Sayfa 2523/7020 İlkİlk ... 152320232423247325132521252225232524252525332573262330233523 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 20,177 - 20,184 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. "Once dans et, sonra dusun. Dogal kanun budur. / Prima Danza. Dopo pensa. E' l'ordine naturale delle cose. / Dance first. Think later. It's the natural order." Samuel Beckett

Altina Hucum (The Gold Rush - La febbre dell'oro, 1925) Yonetmen: Charles Chaplin

2. James Gray'in yonettigi ve Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Ruth Negga, Liv Tyler ve Donald Sutherland'in rol aldigi bilim kurgu Ad Astra'nin posteri geldi.

3. Italyan yazar Andrea (Calogero) Camilleri, bu sabah hayata veda etti.

"Herkesin bildigi gibi anilar kiraz gibidir, biri digerinin yaninda bitiverir ama SIK SIK hos olmayan, anilmak istemeyenler de siraya girip, insani onu yoldan cikarip, ayakkabilarinin camurlandigi kirli ve karanlik sokaklara suruklerler."

"Le memorie, si sa, sono come le cirase, una se ne tira appresso un altra, ma ogni tanto s intromettono nella fila ricordi non richiamati e non piacevoli che fanno deviare dalla strata principale verso viottoli scuri e lordi dove come minimo sinfangano le scarpe."

4. "Ogretmenin de uslu oldugunda sana cikolata veriyor mu?"

Iste kurt Montalbano masum cennet elmasini esmeye basliyor.

"Hayir, eskiden bana seker veriyordu."

"Simdi artik vermiyor mu?"

"Hayir, ben istemiyorum. O artik cok kotu biri oldu."

"Neler diyorsun oyle? Annen bana ogretmeninin seni cok sevdigini soyledi, seni hep oksayip opuyormus..." Iste simdi de curumeye yuz tutmus elmanin icindeki kurt ortaya cikmisti.

"Evet, ama ben artik istemiyorum."

"Neden?"

"Il tuo maestro te li dà i cioccolatini quando fai la brava con lui?"

Ecco a voi il verme Montalbano che inizia a scavare la mela dell'eden innocente.

"No, lui mi dava le caramelle."

"Ti dava? Perché, ora non te le dà più?"

"No, sono io che non le voglio. È diventato cattivo."

"Ma che dici? La tua mamma m'ha raccontato che ti vuole tanto bene, che ti fa le coccole, che ti bacia..." Eccolo il verme dentro la mela che comincia a imputridire.

"Sì, ma io non voglio più."

"Perché?"

5. 18 Temmuz 64 tarihinde Roma'da buyuk yangin cikti. Bu yanginda Imparator Neron'un lir calip sarki soyledigi soylenir.

6. Italyan Barok ressam Caravaggio'nun (Michelangelo Merisi da Caravaggio) olum yil donumu (18 Temmuz 1610)

Cena in Emmaus (Supper at Emmaus, 1601)

https://www.youtube.com/watch?v=V2ArNxoWm04

7. Ingiliz roman yazari, gazeteci ve karikaturcu William Makepeace Thackeray'in dogum yil donumu (18 Temmuz 1811)

"Icinde bulundugumuz yuzyilin daha yirmi yasini doldurmamis oldugu siralardaydi. Haziran ayinda gunesli bir sabah, Miss Pinkerton'ın Chiswick Cikmazi'ndaki ozel kiz okuluna, basiı peruklu, sapkası uc koseli, sisman bir arabacinin saatte dort kilometre hizla surdugu, kosum takimlari paril paril goz alan bir araba geldi."

"While the present century was in its teens, and on one sunshiny morning in June, there drove up to the great iron gate of Miss Pinkerton's academy for young ladies, on Chiswick Mall, a large family coach, with two fat horses in blazing harness, driven by a fat coachman in a three-cornered hat and wig, at the rate of four miles an hour."

8. Ingiliz roman yazari Jane Austen, 202 yil once bugun 41 yasinda hayata veda etti. (18 Temmuz 1817)

"Bay Bennet hazircevapligin, alayciligin, ihtiyatliligin ve ozdisiplinin o kadar tuhaf bir karisiımiydı ki, karisi yirmi uc yildir onun karakterini taniyamamisti. Karisinin zihnini tanimaksa daha kolaydi. Akli kit, bilgisiz ve sagi solu belli olmayan biriydi. Hosnutsuzken kendini sinirli sanirdi. Sinirliykense -ki o tuhaf salginin patlak verdigi genclik yillarindan beri neredeyse surekli sinirliydi- baskalarinin onemsiz bularak bir kenara attigi geleneklere tutunurdu. Bay Bennet'in isi gucu kizlarini hayatta tutmakti. Bayan Bennet'in isi gucuyse onlari evlendirmekti." Gurur ve Onyargi

"Mr. Bennet was so odd a mixture of quick parts, sarcastic humour, reserve, and caprice, that the experience of three and twenty years had been insufficient to make his wife understand his character. Her mind was less difficult to develope. She was a woman of mean understanding, little information, and uncertain temper. When she was discontented, she fancied herself nervous. The business of her life was to get her daughters married; its solace was visiting and news."

"Dansa duskun olmak demek asik olmaya dogru atilmis kesin bir adim demekti. / To be fond of dancing was a certain step towards falling in love"

"Bir kadinin hayal gucu cok hizlidir. Bir anda hayranliktan aska, asktan evlilige atlayiverir. / L'immaginazione di una donna è molto veloce; salta dall'ammirazione all'amore e dall'amore al matrimonio in un momento."

Bazi film uyarlamalari:

Sayfa 2523/7020 İlkİlk ... 152320232423247325132521252225232524252525332573262330233523 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •