solo un punto de vida de **uél de quien me separan. Si yo entraría ahora mismo, si tu esposo me dejara, y en mis brazos á Julián, inundándole de lágrimas, con cariño tan entero y tal pasión estrechara, que se fundieran sus dudas al calor de nuestras almas! ¿Y porque á Julián adore he de aborrecer ingrata al que noble, generoso, por mí su vida arriesgaba? ¿ Y no aborrecerle es ya. . . amarle ?

¡ Jesús me valga! Tales cosas piensa el mundo, oigo historias tan extrañas, tan tristes sucesos miro, tales calumnias me amagan, que á veces dudo de mí y me pregunto espantada: ¿seré lo que dicen todos? ¿llevaré pasión bastarda en el fondo de mi ser, quemándome las entrañas, y sin saberlo yo misma, en hora triste y menguada, por potencias y sentido brotará la infame llama? ¿ Luego me dices verdad ? ¡ Si digo verdad ! . . . ¿No le amas?¡ Mira, Mercedes, que yo no sé como te persuada! "

3. Rus ressam Grigoriy Grigorievich Myasoyedov'un dogum yildonumu ( 19 Nisan 1834 )

Reading the Manifesto of 1861 ( 1881 )

Forest creek. Spring. 1890

4. Rus yazar Nikolai Gogol'un 5 perdelik Mufettis ( Revizor - The Government Inspector ) oyunu ilk kez 19 Nisan 1836'da Saint Petersburg, Alexandrinsky. Theatre'da sahnelendi.

KAYMAKAM: Zaten icime dogmustu benim. Butun gece dusumde canavar gibi iki sicanla ugrastim durdum. Dogrusu simdiye kadar hic boyle sican gormemistim. Simsiyah, kocaman mi kocaman. Yanima geldiler, kokladilar, cekilip gittiler. Simdi size, Andrey Ivanovic Cimihov'dan aldigim mektubu okuyayim. Siz tanirsiniz onu, Artemi Filippovic. Bakin ne yaziyor. 'Aziz dostum, kardesim, velinimetim' ( Mektubun bazi yerlerini, mirilti ile cabuk cabuk goz gezdirerek okuyup gecer.)'... haber vermek icin...' Hah, buldum. ' Sana haber vermek icin acele ettigim sey su: Butun ilimizi ve ozellikle bizim ilceyi teftis icin bir memur geldi. ( Anlamli anlamli parmagini havaya kaldirir. ) Kendisini siradan bir adam gibi gostermek istiyor, ama ben onun mufettis oldugunu guvenilir kimselerden ogrendim. Senin kurnaz bir adam oldugunu, ayagina gelen kısmetleri tepmekten hoslanmadigini, her kul gibi ufak tefek gunahlar isledigini bildigim icin...'( Durur. ) Ne ise zarari yok, biz bizeyiz... ( Okumaya devam eder. ) ' Sana tedbirli olmani ogutlerim. Cunku o, her an gelebilir, hatta belki gelmis de bir yerde gizlenmistir bile... dun ben...' Eh... artik aile sorunlarina gecti. ' Kizkardesim Anna Kirillovna kocasiyla bize geldi; Ivan Kirillovic cok sismanlamis, boyuna kemen caliyor...'vesaire vesaire, iste durum bu.

GOVERNOR: I had a sort of presentiment of it. Last night I kept dreaming of two rats—regular monsters! Upon my word, I never saw the likes of them—black and supernaturally big. They came in, sniffed, and then went away.—Here's a letter I'll read to you—from Andrey Ivanovich. You know him, Artemy Filippovich. Listen to what he writes: "My dear friend, godfather and benefactor—[He mumbles, glancing rapidly down the page.]—and to let you know"—Ah, that's it—"I hasten to let you know, among other things, that an official has arrived here with instructions to inspect the whole government, and your district especially. [Raises his finger significantly.] I have learned of his being here from highly trustworthy sources, though he pretends to be a private person. So, as you have your little peccadilloes, you know, like everybody else—you are a sensible man, and you don't let the good things that come your way slip by—" [Stopping] H'm, that's his junk—"I advise you to take precautions, as he may arrive any hour, if he hasn't already, and is not staying somewhere incognito.—Yesterday—" The rest are family matters. "Sister Anna Krillovna is here visiting us with her husband. Ivan Krillovich has grown very fat and is always playing the fiddle"—et cetera, et cetera. So there you have the situation we are confronted with, gentlemen.

5. Alman ressam Albert Hertel'in dogum yildonumu ( 19 Nisan 1843 )

A Peasant Kitchen with a Washerwoman, 1879

Blick auf den Gardasee bei Riva, 1884

6. Fransiz ressam Eva Gonzalès'in dogum yildonumu ( 19 Nisan 1849 )

Secretly, 1877 – 1878

Portrait of a Woman in White, 1879

7. Ingiliz ressam Edward John Gregory'nin dogum yildonumu ( 19 Nisan 1850 )

Self portrait, 1883

Marooned, 1887

8. Fransiz ressam Charles Angrand'in dogum yildonumu ( 19 Nisan 1854 )

Le Pont De Pierre, ca. 1880

The Western Railway at its Exit from Paris, 1886

Sayfa 7017/7020 İlkİlk ... 6017651769176967700770157016701770187019 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •