Sayfa 2424/7020 İlkİlk ... 142419242324237424142422242324242425242624342474252429243424 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 19,385 - 19,392 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Shia LaBeouf, Rosie Huntington-Whiteley ve Tyrese Gibson’in rol aldigi aksiyon-macera-bilim kurgu Transformers 3: Ay'in Karanlik Yuzu (Transformers 3: Dark of the Moon - Transformers 3 L'oscuro Della Luna) 23 Haziran 2011’de Moskova Film Festivalinde gosterime girdi.

2. Italyan yazar Italo Calvino'nun sevgili esi (Esther Judith Singer) Chichita Calvino’nun 1. olum yildonumu (23 Haziran 2018)

3. 2006-2007 yillari arasinda Amerikan Bas sairligi yapan, Amerikali sair, yazar, editor ve edebi elestirmen. Donald Hall'un (Donald Andrew Hall Jr.) olum yildonumu (23 Haziran 2018)

Renksiz yasadim.
    Gri bir odada
    kirpik fisiltilarla
    kendisine baktigimda solan bir kadinla konustum.
    Seslerimiz istiridye beyaziydi, canavarlarimiz
    toz topaklari gibi soluk.
    Agaclarimdaki yapraklar kirlendi.
    solgun cimenler bictim.
    Arkadaslar dev olu sicanlara benzeyen
    steysinlarini park ettiler
    nerdeyse gorunmeyen evimin yanina.
    Cuzdanimda banknotlar renklerini yitirdi.
    Okyanuslar gibi gri daglar gordum ruyamda,
    ustlerinde hicbir evin isigi yanmiyordu,
    tabutlar vardi sadece; yururken konusan
    ve surekli birbirini gomen gri kumlara.

I lived no-color. In a grey room I talked
    clipped whispers
    with a woman who faded while I looked at her.
    Our voices were oyster-white, my monsters
    as pale as puffballs of dust. Leaves of my trees
    turned dingy. I mowed pale grass.
    Friends parked station wagons like huge dead mice
    by my house that was nearly invisible.
    Dollar bills lost color
    when I kept them in my wallet.
    I dreamed of mountains grey like oceans
    with no house lights on them,
    only coffins that walked and talked
    and buried each other continually in grey sand.

4. "23 Haziran ogleden sonra saat dortte, Sarkac, salinim duzleminin bir ucunda hizini azaltiyordu; sonra tembelce merkeze dogru inecek, yolun yarisinda hiz kazanacak, yazgisini belirten guclerin gizli dortgenine kilic gibi inecekti." Umberto Eco, Foucault Sarkaci

"Alle 4 del pomeriggio del 23 giugno,il Pendolo smorzava la propria velocità a un'estremità del piano d'oscillazione,per ricader indolente verso il centro,acquistar velocità a metà del suo percorso,sciabolare confidente nell'occulto quadrato delle forze che ne segnava il destino."

5. Kapi yari aralik
    Ihlamurlarin kokusu...
    Bir eldiven, bir kirbac
    Unutulmus, bir masanin uzerinde
    Gaz lambasinin sari aylasi
    Ortaligi dinliyorum.
    Nicin cekip gittin?
    Anlayamiyorum...
    Yarin sabah
    Gunluk guneslik olacak
    Ne guzel bu yasam,
    Uslu dur yuregim.
    Cok bitkinsin,
    Yavas yavas atiyorsun, boguk...
    Biliyor musun, bir yerde okudum
    Olumsuzmus ruhlarimiz.

Anna Ahmatova

6. Ayni bardaktan icmeyecegiz
    Ne sicak sarabi, ne suyu,
    Kusluk vakti opusmeyecegiz,
    Pencereden bakmayacagiz aksama dogru.
    Sen gunesle soluklaniyorsun, ben ayla,
    Ama dustugumuz ayni sevda,

Non berremo dallo stesso bicchiere
    L'acqua o il dolce vino,
    Al mattino non ci daremo baci,
    E a sera non guarderemo alla finestra.
    Tu il sole respiri, io la luna,
    Ma siamo vivi dello stesso amore.

Anna Ahmatova

7. "Hayat bizimdir; ona istedigimiz sekli verecegiz. Ve o seklini alirken, kendi sarkisini yapacak. / La vida es nuestra; podemos darle la forma que queramos. Y mientras cobra forma, cantará su propia canción."

"Vucutlarimiz, birbirimize en kolay verecegimiz seydir; asil mesele, hayatimizi verebilmektir. Bastan asagi bir askin olabilmek, bir aynanin icine iki kici girip, oradan tek bir ruh olarak cikmaktir! / Nuestros cuerpos podemos entregárnoslos el uno al otro con facilidad; lo fundamental es poder dar nuestras vidas. Para que pueda existir un amor de principio a fin hace falta que dos personas entren al espejo y salga una sola alma."

"Bu kiskanclikti. Askin obur cehresi olan kiskanclik. Butun hazlarin ve saadetlerin, bizi mesut eden tebessumlerin, ahitlerin, umitlerin tekrar gerisin geriye donup, keskin bicaklar, cok keskin nesterler halinde icimize sagladigi kiskanclik. / Eran los celos. Los celos que son la otra cara del amor. Los celos, que son el placer y la dicha, las sonrisas, las promesas y esperanzas que nos habían hecho tan felices que dan media vuelta y regresan como cuchillos puntiagudos y escalpelos afilados que se nos clavan en lo más hondo." Ahmet Hamdi Tanpinar, Huzur

Sayfa 2424/7020 İlkİlk ... 142419242324237424142422242324242425242624342474252429243424 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •