Sayfa 4280/7020 İlkİlk ... 328037804180423042704278427942804281428242904330438047805280 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 34,233 - 34,240 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Russell-Einstein Bildirisi (The Russell-Einstein Manifesto) Ingiliz filozof Bertrand Russell tarafindan 9 Temmuz 1955’te Londra’da yayimlandi.

"Insanligin karsi karsiya oldugu bu trajik durumda, bilim insanlarinin kitle imha silahlarinin gelistirilmesi sonucu olarak ortaya cikan tehlikeleri degerlendirmek ve ekteki taslak belge ruhuna uygun bir cozum onerisini tartismak icin bir araya gelmelerinde yarar oldugunu dusunuyoruz.

Bu nedenle, burada su ya da bu devletin, kitanin ya da inancin mensuplari olarak degil, ama birer insan ve varligi tehlikede olan insan neslinin birer mensubu olarak konusuyoruz. Dunyamizin her tarafi catismalarla dolu ama komunizm ile anti-komunizm arasindaki muthis mucadele diger tum catismalari golgede birakiyor…”

2. Iki Akademi Odullu Amerikali aktor ve yapimci ve Amerika'nin en sevilen sanatcilarindan Tom Jeffrey Hanks'in dogum gunu (9 Temmuz 1956)

3. Top Gun filminde Charlie Blackwood karakterine hayat veren Kelly McGillis'in dogum gunu (9 Temmuz 1957)

https://www.youtube.com/watch?v=fUis9yny_lI

4. Fransiz yazar, sosyolog, antropolog ve filozof Georges Bataille’in olum yildonumu (9 Temmuz 1962)

"Reims'daki evimizin sokaginda. Bisikletle yola cikiyorum. Arnavut kaldirimli sokak ve tramvay raylari. bisiklet ustundeyken insani epey rahatsiz ediyor. Arnavut kaldirimli sokakta insan sagdan mi yoksa soldan mi gidecegini bilemiyor. Raylarin sayisi artiyor. Bir tramvayi siyirip geciyorum ama bir sey olmuyor. Bir donemecin hemen sonundaki, puruzsuz bir yolun bulundugu yere dogru gitmek istiyorum fakat eminim ki artik cok gec ve once yokus yukari cikip sonra hizla yokus asagi indiginiz o harika yol coktan arnavut kaldirimiyla kaplanmis. Nitekim donemeci gectigimde goruyorum ki yol eskisi gibi degil, yeniden yapmislar ama yeniden yapmak icin onu kopru seklinin iyice one ciktigi kocaman bir hendege donusturmusler. Bu guclu payandalari goruyorum, fakat bicimleri giderek degisiyor; once, icleri toprakla doldurulmasi gereken, tahtalari gevsemis fici iskeletlerinden cemberler goruyorum, sonra, tahtalari dagilmis ficilara donusuyorlar. Devam ediyorum, asiri derecede erkeksi ve kaba saba kiler iscileri ve hatta [korkunc zenciler], gevsemis ince uzun ficiyi dogrultmaya geliyorlar. O an feci bir karanlik cokuyor; Amerikali bir beyefendi olmusum, dolaniyorum. Ficiyi dikmek icin, kurumdan kapkara olmus dev halatlari var gucle cekmek gerekiyor, kocaman igrenc sicanlar gibi birtakim hayvanlar kuyruklarindan asilmis halatlara fakat isirabilirler de, hepsini oldurmek gerek. Kiler iscileri bu igrenc mahluklara buyuk zevkle dokunuyor ve gule oynaya tutup asiyorlar onlari; Amerikali ziyaretcininse takim elbisesi kirlenebilir ve sicanlar onu isirabilir, ama onda ne korkudan ne tiksintiden eser var. Fakat zar zor duruyor ayakta, kan icindeki yapis yapis baliklar ya da olu ama tehditkar sicanlar suratina degdi degecek." Ruya

"Dans la rue devant la maison que nous habitions à Reims. Je pars en bicyclette. rue pavée et rails de tramways. très embêtant pour la bicyclette. rue pavée on ne sait où aller à droite ou à gauche. multiplication des rails de tramways. Je frôle un tramway mais il n'y a pas d'accident. Je voudrais arriver à l'endroit où après un tournant il y a une route lisse mais désormais il est sans doute trop tard et l'admirable route lisse sur l**uelle on va puis redescend avec la vitesse acquise [est] maintenant pavée. En effet lorsque je tourne la route n'est plus comme autrefois on la refait mais pour la refaire on l'a transformée en une immense tranchée de l**uelle sortent de très forts. J'aperçois ces forts soutiens mais de plus en plus je les vois sous formes précaires d'abord qu'ils sont formés avec des carcasses de tonneau aux bois dis****ts dans des cercles qu'il faudra remplir de terre puis de plus en plus les tonneaux dis****ts à ériger. On procède comme il suit des ouvriers cavistes extrêmement virils et brutaux et même [affreux noirs] arrivent pour dresser le long et mince tonneau branlant. À ce moment une nuit atroce se fait : je circule sous la forme d'un gentleman américain. Il est nécessaire pour ériger le tonneau de tirer sur de grosses cordes noires de suie auxquelles on suspend des animaux tels que d'énormes rats atroces par la queue mais qui menacent de mordre, mais il faut les tuer. Les ouvriers cavistes sont avec un grand plaisir en contact avec ces immondices qu'ils accrochent avec joie mais le visiteur américain au complet risque de se tacher et d'être mordu et il n'est pas peu dégoûté et même effrayé. Cependant il se maintient avec peine les poissons visqueux et sanglants ou rats morts mais menaçants à hauteur de sa figure."

5. Profesyonel bir desinator olan ve sonradan basarili bir yazar, yayimci, ressam ve film yonetmeni Andy Warhol, Campbell's Soup Cans’i (Campbell'in corba konserveleri) 9 Temmuz 1962'de Los Angeles'ta bulunan Ferris Gallery'de ilk tek kisilik sanat sergisinde sergiledi.

6. Amerikali yazar, motivasyon konusmacisi ve eski hisse senedi brokeri Jordan Ross Belfort’un dogum gunu (9 Temmuz 1962)

“Insanlar hisse senedi almaz; hisse senetleri onlara satilir. Bunu asla unutma. / People don't buy stock; it gets sold to them. Don't ever forget that.”

“Kalplerini ve ruhlarini Amerika genelindeki zengin is adamlarina teslim etmis genc adamlarin sesiydi bu. / It was the sound of young men engulfed by greed and ambition, pitching their hearts and souls out to wealthy business owners across America.”

“Ileriye dogru almak; cozum buydu. Olabildigince hizli kos ve sakin arkana bakma. / Forward motion; that was the key. Run as fast as you can and don't look back.”

“Tamamen dalmaya inaniyorum, eger zengin olmak istiyorsaniz, zihninizi zengin olacak sekilde programlamaniz gerekir. Sizi fakirlestiren tum dusunceleri ogrenmeli ve bunları yeni dusuncelerle ve zengin dusuncelerle degistirmelisiniz.”

“Para kazanmanin en kolay yolu, herkesin istedigi ve disari cikip deger verip yarattigi degerde bir sey yaratmaktir, para otomatik olarak gelir. / The easiest way to make money is -create something of such value that everybody wants and go out and give and create value, the money comes automatically.”

“Oyleymis gibi davran! Zengin bir adamsiniz gibi davranin, zaten zengin ve sonra kesinlikle zengin olacaksiniz. Essiz bir guveniniz varmis gibi davranin ve insanlar kesinlikle size guveneceklerdir.”

7. Amerikali sarkici, soz yazari, aktris ve Kurt Cobain’in eski esi Courtney Michelle Love’in dogum gunu (9 Temmuz 1964)

8. Belcikali Frankofon roman yazari Amélie Nothomb’un dogum gunu (9 Temmuz 1966)

"Seni kaybettiysem bunu kabulleniyorum ve gecmisin pirlantalari icin sana tesekkur ediyorum. Bana geri donmen icin kucucuk bir umut varsa seni bekliyorum ve ruhumda sebep oldugun mutlu karmasayi bundan boyle senden saklamayacagima soz veriyorum." Kis Yolculugu

"Si je t'ai perdu, je m'incline et te remercie pour les carats du passé. S'il demeurait le moindre espoir que tu me reviennes, je t'attends et te promets, sinon d'être plus habile, au moins de ne plus te cacher le désarroi bienheureux qui t'est dû."

"Se ti ho perduto, mi inchino e ti ringrazio per i carati del passato. Se esiste una minima possibilità che tu torni da me, ti aspetto e ti prometto, se non di essere più attenta, almeno di non nasconderti il felice scompiglio che ti è dovuto."

Sayfa 4280/7020 İlkİlk ... 328037804180423042704278427942804281428242904330438047805280 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •