Special Days Image
Sayfa 4756/7020 İlkİlk ... 375642564656470647464754475547564757475847664806485652565756 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 38,041 - 38,048 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Martin Scorsese'nin yonettigi, basrollerinde Robert De Niro, Joe Pesci ve Ray Liotta'nin basrollerini ustlendigi SIKI Dostlar (Goodfellas - Quei bravi ragazzi) filmi 19 Eylul 1990 tarihinde Amerika'da bazi eyaletlerde ve Meksika'da vizyona girdi.

2. Anthony Edwards (Dr Mark Greene), George Clooney (Dr Doug Ross), Noah Wyle (Dr. John Truman Carter) gibi oyuncularin kadrosunda bulundugu ve Chicago County General Hastanesi acil servsinde yasananlari hikaye eden ER (Acil Servis) dizisi , 19 Eylul 1994'de NBC kanalinda yayinlanmaya basladi.

3. Ingiliz ask romani yazari Jacqueline Jill ‘Jackie’ Collins’in olum yildonumu (19 Eylul 2015)

“Carpici guzellikteki yirmi dortluk ozel jimnastik egitmeni Cameron Paradise, Hawaii’den ve bitmek tukenmek bilmeyen kufur dolu nutuklarindan birinin ortasindaki eski sorf sampiyonu kocasi Gregg’den kacar. Solugu Los Angeles’ta alir. Uzun boyu, sapsari saclari ve insani deliye donduren vucuduyla kizimizin seckin bir fitness kulubunde is bulmasi uzun surmez. Burada Los Angeles’in en unlu oyunculariyla birlikte calisir. Gunun birinde kendi ozel studyosunu acmakla ilgili planlari vardir ve tanistigi her adam ona asilirken, Cameron’nin tek derdi para biriktirmek ve cilgin partilerde boy gosterip bir Los Angeles skandali patlatmak yerine olabildigince fazla calismaktir. Ta ki, inanilmaz basarili, bagimsiz film produktoru Ryan Lambert ile tanisana dek. Ryan, Hollywood’un serefsiz para babalarindan Hamilton J. Heckerling’in simarik kizi Mandy Richards’la evlidir. Biricik Hollywood Prensesi esini bir kez olsun aldatmayan Ryan, Cameron’la tanisinca altust olur, butun dengeler sarsilir.” Evli Asiklar

“Cameron Paradise, a stunningly beautiful twenty-four-year-old personal trainer, flees Hawaii and her champion-surfer husband, Gregg, in the middle of one of his abusive tirades and makes her way to L.A. Tall, blond, with a body to die for, it doesn't take Cameron long to find a job at an exclusive private fitness club where she encounters LA's most important players. She has plans to open her own studio one day, and while every man she meets comes on to her, she is more focused on saving money and working hard than getting caught up in the L.A. scene of wild parties and recreational drugs. Until she meets Ryan Lambert, an extremely successful independent movie producer. Ryan is married to overly privileged Mandy Lambert, the daughter of Hamilton J. Heckerling, a Hollywood power-player son-of-a-bitch mogul. Ryan has never cheated on his demanding Hollywood Princess wife, but when he meets Cameron.”

4. "Oysa ben, bir karacam ormaninda yuruyorum ve her adimim tarih. ‘Seni seviyorum, Adriana,’ diye dusunuyorum ve tarih bu, buyuk sonuclari var; yarin carpismada, bu gece ‘Seni seviyorum, Adriana,’ diye dusunmus bir adam olarak hareket edecegim ben. Belki onemli seyler yapmayacagim, ama tarih adsiz kucuk jestlerden olusur; belki de yarin, hatta belki de o Almandan once olecegim, ama olmeden once yapacagim her sey, olumum de, tarihin kucuk bir parcasi olacak ve su an aklimdan gecen butun dusunceler, yarinki tarihimi, insanligin yarinki tarihini etkileyecek." Italo Calvino

"Io invece cammino per un bosco di larici e ogni mio passo è storia; io penso: ‘ti amo, Adriana,’ e questo è storia, ha grandi conseguenze, io agirò domani in battaglia come un uomo che ha pensato stanotte: ‘ti amo, Adriana.’ Forse non farò cose importanti, ma la storia è fatta di piccoli gesti anonimi, forse domani morirò, magari prima di quel tedesco, ma tutte le cose che farò prima di morire e la mia morte stessa saranno pezzetti di storia, e tutti i pensieri che sto facendo adesso influiscono sulla mia storia di domani, sulla storia di domani del genere umano."

5. Ilk Roma Imparatoru (Gaio Giulio Cesare Ottaviano Augusto) Augustus'un dogum yildonumu (MO 23 Eylul 63)

"On dokuz yasimda, kendi girisimimle ve masraflarini kendim ustlenerek bir ordu kurdum. / All’età di diciannove anni, di mia iniziativa e a mie spese, misi insieme un esercito."

"Sehri (Roma) tuglalar icinde buldum, mermerler icinde birakiyorum. / Marmoream relinquo, quam latericiam accepi. / I found Rome a city of bricks and left it a city of marble."

6. Yunan trajedi yazari ve sair Euripides'in dogum yil donumu (MO 23 Eylul 480)

"Yasayan ve dusunebilen butun varliklar icinde en acinacak halde olani biz kadinlariz. Once acik arttirmaya girercesine kendi paramizla bir koca bedenimize bir efendi satin aliriz. Kotuluk ustune daha da beter bir kotuluktur bu yaptigimiz. Aldigimiz adam iyi mi kotu mu tamamen sansa kalir. Bosanmak, kadinin kusuru gibi gorunur hayir diyemez hic kocasina. Baska bir ortamda farkli geleneklerle karsilasan, erkegine nasil davranmasi gerektigini babasinin evinde ogrenemeyen kadin is kahin olsa yeridir. Buyuk zahmetlere katlanarak bunu basarir, kocamiza evlilik baglarinin baskisini hissettirmezsek ne mutlu bize, basaramazsak olsek evladir. Oysa erkek esiyle birlikte yasamaktan SIKILDI mi bir arkadasinin ya da bir yasitinin yanina giderek disari cikip ruhunu dinlendirebilir. Kadinlar ise tek bir kisiye yoneltmeli dikkatlerini. Bizim evimizde guya tehlikelerden uzak yasadigimizi oysa kendilerinin ellerinde silahlarla savastiklarini soylerler. Buyuk yanlislari var! Bir kez doguracagima uc savasta savasmayi yeglerdim. Ama bu sozlerin anlamlari bile senin ve benim icin farkli. Burasi senin kentin, baba evin var dostlarin var, yasayabiliyorsun hayatin guzelliklerini. Oysa ben yapayalniz ve vatansizim yaban elden getirilmis bir ganimetmisim gibi kocam beni kucuk dusuruyor." Medea

"Di tutti che sono viventi e possiedono intelligenza, noi donne siamo la razza più infelice: che prima di tutto dobbiamo comprarci con una gran quantità di denaro uno sposo e prendercome padrone del corpo; questo infatti un male ancora più doloroso di male.E in questo c'è un rischio grandissimo: o prendere un cattivo o uno buono. Infatti non sono onorevoli i divorzi per le donne, né possibile ripudiare uno sposo. Poi, giunta tra nuovi costumi e leggi, bisogna che sia un'indovina, non avendo imparato da casa di chi soprattutto si servirà come compagno di letto E se lo sposo, grazie ai nostri sforzi, starà bene con noi senza sopportare il giogo a forza, la vita invidiabile, se no, meglio morire. L'uomo invece quando non sopporta di stare in casa con i suoi, uscito fuori, pone fine alla noia che lo angustia a noi invece è necessario volgere lo sguardo a una sola persona.E se lo sposo, grazie ai nostri sforzi, starà bene con noi senza sopportare il giogo a forza, la vita invidiabile, se no, meglio morire. L'uomo invece quando non sopporta di stare in casa con i suoi uscito fuori, pone fine alla noia che lo angustia a noi invece è necessario volgere lo sguardo a una sola persona."

7. 10. yuzyilda yasamis, Arap siirinin en onemli isimlerinden biri kabul edilen Irakli sair Ebü’t-Tayyib el-Mutenebbi’nin olum yildonumu (MS 23 Eylul 965)

Yagiz atlar, gece ve coller tanir beni
    Kilic, mizrak, kagit ve kalem tanir beni
    (Kor) Ama’larin bile siirine goz attigi kisiyim ben
    Duydugu benim sagirlarin bile kelimelerini…

The horse, the night and the desert know me
    and the sword, the spear, the notepad and the pen
    I am the one who sees the blind become literary
    and my words were heard by the deaf

Ve sanki tevazu gosterir ziyaretime gelen
    Cunku karanligin perdesi olmadan gelmez
    Ona carsafimiı ve yastiklarimi sunarim
    Ama o reddeder ve geceyi kemiklerimde gecirir.
    Tenim, onun ve benim nefesimi bir arada
    Barindıramayacak kadar kasilir
    Turlu sayrilarla gevsetir tenimi
    Benden ayrilirken, ter ile yikar beni
    Sanki yasak bir eylemi sona erdirmisizdir.

And it is as though she who visits me were filled with modesty,
    For she does not pay her visits save under cover of darkness,
    I freely offered her my linen and my pillows,
    But she refused them, and spent the night in my bones.
    My skin is too contracted to contain both my breath and her,
    So she relaxes it with all sorts of sickness.
    When she leaves me, she washes me
    As though we had retired apart for some forbidden action.
    It is as though the morning drives her away

8. Mogol Imparatorlugunun kagani Kubilay Han'in dogum yildonumu (23 Eylul 1215)

"Ulkeler at ustunde fethedilir lakin at uzerinden idare edilemez."

"Bir savas narasi atarak hucum ettim. Tam saldiracakken muhafizim Togenda Sukemutsu dedi ki: 'Daha cok adamimiz gelecek. Takviyeyi bekle, taniklar edin ve ondan sonra saldir!'

Onu soyle yanitladim: 'Yayin ve okun gidecegi yon kazanacagimiz sayginliktir. Hucum!' "

"Shouting a battle cry, I charged. As I was about to attack, my retainer Togenda Sukemutsu said: 'More of our men are coming. Wait for reinforcements, get a witness, then attack!

I replied: 'The way of the bow and arrow is to do what is worthy of reward. Charge!' "

Sayfa 4756/7020 İlkİlk ... 375642564656470647464754475547564757475847664806485652565756 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •