Sayfa 3755/7020 İlkİlk ... 275532553655370537453753375437553756375737653805385542554755 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 30,033 - 30,040 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Alman ressam (der Jüngere) Johann Heinrich Ferdinand Olivier'in dogum yildonumu (1 Nisan 1785)

Familie mit dem Johannesknaben in einer Landschaft, 1824

Die Juden in der Babylonischen Gefangenschaft, circa 1830

2. Irlandali ressam William Mulready'nin dogum yildonumu (1 Nisan 1786)

Seven Ages of Man, 1838

The Sonnet: 1839

3. Ispanyol ressam Antonio González Ruiz'in olum yildonumu (1 Nisan 1788)

L'apparition de Saint-Jacques à la bataille de Clavijo (The appearance of Saint-Jacques at the battle of Clavijo, XVIIIe siècle)

Ferdinand VI comme protecteur des arts et des sciences (Ferdinand VI as protector of the arts and sciences, 1754)

4. Ingiltere dogumlu Fransiz ressam Louis-Charles-Auguste Couder'in dogum yildonumu (1 Nisan 1789)

The Fight of Achilles against Scamander and Simoeis, 1819

Siege of Yorktown, 1836

5. Fransiz ressam Joseph-Siffred Duplessis'in olum yildonumu (1 Nisan 1802)

Louis XVI of France, 1775

Louise Marie Adélaïde de Bourbon, 1780s

6. Avusturyali ressam Franz Eybl'in dogum yildonumu (1 Nisan 1808)

Portrait of Archduke Maximilian Joseph of Austria-Este as Grand Master of the Teutonic Order, 19th century

Lesendes Mädchen, 1850

7. Ukrayna asilli Rus roman ve oyun yazari Nikolay Vasilyevic Gogol'un dogum yildonumu (1 Nisan 1809)

“Fakat, havyarin tadina baktim, olaganustuydu! Dogrusu diyecek yok, cok guzeldi! Sonra, bin turlu otla karistirilarak hazirlanan seftali votkasindan ictim. Safran votkasi da vardi; fakat bildiginiz gibi bunu ben kullanamiyorum. Bakin o, cok guzel bir seydir; dedikleri gibi, oncelikle istahi acmali, sonra tamamlamali.’

Yargic, bu sirada iceri giren Ivan Ivanovic'i gorunce: ‘A! Ne goruyorum, gozlerime inanamiyorum’ diye bagirdi.

Ivan Ivanovic, kendine ozgu incelikle her yana egilerek: ‘Tanri kolayliklar versin! Merhaba efendim!’ dedi.

Tanrim, davranislariyla herkesi nasil etkileyecegini biliyordu. Ben, kimsede bu kadar incelik gormedim. O, kendi degerini cok iyi bilir ve cevreden kendisine gosterilen saygiyi, yapmak zorunda olduklari bir gorev sayardi. Yargic, Ivan Ivanovic'e kendisi iskemle verdi ve burnuyla ust dudagindaki butun burunotu cekti; bunu genellikle buyuk bir hosnutluk duydugu anlarda yapardi.” Nikolay Vasilyevic Gogol, Ivan Ivanovic ile Ivan Nikiforovic'in Oykusu

“But I did try the caviar—wonderful caviar! No to say excellent! Then I drank some peach vodka flavored with centaury. There was also saffron vodka, but, as you yourself know, I don't drink saffron vodka. It's very nice, you see: first to arouse the appetite, as they say, and then to finish.’

‘Ah! it's been ages, ages...’ the judge suddenly cried out, seeing Ivan Ivanovich come in.

‘God be with you! I wish you good day!’ said Ivan Ivanovich, bowing to all sides with a pleasantness proper only to himself.

My God, how he's able to charm everyone with his manners! Such refinement I've never seen anywhere. He knew his own worth very well, and therefore regarded general respect as his due. The judge himself offered Ivan Ivanovich a chair, and his nose drew all the snuff from his upper lip, which with him was always a sign of great pleasure.”

"Keske hic olmasaydin su dunyada, keske sana hic rastlamasaydim, keske canli bir varlik olacak yerde esinli bir ressamin yarattigi bir tablo olsaydin. O zaman resminin onunden hic ayrilmaz, sonsuzcasina sana bakardim.Oper, operdim seni. Sonsuz guzel bir dus gibi seni yasar, seni solur ve mutlu olurdum." Petersburg Oykuleri

"Meglio che tu non fossi mai esistita! Che tu non fossi venuta al mondo, che fossi soltanto la creazione di un artista ispirato! Io non mi allontanerei dalla tela, ti guarderei eternamente e ti bacerei. Vivrei e respirerei di te come d'un meraviglioso sogno, e sarei felice." Racconti di Pietroburgo

8. Fransiz ressam Alexandre Thomas Francia'nin dogum yildonumu (1 Nisan 1815)

Retour de pêche, date inconnue

Portrait of French painter Charles Baugniet, 1836

Sayfa 3755/7020 İlkİlk ... 275532553655370537453753375437553756375737653805385542554755 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •